Oficiálna poučka hovorí jasne. Ak chcete sledovať YouTube bez reklám, tak to si musíte zaplatiť predplatné YouTube Premium. Alebo… Alebo sa musíte vydať do sveta nástrojov na blokovanie reklám. Niekedy to bolo veľmi jednoduché a priamočiare. Nainštalovali ste niektorých z najpopulárnejších nástrojov a mali ste pokoj.
Dnes je realita taká, že YouTube z reklamy zarába veľké peniaze, a preto už dosť aktívne bojuje proti používateľom, ktorí chcú sledovanie reklamy obísť pomocou blokovačov. Pravdepodobne ste už niekedy čítali o tom, že používateľom začal zobrazovať varovania, že bolo detegované používanie blokovania reklám a prehrávač bude zablokovaný po 3 videách.
Aj v tomto prípade je ako riešenie odporúčané zaplatiť si YouTube Premium alebo jednoducho vypnúť blokovanie reklám na YouTube. Tento boj proti nástrojom bol dosť vyhrotený a vznikla kvôli tomu aj paradoxná situácia.
Keď sa začiatkom januára začali používateľom populárneho blokovača reklám stážovať, že im seká YouTube, tak všetci automaticky predpokladali, že v tom má prsty práve táto služba. Hneď to bolo označované za ďalších diabolský plán ako používateľov prinútiť k tomu, aby prestali používať blokovanie reklám alebo si zaplatili prémiové predplatné. Nakoniec to ale skončilo tak, že YouTube v tom bol nevinne. Problémy spôsobovala nová verzia blokovača reklám.
Ako to s blokovaním reklám vyzerá na smartfónoch?
Svet doplnkov na blokovanie reklám je dnes neistým miestom. To, čo doteraz fungovalo bez zaváhania zrazu môže spôsobovať problémy. Celkovo ale ide o klasickú hru na mačku a myš, ktorú medzi sebou hrajú vývojári doplnkov a YouTube. A blokovače reklám si doteraz vždy našli svoju cestičku. Čo však v prípade, že chcete YouTube bez reklám na mobile?
Tam doplnky do webového prehliadač nenainštalujete a potrebuje nájsť nejaké alternatívne riešenie. Tým sa stali aplikácie na prehrávanie YouTube bez reklám. Nejde o žiadnu novinku. Aplikácie pre Android, ktoré dokážu prehrávať obsah z YouTube bez reklám sú tu s nami už dlhé roky. Do popredia sa ale dostali relatívne nedávno hlavne kvôli tomu, že narástol počet zobrazovaných reklamných blokov, frekvencia ich zobrazovania a dokonca pribudli aj nepreskočiteľné reklamy.
Väčšinou ide o takzvaných alternatívnych klientov pre prístup k obsahu z YouTube. Jednoducho je to aplikácia, cez ktorú vyhľadávate a priamo aj prehrávate videá. Oproti oficiálnej aplikácií je spravidla upravená – ponúka doplnkové funkcie. Napríklad blokovanie reklám a niekedy aj prehrávanie videí na pozadí či ich sťahovanie, čo sú vlastne veci štandardne dostupné len s predplatným YouTube Premium.
Preto asi nebude veľkým prekvapením, že akonáhle niektorých alternatívny klient získa veľa používateľov, tak na seba pritiahne aj neželanú pozornosť zo strany YouTube. Veľmi jednoducho povedané mu kazia biznis, a tak ich chce zrušiť. Presne toto bol aj prípad veľmi populárne aplikácie YouTube Vanced. Lietala príliš vysoko a YouTube ju nakoniec zadupal do zeme…
Podobne ako pri doplnkoch pre počítače, aj v prípade mobilných aplikácií pre sledovanie YouTube bez reklám je to nekonečný boj. Jedna aplikácia po silnom tlaku a výzvach od právnikov končí, no druhá už onedlho preberie žezlo. YouTube Vanced skončil, ale chvíľu na to vznikol YouTube ReVanced. Ten sa síce inštaluje trochu náročnejšie, avšak nikomu to príliš nevadí.
Je to totiž aj o tom, že v ponuke Obchodu Play sa aplikácie so schopnosťou blokovať reklamy celkom logicky dlho neohrejú. YouTube patrí pod Google, Obchod Play patrí pod Google, takže je jasné… Na distribúciu tohto typu aplikácií sú preto využívané alternatívne zdroje. Niekedy je to priamo GitHub, inokedy ide o databázy s aplikáciami ako F-Droid či APK Mirror. Práve takto sa šíria aj najpopulárnejšie aplikácie NewPipe, SkyTube a LibreTube.
Je to veľmi lákavý svet. No nesie so sebou aj riziká. Jednak ide o trošku komplikovanejšiu inštaláciu, no je tu ešte jeden problematickejší aspekt. Popularitu týchto aplikácií sa dosť často snažia zneužiť podvodníci, ktorí šíria falošné verzie alebo sa z ľudí neoprávnene snažia vytiahnuť peniaze – tvária sa, že daná aplikácia už nie je bezplatná. No a samozrejme je tu otázka životnosti. Ako dlho bude daná aplikácia fungovať, kým proti nej nezakročí YouTube?
Okrem toho je tu ešte jedna vec, ktorú som si uvedomil. A tiež tak trochu paradoxná. Aplikácie, ktoré sa pýšia tým, že vám ponúkajú YouTube bez reklám v mobile sú šírené cez webové stránky plné reklám. A to aj takých veľmi na hrane. Priamo sekcia na stiahnutie obsahuje veľké bannerové reklamy s tlačidlami “Download”. Nestiahnete z nich ale nič. A ak náhodou aj áno, tak to nebude nič dobré…
Je to fascinujúci svet, no svet spojený s rizikami. Takže ak chcete mať istotu a čisté svedomie, tak cesta k YouTube bez reklám na mobile vedie cez mesačné predplatné. A tí odvážnejší, zachovajte patričnú obozretnosť pri výbere vhodného klienta. Mimochodom, YouTube Premium sa dá na jeden mesiac vyskúšať zadarmo – priamo cez oficiálny web.