Tohtoročná jesenná aktualizácia pre Windows 10 bola poriadnym prekvapením. Namiesto veľkej aktualizácie s rozsiahlym zoznamom zmien, ktorej inštalácia trvá desiatky minút, sme dostali niečo…
Niečo úplne iné. Menšie. Niečo, čo by sa snáď dalo prirovnať k niekdajším “Service Packom”. Aj to však len veľmi ťažko, pretože aj tie snáď boli rozsiahlejšie, než Windows 10 November 2019 Update, respektíve Windows 10 verzie 1909.
Najnovšia “veľká” systémová aktualizácia prináša primárne opravy chýb, nejaké to ladenie “pod kapotou” a malú hŕstku vylepšení pre existujúce funkcie. Treba to brať tak ako to je, a tešiť sa aspoň z týchto maličkostí. Koniec-koncov, vraj išlo o jednorázovú odchýlku a ďalšie veľké systémové aktualizácie budú už korešpondovať s týmto označením.
Pre pripomenutie: Ak používate Windows 10 vo verzii 1809, prípadne staršej, čaká vás automatická inovácia na najnovšiu verziu – 1909. V tomto prípade treba počítať s tým, že zavádzaný bude aj obsah z predošlej veľkej aktualizácie (verzia 1903), takže celý proces bude nejaký ten čas trvať.
Novinky vo Windows 10 verzie 1909
V aplikácii Kalendár sa dajú udalosti a pripomienky vytvárať omnoho rýchlejšie než predtým, a to použitím rozhrania z panelu úloh. V ňom stačí zvoliť požadovaný dátum a vyplniť políčko “Pridať udalosť alebo pripomienku”.
V pravom hornom rohu sekcie Centrum akcií pribudlo tlačidlo “Spravovať oznámenia” pre rýchly presun k pridruženým systémovým nastaveniam.
V nastaveniach sa teraz zoznam aplikácií, ktoré posielajú oznámenia, zoraďuje chronologicky, no dá sa to prepnúť na triedenie podľa názvu.
V súvislosti s nastaveniami oznámení pribudla aj vizuálna pomôcka, ktorá jasne demonštruje rozdiel medzi jednotlivými typmi systémových oznámení. Taktiež bola pridaná možnosť vypnúť zvukové upozornenie pre oznámenia individuálnej aplikácie.
Priamo zo zobrazených oznámení je možné prejsť na ich nastavenia, prípadne ich pre danú aplikáciu úplne vypnúť.
Dosť už o oznámeniach…
Vyhľadávanie integrované do Prieskumníka teraz používa funkciu Windows Search a zahŕňa aj obsah uložený v službe OneDrive.
Navigačný panel ponuky Štart, teda ikony na ľavej strane, sa po tom, čo na ne nadídete myšou roztiahnu do lišty, čím dôjde k zobrazeniu ich názvov.
Digitálnych asistentov je možné hlasovými pokynmi aktivovať aj priamo z takzvanej Obrazovky uzamknutia.
Asistenčné technológie ako Moderátor boli rozšírené o schopnosť pracovať s klávesom Fn, hlavne identifikovať jeho aktuálny stav – ON/OFF.
Optimalizácia bez detailov
Microsoft svoj najnovší systém do istej miery optimalizoval, hoci o detaily sa bohužiaľ akosi zabudol podeliť. Uvádza však, že na zariadeniach s vybranými procesormi bol zavedený lepší energetický manažment – lepšia výdrž, menšia spotreba.
Podobne popisuje aj optimalizáciu spôsobu, akým budú procesory spracovávať úlohy. Jednotlivé jadrá by mali byť využívané efektívnejšie, čo sa vraj prejaví na celkovej spoľahlivosti, ale aj výkone. Ktorých procesorov, ani to, akú veľkú zmenu máme očakávať, nerozvádza. Reálne teda nevieme kto bude z vyzdvihovanej optimalizácie benefitovať, ani to do akej miery.
Z ďalších vylepšení, ktoré do Windows 10 prináša verzia 1909, ide už o technické veci, prípadne veci zaujímavé pre firmy, nie jednotlivcov:
- Firmy, ktoré Windows 10 používajú v takzvanom “S móde”, môžu povoliť inštaláciu klasických Win32 aplikácií z Microsoft Intune.
- Funkcia Windows Defender Credential Guard podporuje už aj zariadenia postavené na čipoch architektúry ARM64.
- Výrobcovia hardvéru získali nové možnosti pre takzvané “debugovanie” najnovších procesorov Intel, ako aj pre vylepšenie odozvy pri práci so stylusom.
- Microsoft upravoval aj podmienky pre používanie takzvaných aplikačných kontajnerov, ale tu už by sme išli do veľmi technických vecí.