- Využívanie VPN je čoraz populárnejšie.
- Nejde už len o vec technologických nadšencov.
- Aj bežní používatelia chcú mať VPN v mobile.
Využívanie VPN pripojení bolo ešte relatívne donedávna vecou veľkých firiem a vzdialeného prístupu pre zamestnancov. Neskôr sa o to začali zaujímať technologickí nadšenci, no a dnes sú VPN služby čoraz populárnejšími aj medzi úplne bežnými používateľmi.
Či už ide o snahu ako posilniť svoju online bezpečnosť, záujem lepšie si chrániť súkromie alebo obídenie geoblokácie rôznych služieb, VPN proste naberá na obľube. Prevádzkovatelia tohto typu služieb na tento záujem prirodzene reagujú a všetko zjednodušujú. Nie je to tak dávno, čo bolo VPN nutné nastavovať ručne, avšak dnes je to už niekde úplne inde. Dnes je to vecou jedného kliknutia.
O tom ako nastaviť VPN vo Windows 10 som už písal. Pozreli sme sa aj na problematiku bezplatných VPN, takže nám zostáva ešte jedna kľúčová oblasť. Smartfóny, na ktorých trávime množstvo času a vykonávame tu skoro tie isté veci ako na počítači. Ako to teda vyzerá v prípade, že chceme používať VPN v mobile?
Ako nastaviť VPN v mobile? Ručne alebo to nechajte na aplikáciu
Nejaký veľký rozdiel oproti PC sa tu vlastne nedeje. Aj v prípade riešenia VPN v mobile máme v základe na výber medzi dvoma možnosťami. Buď potrebné údaje pre nastavenie VPN zadáme ručne cez nastavenia alebo si stiahneme aplikáciu niektorej VPN služby a všetko potrebné prenecháme jej.
V prípade mobilov je ideálne prenechať to aplikácii. Výhodou je v tomto prípade to, že nemusíte o nič starať. Aplikáciu, respektíve klienta pre využívanie VPN, stiahnete z Obchodu Play. Zapnete ho, vyberiete požadovaný server a kliknete na tlačidlo pre pripojenie. Smartfón zobrazí systémové upozornenie, že tá a tá aplikácia chce zmeniť nastavenia pripojenia, čo potvrdíte a máte hotovo.
Takto nejako to v skratke vyzerá. V prípade bezplatného VPN obvykle nemusíte vytvárať ani žiadne používateľského konto. No a server, respektíve krajinu cez ktorú sa chcete pripojiť, zase možno nebude môcť vyberať, pretože to je dostupné len pre platiacich klientov.
Typicky ale máte na výber aspoň pár serverov, takže to nie je až také tragické. V každom prípade, pri využívaní VPN zadarmo sa pripravte na obmedzenia (rýchlosť, počet serverov, rozsah funkcií, dátový limit…).
Ak do nastavenia VPN na mobile chcete ísť ručne, tak musíme mať nejaké tie prístupové údaje a nastavenia. To pre bežného človeka znamená, že už musí byť registrovaný u niektorého z poskytovateľov VPN pripojenia. Na výber je ich hneď niekoľko, no drvivá väčšina, ako napríklad dobre známy NordVPN, má svoje služby spoplatnené.
Bezplatné VPN pre Android
Samozrejme, že existujú aj bezplatné VPN, no treba sa pripraviť na značné obmedzenia, prípadne aj možné riziká. O tom ako to vyzerá vo svete VPN zadarmo som už písal, preto si teraz trošku pomôžem a rovno sem hodím niekoľko služieb, ktoré je možné využiť pre VPN v mobile bez minutia jediného €. Nakoľko ide o VPN pre Android, tak nižšie v zozname dávam na meno služby odkaz priamo do Obchodu Play:
- ProtonVPN – táto služba má najbližšie k tomu, čo by sme mohli označiť ako využiteľné bezplatné VPN. Na rozdiel od konkurencie neobmedzuje objem prenesených dát. Napriek tomu je bezplatná verzia značne limitovaná. Na výber máte len zo 100 serverov v 3 krajinách, prenosová rýchlosť zvykne byť priškrtená a nemôžete počítať s podporou pre torrenty či streamovacie služby.
- Touch VPN – zatiaľ čo vo verzii pre Windows má dátový limit 500 MB a neumožňuje vybrať server, v prípade Androidu je to priama alternatíva k ProtonVPN. To znamená, že VPN v mobile ponúka bez dátového limitu a dokonca si môžete vybrať aj konkrétny server, napríklad Austrália, Kanada, Česko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko a kopu ďalších. Po slabej skúsenosti z PC verzie je Touch VPN pre Android skutočne veľkým prekvapením. Svoju štedrosť ale vyvažuje tým, že obsahuje reklamu. Na používanie VPN ale nemusíte mať vytvorené konto. Bacha v Obchode Play má nejakého menovca, hľadáte TouchVPN – Fast VPN, Unlimited.
- TunnelBear VPN – dobre známa VPN služba, ktorá má aj svoju aplikáciu pre Android. Tentokrát už ale narážame na výrazné obmedzenia, konkrétne je to dátový limit 500 MB mesačne a aj na používanie bezplatnej verzie musíte mať vytvorené konto.
- Hide.me VPN – bezplatná verzia ponúka VPN len na pokrytie 10 GB dát mesačne a na výber je 8 serverov. Žiadna podpora streamovacích služieb ani pokročilých funkcií sa nekoná. Služba ale tvrdí, že ani v bezplatnej verzii neobmedzuje rýchlosť prenosu a používať sa dá aj bez vytvorenia účtu. Aplikácia pre Android sa navyše používa veľmi jednoducho. Kliknete na tlačidlo Enable VPN, potvrdíte úpravu pripojenia a je to. Prípadne si ešte cez sekciu Location vyberiete požadovanú krajinu. V aplikácii sa zobrazuje banner, ktorý nabáda na využívanie prémiovej verzie.
