Windows 11 je oficiálne dostupný od 5. októbra 2021. Ak máte ako existujúci používatelia Windows 10 záujem prejsť na túto novinku, tak najlepšiu a najbezpečnejšiu možnosť predstavuje mechanizmus Windows Update. Proste si počkáte, kým vám bude automaticky ponúknutý prechod na Windows 11 vo forme veľkej aktualizácie.
Na druhú stranu, distribúcia tejto aktualizácie prebieha veľmi pozvoľna. Sprístupnená vám bude za predpokladu, že vaše zariadenie spĺňa hardvérové požiadavky, no celý tento proces môže trvať aj mesiace. Microsoft k tomu pristupuje obozretne a predmetnú aktualizáciu verejnosti podáva v malých dávkach.
Pre zručnejších používateľov, ktorým sa čakať nechce, sú tu oficiálne nástroje pre okamžitý prechod na Windows 11. K ich využitiu by vo všeobecnosti mali pristúpiť skôr ľudia, ktorí si prípadne vedia poradiť s drobnými problémami, no celkovo nejde o nič extrémne komplikované.
Ak by ste náhodou prešli na Windows 11 a narazíte na problémy, tak stále máte rýchlu možnosť návratu na predošlý systém, teda Windows 10. Dostanete sa k nej cez systémové nastavenia, kde treba hľadať obnovenie. Kompletná záloha systému sa vytvára automaticky pri inovácii/prechode z Windows 10 a uložená je po dobu 10 dní. To predstavuje dostatok času na jej využitie.
Predtým, než pristúpite k ručnému prechodu na Windows 11 by ste si mali, pre každý prípad, vytvoriť vlastnú zálohu aspoň tých najkritickejších dát. Taktiež by ste si poriadne mali overiť, či vaše zariadenie spĺňa minimálne hardvérové požiadavky nového systému. To je taký základ.
Pre záujemcov o okamžitý prechod sú dostupné tri oficiálne nástroje, respektíve spôsoby, ako môžu tento úkon vykonať. Všetky z nich sa dajú stiahnuť priamo zo stránok Microsoftu a používajú sa relatívne ľahko. Microsoft ich dokonca celkom obsiahlo popisuje na spomínanom webe.
Asistent inštalácie systému Windows 11
Priamočiary spôsob pre ručnú inováciu na Windows 11. Ako naznačuje už samotný názov, tento nástroj vám bude celkom podrobne asistovať s inštaláciou. Skvelé je, že overuje kompatibilitu zariadenia, a ak nespĺňate hardvérové požiadavky, tak inštaláciu nespustí. Vyhnete sa tak prípadným problémom.
Pre jeho využívanie potrebujete mať nainštalovaný Windows 10 vo verzii 2004 alebo novšej. Používanie je viac-menej len o klikaní na tlačidlo “Ďalej”. Nástroj stiahne inštalačné súbory, reštartuje počítač a inštalácia sa začne. Všetku ťažkú prácu vykoná za vás. Pre istotu upresním, že asistent inštalácie systému Windows 11 slúži čisto na inováciu z Windows 10 na Windows 11.
Media creation tool
Tento nástroj je už trochu o inom. Slúži na vytvorenie inštalačného média. To znamená, že si cez neho môžete stiahnuť súbor ISO alebo si priamo vytvoriť inštalačné USB či DVD. Samotná inštalácia Windows 11 potom už prebieha plne vo vašej réžii. Výhodou je to, že inštalačné USB môžete využiť aj na čistú inštaláciu systému a poslúžiť môže pre viacero zariadení.
Nevýhodou oproti nástroju Asistent inštalácie systému Windows 11 je práve to, že inštaláciu musíte robiť ručne, čo vyžaduje trochu viac úsilia aj zručností. Navyše si sami musíte overiť, či koncové zariadenie spĺňa hardvérové požiadavky. Celkovo je to veľmi jednoduchý nástroj na vytvorenie inštalačného USB. Stiahne potrebné dáta a vytvorí bootovateľný USB kľúč.
Obraz disku s inštalačnými súbormi – ISO
Treťou možnosťou je priame stiahnutie obrazu disku (ISO) s inštalačnými súbormi pre Windows 11. To sa hodí pre ľudí, ktorí si chcú bootovateľné USB vytvoriť sami napríklad cez aplikáciu Rufus alebo chcú systém nainštalovať na virtuálny počítač, a tak ďalej. ISO sa proste sťahuje priamo zo stránky Microsoftu, a potom si s ním už robíte čo chcete.
V tomto prípade sa stiahne ISO, ktoré obsahuje viacero rozličných edícií Windows 11 a pri inštalácii si ručne buď zvolíte tú, ktorú chcete, alebo sa edícia zvolí automaticky na základe zadanej licencie.
Všetky tieto nástroje pritom môžeme dobre poznať vďaka Windows 10. Microsoft na to ide rovnako aj pri jedenástke a zbytočne to nekomplikuje.