Pri práci na notebooku som si časom všimol, že pri napájaní na batériu občas dochádza k zdanlivo náhodnej zmene jasu. Hoci je jas obrazovky v systémových nastaveniach Windows 10 zvolený na maximum, obrazovka zrazu o trochu stmavne.
Nejde síce o úplný extrém, že by z maxima zrazu jas klesol na minimum, no zmena je badateľná. Proste sa úroveň jasu z ničoho nič, zdanlivo náhodne, zníži.
Po takomto automatickom zásahu navyše jas nie je možné zvýšiť ani klávesovou skratkou, ani úpravou systémových nastavení. Systém sa jednoducho tvári, že jas je stále nastavený na najvyššej úrovni, teda sa nedá zvýšiť.
Taktiež mi nepomáhalo ani to, že by som po náhodnom znížení jasu v nastaveniach ručne posuvník znížil a následne zvýšil. Systém na to akosi nereagoval a obrazovke jas nepridal.
Po chvíľke pátrania som zistil čo je vo veci. Stručne povedané, v mojom prípade išlo o funkciu pre dynamickú zmenu úrovne jasu, ktorá mala predĺžiť výdrž batérie.
Narazil som však na informácie, že za náhlu zmenu jasu obrazovky môže vo Windows 10 zodpovedať viacero vecí. Preto okrem riešenia môjho problému spomeniem aj ďalšie časté príčiny.
Funkcia Šetrič batérie
Windows 10 obsahuje funkciu “Šetrič batérie”, ktorá sa automaticky zapína v momente, kedy stav nabitia batérie poklesne pod zvolené percento. Obvykle je to 20%, no táto hodnota sa dá zvoliť ručne.
Okrem toho, že dochádza k zníženiu výkonu zariadenia a obmedzeniu niektorých procesov na pozadí (napríklad notifikácie či automatické aktualizácie aplikácií), súčasne sa zníži aj jas obrazovky.
Ak sa preto jas obrazovky vášho notebooku znižuje vždy po tom, čo úroveň nabitia batérie klesne pod rovnaké %, tak za tým bude stáť práve režim šetrenia batérie.
Jeho nastavenia nájdete v systémových nastaveniach (Win + I). Stačí zamieriť do sekcie “Systém” a zvoliť ponuku “Batéria”.
Systémové prispôsobenie jasu podľa osvetlenia
Ďalšou možnosťou je systémová funkcia pre úpravu jasu obrazovky na základe okolitého osvetlenia. Tú nájdeme priamo v systémových nastaveniach.
- Otvoríme systémové nastavenia (Win + I).
- Klikneme na ponuku “Systém”.
- Zvolíme sekciu “Obrazovka”.
- Hneď na vrchu sa nachádza “Jas a farba”, kde sa pod nastavením aktuálnej úrovne jasu nachádza možnosť “Zmeniť jas automaticky pri zmene úrovne svetla”.
- Tú vypneme.
Ak sa osvetlenie obrazovky upravuje po určitej hodine takým štýlom, že náhle prejde do farieb žltej či oranžovej, tak za tým zase bude “Nočné osvetlenie”.
Adaptívny jas obrazovky
Funkciu pre automatickú úpravu jasu obrazovky obsahujú aj systémové nastavenia pre správu napájania.
Ide o sekciu, ktorá spravuje napríklad aj to, po akej dobe nečinnosti dôjde k vypnutiu obrazovky či to, aká akcia sa má vykonať po zaklapnutí krytu notebooku.
V tomto prípade hľadáme funkciu adaptívny jas obrazovky, ktorá robí to, že automaticky upravuje jas, aby sa znížila spotreba batérie.
Niektoré notebooky a tablety obsahujú svetelný senzor, s ktorým by táto funkcia mala spolupracovať, no v praxi to celé produkuje dosť zmiešané výsledky. Za náhlou a náhodnou úpravou jasu preto môže byť práve funkcia pre adaptívny jas obrazovky.
- Otvoríme si Ovládací panel.
- Klikneme na “Systém a zabezpečenie”.
- Zvolíme “Možnosti napájania”.
- Pri používanom pláne napájania klikneme na text “Zmeniť nastavenia plánu”.
- Klikneme na odkaz “Zmeniť rozšírené nastavenia napájania”.
- Otvorí sa nám okno “Možnosti napájania”.
- Nájdeme a rozklikneme ponuku “Obrazovka”.
- Funkcia adaptívny jas obrazovky by sa mala nachádzať práve tu.
- Nemusíte ju však nájsť na každom zariadení.
- Ak ju ale máte, tak ju vypnite pre batériu aj pre napájanie zo siete.
Režimy pre šetrenie energie v grafických ovládačoch
Ďalšou možnosťou sú ovládače grafickej karty. V mojom prípade konkrétne Intel. V aplikácii “Ovládací panel pre HD grafiku Intel” treba prejsť do sekcie “Napájanie”, zvoliť možnosť “Na batérii” a vypnúť funkciu “Technológia úspory energie displeja”.
Podobná funkcia sa nachádza aj v ovládacom centre AMD Catalyst Control Center pre grafické karty AMD. Aj tam treba hľadať v sekcii napájania. Konkrétne ide o funkciu označenú ako “Vari-bright”.