- Betternet VPN – 500 MB limit na 24 hodín, veľmi otravné reklamy z Google Ads, ako aj reklamy na zakúpenie drahého Premium VPN, na výber 4 servery z 3 krajín, dá sa používať aj bez vytvorenia účtu. Skôr ako núdzovka, osobne by som pre VPN v mobile volil niečo iné.
Príklady reklám z aplikácie Betternet VPN. Nenápadný banner na zakúpenie Premium verzie, ale aj veľké reklamy na celú obrazovku.
To, že všetky vyššie spomínané VPN služby majú oficiálnu aplikáciu pre Android znamená, že ak niektorú z nich zvolíte pre VPN v mobile, tak nemusíte nič ručne nastavovať. Konfiguráciu za vás vybaví práve aplikácia.
Vy len potvrdíte, že zmenu chcete vykonať a potom už podľa potreby klikáte na tlačidlo pre zapnutie/vypnutie pripojenia. To, že aplikácia ide aktivovať VPN vyzerá pri prvom nastavení nejako takto:
Toto je obrovská výhoda tohto typu aplikácií. VPN služby jednoducho vedia, že používateľ sa chce k využívaniu VPN v mobile dostať čo najjednoduchšie a najrýchlejšie. Bez toho, aby si musel robiť starosti s nejakým zadávaním údajov a nastavovaním niečoho, čomu možno ani vôbec nerozumie.
Ako som už naznačoval, bezplatné VPN sú obvykle veľmi limitované a často predstavujú akúsi skúšobnú verziu, ktorou chce VPN služba prilákať nových klientov. Na občasné používanie a bežné surfovanie ale zvyknú postačovať.
Samozrejme, že ak by ste hľadali sofistikovanejšie riešenie pre využívanie VPN v mobile, napríklad aj s možnosťou pozerať obsah, ktorý Netflix ponúka len pre konkrétnu krajinu, tak to už budete musieť siahnuť po platenej VPN.
Zadarmo proste dostanete len zlomok z plného potenciálu prémiových VPN. Medzi bezplatnou a platenou VPN vždy bol a vždy bude markantný rozdiel. S tým sa nedá nič robiť.
Stretnúť sa môžete aj s tým, že VPN zadarmo bude sľubovať hory-doly, no ak niečo vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak väčšinou to tak skutočne je. Pri výbere služby na využívanie VPN v mobile preto zachovajte rozvahu a poriadne si to preverte.
Ako nastaviť VPN na Androide?
Aby som nezabudol. Hoci nastavenie VPN v mobile za vás vykoná aplikácia každej čo i len trochu lepšej VPN služby, ukážme si aj ručné nastavenie v Androide. Pre každý prípad.
- Získajte údaje o sieti VPN. Po registrácii do vybranej služby alebo od svojho IT správcu, zamestnávateľa…
- Otvorte Nastavenia.
- Prejdite do sekcie “Pripojenia”, “Pripojenie a zdieľanie”, Ďalšie pripojenia”, “Bezdrôtové a siete – Viac”, Sieť a internet” alebo do podobnej sekcie, ktorá svojim názvom naznačuje, že v sebe skrýva správu pripojení.
- Ak neviete kam presne zamieriť, tak si pomôžte vyhľadávaním v aplikácii Nastavenia, kam napíšete “VPN”.
- Otvorte sekciu VPN.
- Ťuknite na tlačidlo “Pridať VPN”.
- Vyplňte údaje, ktoré vám poskytol prevádzkovateľ VPN služby. Je možné, že budete musieť rozkliknúť možnosť “Zobraziť rozšírené možnosti”, aby sa vám zobrazili všetky potrebné položky.
- Taktiež je potrebné správne zvoliť typ pripojenia.
- Všetky tieto veci by ste ale mali mať prehľadne spísané od poskytovateľa VPN služby. Ručné nastavenie VPN je zjednodušene povedané vpísanie tých správnych údajov do správnych políčok.
- Skontrolujte, potvrďte a uložte.
- VPN pripojenie potom v prípade potreby aktivujte prepínačom v sekcii VPN.
- Hotovo.
- To, že je aktívne pripojenie k VPN na Androide symbolizuje v hornej lište ikonka kľúčika, prípadne okienko s písmenami VPN.
Pokiaľ skutočne nemusíte, tak pripojenie manuálne nenastavujte. Netrápte sa a nechajte to na niektorú z vyššie spomínaných aplikácií. Alebo pokojne aj na inú, nespomínanú aplikáciu známej a overenej VPN služby… V prípade, že sa vám niečo nedarí, tak si pozrite oficiálnu stránku technickej podpory Google.
Na záver ešte dodám, že niektoré služby/weby bojujú proti VPN a vyslovene blokujú prístup pri využívaní tohto typu pripojenia. Ak vám teda niektorá stránka nebude chcieť nabehnúť, môže byť aj týmto. Vtedy VPN vypnite, prípadne vyskúšajte iný server/krajinu alebo inú VPN službu.
Vypnutie/zapnutie VPN je veľmi jednoduché. V aplikáciách jednotlivých služieb je to ťuknutie na jedno tlačidlo, no a pri ručnom nastavení a zapínaní je to jeden prepínač v systémových nastaveniach.