Wi-Fi 7: Všetko, čo potrebujete vedieť o novom štandarde

  • Vo svete technológií sa zmeny dejú priam raketovým tempom.
  • Týka sa to aj štandardov pre bezdrôtový prenos dát, ľudovo Wi-Fi.
  • Nedávno sme počúvali o revolučnej Wi-Fi 6. Teraz sa blíži Wi-Fi 7.
  • Novinka prinesie veľký pokrok, no netreba sa ponáhľať.

Wi-Fi je dnes úplne bežnou vecou, bez ktorej si mnohí z nás nevedia predstaviť život. Niet sa čomu čudovať. Možnosť bezdrôtového pripojenia na internet z mobilu či notebooku je extrémne pohodlná.

Wi-Fi pripojenie je už extrémne rozšírené a nachádza sa všade okolo nás. Napriek tomu len malá časť populácie rieši niečo také ako sú nové štandardy, napríklad Wi-Fi 7. Treba uznať, že podrobnosti zaujímajú asi len technologických nadšencov, a to právom, no napriek tomu je dobré vedieť, že sa chystá niečo nové. Skúsme sa na to pozrieť tak trochu z bežného používateľského hľadiska.

Wi-Fi 7 je v princípe ďalšou evolúciou technického štandardu, ktorý umožňuje pohodlné fungovanie bezdrôtového pripojenia zariadení. Bežný človek potrebuje vedieť len základy. Napríklad to, že Wi-Fi 7 sa pripravuje a prinesie množstvo vylepšení. Nový štandard je známy aj pod označením IEEE 802.11be, avšak to nemusí byť až také dôležité a ľudovo sa používa jednoduchý názov Wi-Fi 7.

To, že prichádza Wi-Fi 7 automaticky neznamená, že to bežnému človeku okamžite prinesie benefity. V základe je to o tom, že rýchlosť alebo odozva vášho internetového pripojenia dnes asi nebude limitovaná aktuálne dostupným “Wi-Fi štandardom”, ale tým, čo reálne a za rozumné peniaze dokáže ponúknuť váš poskytovateľ pripojenia. Inak povedané, to, že si okamžite po začiatku predaja kúpite nový router s Wi-Fi 7 pre vás nemusí byť žiadnym prínosom.

Tak ako príchod všetkých horúcich noviniek, aj v prípade Wi-Fi 7 to bude chcieť nejaký ten čas, kým benefity budú citeľné aj medzi bežnou populáciou. Nechápte ma zle, Wi-Fi 7 samozrejme bude výrazným skokom vpred, no bežná domácnosť nebude schopná plne využiť množstvo vecí, ktoré prichádzajú s novým štandardom. Je to skôr o tom, že IEEE 802.11be prináša technické zázemie s potenciálom pre budúce roky.

Aby ste lepšie pochopili, čo presne mám na mysli, uvediem jednoduchý príklad. Wi-Fi 7 prichádza s maximálnou teoretickou priepustnosťou až 46 Gbps, teda 8 GB/s. Čo z toho ale bude mať bežný človek, keď na Slovensku je aktuálne vrcholom 10-gigabitový internet a aj to je dostupné len pre malú časť populácie vo vybraných častiach Košíc a Bratislavy.

Drvivá väčšina poskytovateľov sa môže pochváliť tým, že ponúkajú 1-gigabitový internet. Takže, to že si domov bachnete nový Wi-Fi 7 router pre vás nebude mať žiaden zmysel… Aspoň zatiaľ. Príchod nového štandardu je napriek tomu dobrou vecou. Umožní nám to posunúť sa vpred, len to bude chcieť roky na široké rozšírenie do praxe.

Snažím sa poukázať hlavne na to, že pri Wi-Fi 7 sa ako najväčší benefit spomína práve to, že rýchlosť bude 4-krát vyššia ako pri Wi-Fi 6 a až 13-krát vyššia než pri Wi-Fi 5. Znie to skutočne skvelo, veď kto by odmietol “ohromujúcu rýchlosť internetového pripojenia”.

