Zmizol mi Obchod Play, čo sa s tým dá robiť? Takéto sú možnosti

Obchod Play je základnou systémovou súčasťou, ktorá slúži na jednoduché vyhľadávanie a inštaláciu aplikácií do smartfónu. Spravuje ju priamo spoločnosť Google, vďaka čomu máte pomerne dobrú istotu, že ponúkané aplikácie nie sú rizikové. Prínosom je aj to, že inštalácia aplikácií je otázkou niekoľkých ťuknutí.

Napriek tomu, že Obchod Play je integrovanou súčasťou systému Android, vo svojej podstate stále ide o aplikáciu. To znamená, že sporadicky môžete naraziť aj na problémy s jej používaním. Niekedy sa chyba prejaví v dôsledku problémov na strane serverov spoločnosti Google, inokedy zasiahne neposlušný technologický škriatok.

To znamená, že problémy s Obchodom Play môže byť rôznorodé. Líšia sa aj možné riešenia. Raz stačí počkať. Inokedy aplikáciu reštartovať. Potom je tu situácia, kedy pomôže vypnutie a opätovné zapnutie smartfónu… Všetko závisí od toho, čo presne sa udialo.

Jednou z veľmi nepríjemných situácií, ktorá môže mať rôzne príčiny, je to, že Obchod Play zrazu zo smartfónu zmizne. Presný dôvod sa môže líšiť, no prejav je rovnaký. Jednoducho sa v telefóne zrazu nedá nájsť Obchod Play. Stojíme teda pre jasným problémom: Zmizol mi Obchod Play, čo teraz?

Zmizol Obchod Play. Toto sú možné riešenia

Aplikácia je pre fungovanie systému prakticky kľúčová. A tak to Google poistil tým, že sa nedá odinštalovať štandardným spôsobom. Ak teda zmizol Obchod Play, tak to môže byť prejavom vážnejšieho problému, ktorá sa takpovediac skrýva v pozadí. Môže to tak byť, ale aj nemusí. Spomeniem preto niekoľko možných riešení ako ho dostať späť do smartfónu.

Prvou vecou, ktorý by som kontroloval v situácii, kedy zistím, že mi zmizol Obchod Play, je overenie, či náhodou nešlo len k prostému odstráneniu odkazu z obrazovky. To znamená, že by som otvoril prehľad všetkých aplikácií a hľadal ho tam. Buď ručným prechádzaním alebo pomocou lišty na vyhľadávanie.

Stať sa mohlo napríklad aj to, že niekto omylom alebo naschvál aplikáciu Obchod Play deaktivoval, respektíve zakázal. Vtedy je v systéme síce naďalej nainštalovaná, avšak navonok sa to javí tak, že zmizla. Nenájdete ju v štandardnom zozname nainštalovaných aplikácií a výsledok neprinesie ani vyhľadávanie.

V takomto prípade treba prejsť do systémových nastavení, nájsť tam sekciu Aplikácie alebo Spravovať Aplikácie a Obchod Play vyhľadať tam. Ak je aplikácia naďalej prítomná v systéme, ale došlo k jej zakázaniu, tak sa pri hľadaní v tomto zozname zobrazí a vedľa jej názvu bude prítomný “výstražný” symbol. Vtedy na aplikáciu stačí ťuknúť a z prehľadu možností zvoliť “Povoliť”. V tom momente sa aplikácia opätovne začne objavovať v systéme.

Horší prípad nastáva v momente, kedy Obchod Play zmizol úplne. Ako som spomínal, to už môže byť varovným znakom, že v systéme niečo nie je v poriadku. Vtedy by bolo vhodné preventívne pristúpiť k vytvoreniu zálohy kľúčových údajov. Pre každý prípad.

Potom máme na výber dve možnosti. Buď aplikáciu Obchod Play ručne nainštalujeme do smartfónu alebo pristúpime rovno k obnoveniu továrenských nastavení, kedy reálne dochádza k preinštalovaniu systému. Aj z tohto dôvodu som rovno spomína vytvorenie zálohy dát. K obidvom postupom som už pred časom písal samostatné články, ktoré pripnem nižšie, no súčasne rovno sem uvediem aspoň základný postup.

Obnovenie továrenských nastavení, respektíve preinštalovanie systému

Ešte raz pripomínam, že v tomto prípade pristupujeme k preinštalovaniu systému, s čím je spojené vymazanie všetkých dát. Označil by som to za silne invazívne riešenie, no nakoľko zmiznutie Obchodu Play môže byť prejavom ďalších vážnych problémov, tak stojí za zváženie, či by nebolo vhodné pre istotu preinštalovať celý systém.

Treba zamieriť do aplikácie “Nastavenia” a hľadať možnosť “Obnovenie továrenských nastavení”. Tá sa často nachádza v sekcii “O telefóne”, “Systém” či “Záloha a obnovenie”. Pomôcť si viete aj vyhľadávaním.

Proces obnovenia továrenských nastavení trvá niekoľko minút. Uistite sa preto, že máte dostatočne nabitú batériu. Taktiež sa pripravte na to, že budete musieť obnovovať zo zálohy, znovu nastavovať veci a inštalovať aplikácie. Preto by som túto možnosť bral až ako posledné riešenie. Najskôr by som vyskúšal ručne nainštalovať Obchod Play.

Ako nainštalovať Obchod Play?

  • Prejdeme na stránku APKMirror s databázou inštalačných súborov pre Google Play Store.
  • V prehľade All versions zvolíme najnovšiu dostupnú verziu. Orientovať sa budeme podľa dátumov.
  • Presunieme sa na prehľad Download. Kde zvolíme z ponúkaných inštalačných súborov. Správnou voľbou by mala byť architektúra “universal”. Mala by to byť rana istoty.
  • Po kliknutí na názov alebo šípku pre stiahnutie sa dostaneme do prehľadu inštalačného súboru.
  • Klikneme na tlačidlo “Download APK Bundle”, čím sa spustí automatické stiahnutie.
  • Poriadne si skontrolujte, že skutočne bol stiahnutý .APK alebo .APKm súbor.
  • Úspešne sa nám podarilo siahnuť Obchod Play. Teraz ho treba nainštalovať.
  • Stiahnutý .APK súbor otvoríme a postupujeme podľa pokynov. V skratke to znamená, že potvrdíme inštaláciu a udelíme potrebné oprávnenia.
  • Môže sa stať, že inštaláciu bude treba povoliť. Systém vtedy upozorní, že inštalácia aplikácií z neznámych zdrojov je zablokovaná.
  • To znamenaná, že ju budeme musieť povoliť a Obchod Play nainštalovať až potom. Aj v tomto prípade platí, že nejde o nič komplikované. V princípe ide o niekoľko kliknutí a systém by nás mal navigovať na správne miesto v Nastaveniach.
  • Po nainštalovaní Obchodu Play aplikáciu spustíme a prihlásime sa do svojho Google účtu.

Za zmienku možno stojí, že Obchod Play je síce najznámejším zdrojom aplikácií pre Android, no rozhodne nejde o jedinú možnosť. Postupom času vzniklo niekoľko alternatív, s ktorými sa dá fungovať.

Možno, že aj poznáte taký Huawei AppGallery, ktorý bol efektívne vytvorený ako reakcia na americké sankcie uvalené na čínskeho výrobcu Huawei. Podobných obchodov s aplikáciami je ale viac. Základnému prehľadu tých najznámejších som sa venoval v samostatnom článku:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať