Po tom, čo si ma nedávno predvolal sám „policajný riaditeľ“ som začínal mať obavy, že ide o vrchol mojej sľubnej kariéry. Hovoril som si, že vyššie to už asi nepôjde a musím sa zmieriť s tým, že práve toto bude stropom. Prešli približne dva mesiace a do schránky mi pristálo nové predvolanie. Lepšie, než to predtým.
Teda lepšie…. Skôr údernejšie. Tentokrát údajné predvolanie neposiela policajný riaditeľ ale rovno „Vyšetrovanie Europolu“ s krásnym predmetom „Žiadosť o vysvetlenie po vašom zlomyseľnom konaní na internete“.
Začiatok je sľubný. Doba je ťažká a na internete sa toho deje neskutočne veľa, takže by skutočne dávalo zmysel, že sa na úrovni členských štátov Európskej únie niečo rieši. A možno som skutočne niečo porušil a ani si to neuvedomil. Alebo ide o prostý omyl. Základná premisa je fajn. Tým to ale končí.
Sľubný začiatok, rýchly koniec
Prichádza kľúčový moment. Otvorenie teatrálneho e-mailu, ktoré okamžite prezrádza, že niečo tu nesedí. Telo správy neobsahuje žiadne formálne náležitosti, ktoré by človek očakával pri pokuse o oficiálnu komunikáciu. Prítomný je tu len strohý text: „Pozrite si priložený dokument o vašich škodlivých činoch na internete.“. Žiaden pozdrav, žiaden podpis, žiadna konkrétna osoba… Proste nič. Nula bodov.
Myslím, že po všetkých tých rokoch podvodov rôzneho druhu sme sa dostali do momentu, kedy na toto nikto už snáď neskočí. Rád by som tomu veril. Ak by ste ešte náhodou mali pochybnosti, tak si už klasicky stačí pozrieť hlavičku e-mailu cez zobrazenie podrobností. Zistíte, že e-mail neprichádza zo žiadnej oficiálnej adresy, ktorá by sa aspoň trochu snažila imitovať orgány Europolu.
V tomto momente by to malo končiť. E-mail smeruje do SPAMu alebo rovno do koša. Nie je čo riešiť. Žiaden Europol po vás nejde kvôli zlomyseľnému správaniu na internete. Opäť môžete spokojne spávať. Moja zvedavosť ale vyhráva. E-mail obsahuje prílohu vo forme dokumentu. Zlaté pravidlo hovorí, že takýto súbor človek nemá nikdy sťahovať a otvárať.
Ja sa mu na zúbok pozriem v bezpečnom prostredí. Moje sklamanie narastá. Tak, pri výrobe e-mailu podvodníci poriadne odflákli svoju robotu, no a tu si dali aspoň minimálne záležať? Na dokumente, ku ktorému väčšina ľudí ani neprejde, pretože im je z tela e-mailu jasné, že ide o nezmysel. Koľká škoda! Nuž, nevadí… Nabudúce by to chcelo nejaký úderný text s výzvou aj priamo v predmetnom e-maile.
Nesedí toho príliš veľa
Inak aj za samotný dokument majú podvodníci z údajného Europolu len minimálny počet bodov. Len kvôli tomu, že je po slovensky, nachádzajú sa tu nejaké logá a pár známych mien. Keď to ale začneme rozmieňať na drobné, tak okamžite praská celá bublina. Je tu toho viac. Od celkovej štruktúry, cez použité logá, neadresnosť predvolania až po použité mená.
Najlepšie na tom je, že toho falošné predvolanie mal posielať Plk. JUDr. Štefan Hamran, ktorý už poriadne dlhý čas nepôsobí v policajnom zbore. Nie to ešte na pozícii generálneho riaditeľa národnej polície. Mimochodom, nič také ako „národná polícia“ ani nemáme. Ale meno je to známe, takže beriem. Je možné, že podvod s predvolaním sa aktívne šírili v časoch, kedy bol Hamran často spomínaný médiami. Vtedy by použitie jeho mena dávalo ešte väčší zmysel.
Do čoho sa podvodníci trafili, to je generálny prokurátor SR. Tým je skutočne spomínaný Maroš Žilinka. Aj v tomto prípade ide o dobre známe meno, takže určitú dávku dôveryhodnosti by to mohlo pridávať. Keby to celé nebolo takým nezmyselným zlepencom. Nesprávne logá, nesprávne názvy inštitúcií či ako bolo spomenuté, nesprávne zvolené osoby.
Základné tipy ako odhaliť podvod
Keď sa tak nad tým zamyslím, tak ide o jeden z najstarších podvodných e-mailov. V rôznych podobách sa objavuje už dlhé roky. Aj v úvode spomínané predvolanie od policajného prezidenta je prakticky to isté ako cez kopirák. Preto si dovolím pripomenúť základné body:
- Gramatika sa síce medzičasom výrazne zlepšila, no vety sú stále extrémne kostrbaté. Toto skvelé „policajné predvolanie“ je preplnené farbami, nedbanlivo sú tu nahádzané logá a niektoré vety nedávajú ani zmysel. Napríklad záver: „Teším sa na vaše dôvody (zápisnica)“.
- Pravdepodobnosť, že by vás polícia predvolávala na výsluch alebo žiadala o podanie vysvetlenia náhodným e-mailom je nulová. Predvolanie sa spravidla posiela riadne poštou, pekne do vlastných rúk. Realita je však taká, že môžete byť predvolaní aj telefonicky. E-mailom však určite nie!
- Ak by Vás aj náhodou mala kontaktovať polícia, tak e-mail by určite neposielal vysokopostavený funkcionár, ale vyšetrovateľ.
- Predvolanie by bolo adresné a obsahovalo by formálne náležitosti. Prítomné by boli aj kontaktné údaje na povereného príslušníka alebo oddelenie. Predvolanie na políciu totiž obsahuje hlavičku konkrétneho útvaru PZ, ktorý vec vyšetruje, ako aj riadny podpis predvolávajúceho policajta a jeho pečiatku.
- Oficiálne predvolanie by neobsahovalo takéto vyhrážky so snahou o vyvolanie naliehavosti. Tu konkrétne myslím v texte uvedenú lehotu 48 hodín, ktorú musíte dodržať, inak dôjde k vydaniu zatykača a zaradeniu na zoznam delikventov.
- A to už vôbec nemusíme hovoriť o časti „vaša fotografia bude zverejnená v médiách, aby vaša rodina a priatelia vedeli, čo robíte na počítači“. Už samotná podstata tohto vyjadrenia je super, no ale to podanie je proste na jednotku. Presne niečo také, čo by sme určite našli v oficiálnom dokumente…
Naskytuje sa tu jasná otázka: O čo im vlastne ide? Napriek tomu, že prevedenie sa môže meniť, väčšina podvodov tohto typu má rovnaký cieľ. Vytiahnuť z ľudí peniaze.
Podvodníci očakávajú, že na e-mail niekto odpíše. V tom momente s ním začnú aktívne komunikovať a rôznymi metódami sa z potenciálnej obete snažia vytiahnuť peniaze. Často spomínajú uhradenie pokuty alebo finančnej sankcie pre ukončenie vyšetrovania.