Realita je bohužiaľ taká, že tomuto teoretickému limitu sa v bežnej praxi nebudeme schopní priblížiť roky rokúce a bude to chcieť kopu práce. Nehovoriac o tom, že na využívanie aspoň časti nového potenciálu Wi-Fi 7 nepotrebujete len nový router, ale aj zariadenia s podporou tohto štandardu (TV, smartfón, notebook…). A tie budú prichádzať pozvoľna. Samozrejme, že je tu spätná kompatibilita s predošlými Wi-Fi štandardami, čo znamená, že staré koncové zariadenia nemusíte meniť kvôli novému routeru, takže sa viete pripraviť na budúcnosť.

Na začiatku budeme vidieť kopu zaujímavých teoretických využití – plynulé streamovanie 8K videa, cloudové hranie hier, neuveriteľné zážitky v rozšírenej a virtuálnej realite, prevratné priemyselné využitia. Preklápanie do reality ale bude prebiehať veľmi pomaly.

Prvé zariadenia s podporou Wi-Fi by sa mali začať objavovať niekedy počas roka 2024. Štandard má by finalizovaný práve v tomto roku, no výrobcovia ako ASUS, TP-Link či Broadcomm už pripravujú svoje prvé produkty. S prechodom sa ale nemusíte vôbec ponáhľať. Proste si počkajte, kým sa nová technológia oťuká a udomácni. Až potom začnite skúmať, či by to pre vás vôbec dávalo zmysel.

Skok v maximálnej teoretickej prenosovej rýchlosti je len jednou z vecí Wi-Fi 7. V pozadí sa skrýva množstvo rozličných vylepšení a komplikovaných technických princípov, pričom nosnou myšlienkou je zvýšenie efektivity prenosu. Zjednodušene povedané, aby každé pripojené zariadenie dostávalo maximum, ktoré je možné dosiahnuť za daných okolností – plné a bezproblémové využitie kapacity siete.

Treba si uvedomiť hlavne to, že už dnešný štandard Wi-Fi 6 a jeho iterácie predstavujú poriadne vyšperkovanú technológiu. Príchod Wi-Fi 7 preto nebude predstavovať nárazový tlak, ktorý by rozvrátil celý trh. Dvojica bude dlhé roky prirodzene “žiť” bok po boku. Veď sedmička buduje na základoch Wi-Fi 6, akurát ich posúva opäť o stupienok vyššie.

Napríklad rovnako ako WiFi 6E aj Wi-Fi 7 podporuje tri prenosové pásma – 2,4, 5 a 6 GHz. Zvýšila sa ale horná šírka kanálov zo 160 na 320 MHz, posunula sa aj modulácia 1K QAM na 4K-QAM (zrýchlenie dátových tokov). Zvýšil sa počet súbežne obsluhovaných zariadení MIMO z 8×8 na 16×16 a pribudla aj technika pre efektívnejšie prideľovanie častí totožného pásma a kanálu viacerými zariadeniami (predtým prakticky jeden kanál = jedno zariadenie).

Posun prebehne ako po stránke rýchlosti (dokáže prenášať viac dát naraz), odozvy a stability (lepšia správa pripojených zariadení a vyvažovanie), tak aj z pohľadu počtu pripojených zariadení. Pribudol napríklad režim MLO (Multi-Link Operation), vďaka ktorému sa zariadenia vedia súbežne pripojiť k viacerým pásmam a kanálom. Fungovať môžu nezávisle alebo spolupracovať, čo vo výsledku pomáha dosahovať optimálnu rýchlosť, odozvu, pokrytie a tlmiť prípadné rušenie.

Tvorcovia sa pozreli na problematiku eliminácie negatívneho vplyvu od okolitých pripojení (rušenie), ale aj na zabránenie prípadného preťaženia pri využití veľkého množstva pripojených zariadení (zahltenie). Cieľom je teda dosiahnutie lepších prevádzkových vlastností v oblastiach s hustou dátovou “premávkou”. Zlepšuje sa aj energetická efektivita a pribúdajú pokročilejšie možnosti pre riadenie kvality služieb, čo môžeme poznať pod skratkou QoS.

Kopa z týchto vecí spadá presne do kategórie veľmi špecifického používateľa a vytvorená je často pre pokrytie hraničných prípadov, kam nespadá bežný používateľ, ale vrcholové priemyselné nasadenia – Priemysel 4.0. Novinka v skratke prináša prenosové zdroje a technológie pre budúce inovácie a s jej osvojením sa nemusíte vôbec ponáhľať. Minimálne preto, že ide o príchod novej technológie, čo sa spočiatku bude prejavovať na obstarávacej cene.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať