Bezkontaktné platby mobilom alebo dokonca smart hodinkami dnes už nie sú ničím veľmi prekvapivým. Celkom dosť ľudí už vie o tom, že existujú platobné služby ako Google Pay a Apple Pay, ktoré umožňujú platby vykonávať priložením smart zariadení namiesto toho, aby ste museli pípať platobnou kartou.
Dneska to ani nie je o tom, že by chýbali služby, ktoré ponúkajú platby mobilom a hodinkami. Ponuka je celkom pestrá. Máme tu dokonca veci ako výber mobilom z bankomatu, Samsung má svoju službu Samsung Pay, Garmin má zase Garmin Pay, a tak ďalej… Problémom teda nie je v tom, že platobné služby by neexistovali, ale skôr v tom, že či sú takéto služby podporované bankami.
Taký Google Pay u nás začal fungovať niekedy v roku 2018. Aj vďaka tomu, že je to služba pre prakticky každý novší smartfón sa podpora zo strany bánk rozbehla veľmi rýchlo. Nehovoriac o tom, že ako hovorí samotný názov, za službou stojí masívny korporát. Podobne to bolo aj so službou Apple Pay. Túto dvojicu veľmi rýchlo podchytili všetko hlavné slovenské banky.
Potom tu ale máme služby určené na platbu smart hodinkami a náramkami, kde je potenciálnych používateľov zo strany klientov bánk relatívne málo, a tak sa podpora rozbieha o niečo pomalšie. Poviem to takto. Percento klientov banky, ktorí vlastnia smartfón vhodný na bezkontaktné platby je dramaticky vyššie než percento klientov, ktorí majú smart hodinky vhodné na rovnaký účel.
Platobná služba pre hodinky Xiaomi
Banky sa príliš nepredbiehajú v tom, ktorá z nich skôr zavedie podporu pre veci ako je napríklad platobný systém od Xiaomi. Ten je mimochodom známy ako Xiaomi Pay. Niektoré slovenské banky ho podporujú, niekedy už aj relatívne dlhšiu dobu, no osvojenie platobného riešenia od Google bolo jednoducho rýchlejšie.
Ako som už asi dostatočne naznačil, Xiaomi Pay je služba, ktorá umožňuje vykonávať bezkontaktné platby pomocou “náramkov” značky Xiaomi. K platobnému terminálu priložíte smart hodinky alebo náramok a platba prebehne. To je celé.
Vykonávanie platieb cez Xiaomi Pay je bezplatné. Teda, asi chápete… Zaplatíte vždy tú sumu, ktorú máte zaplatiť. Bez akýchkoľvek špeciálnych poplatkov. V princípe to funguje veľmi podobne ako platba cez spomínaný systém od Google, čo znamená, že pri platbe nie je potrebné aktívne pripojenie na internet. Z času na čas sa ale budete musieť pripojiť, aby sa aktualizovali dáta.
Keď to poviem veľmi zjednodušene, tak Xiaomi Pay by malo mať “predschválený” určitý počet platobných operácií, ktoré sa teda vykonajú aj bez internetového pripojenia. Ak bude pípať príliš veľa a medzitým sa nepripojíte na internet, tak môžete byť vyzvaní na to, aby ste sa na internet pripojili pre autorizáciu platby. Je však možné, že sa to líši banku od banky.
Musím byť pri platení pripojený na internet?
Nie. Na internet potrebujete byť pripojený iba pri registrácii karty. Z času na čas je však potrebné sa pripojiť na internet, aby sa mohli aktualizovať data.
Medzi zariadenia, ktoré podporujú Xiaomi Pay na Slovensku patria Xiaomi Smart Band 6 NFC, Xiaomi Smart Band 7 NFC, Xiaomi Watch S1, Xiaomi Watch S1 Active a Xiaomi Watch S1 Pro.
Najlepšie ale bude zamieriť priamo na stránku vašej banky a situáciu si overiť tam. Napríklad taká Slovenská sporiteľňa ako podporované zariadenia uvádza len Mi Smart Band 7 NFC a novšie.
Treba si hlavne dávať pozor na to, aby vaše hodinky mali NFC. Niektoré modely sa totiž predávajú aj vo verzii bez tejto technológie, ktorá je kľúčová pre bezkontaktné platby.
Druhou vecou, na ktorú si treba dať pozor je typ platobnej karty, ktorý je možné používať. Túto informáciu opäť nájdete na stránke svojej banky. Uvádzam to len kvôli tomu, že Xiaomi Smart Band 7 NFC sú aktuálne jediným produktom, ktorý pre používanie Xiaomi Pay podporuje platobné karty MasterCard aj Visa. Pri zvyšku je to len Mastercard.
Ako nastaviť Xiaomi Pay?
Proces “aktivácie” Xiaomi Pay na podporovaných náramkoch je veľmi jednoduchý. Vyzerá približne takto:
- Nainštalujte si aplikáciu Mi Fitness.
- Prihláste sa do aplikacie účtom Xiaomi.
- Prepojte aplikáciu s náramkom.
- Pre pridanie karty kliknite v časti „Nastavenia náramku” a na ikonu Karty.
- Vyberte „Banková karta” a nastavte PIN náramku.
- Vyplňte údaje o vašej karte.
- Potvďte pridanie karty pomocou SMS kódu.
- Gratulujeme, vaša karta je pripravená pre platby v zariadení Xiaomi.
Ktoré banky na Slovensku podporujú Xiaomi Pay?
- 365.bank
- mBank
- Poštová banka
- Prima banka
- Slovenská sporiteľňa
- VÚB Banka
Niektoré banky sa na zavedenie podpory pre Xiaomi Pay pripravujú, iné sa k tejto veci vôbec nechcú vyjadrovať. Realita je navyše taká, že aj tie banky, ktoré hovoria, že by službu chceli alebo priam budú podporovať, sú pri otázke na možný termín veľmi opatrné. K začiatku roka 2024 je stav taký, že najbližšie by sme sa mali podpory platobnej služby Xiaomi Pay dočkať zo strany ČSOB.