- Mobilný telefón v rukách malých detí dnes nie je ničím výnimočným.
- Rodičom to umožňuje zostať v kontakte s ratolesťou za každých okolností.
- Prináša to však aj určité obavy, kedy na rad prichádza rodičovská kontrola.
- Možností ako k tomu pristúpiť je niekoľko, rovnako ako nástrojov.
Mobily v rukách školáčikov dnes nie sú žiadnym prekvapivým fenoménom. Žijeme v akejsi digitálnej dobe a technológie nám prinášajú mnoho dobrého, no majú aj svoje tienisté stránky. Mobil v detských rukách je tiež niekde na pomedzí.
Na jednej strane máme istotu, že sa s nami naša ratolesť dokáže spojiť s siahnuť sa dá aj po aplikácií, ktorá pomôže so sledovaním polohy, aby sme mali absolútnu istotu, že je všetko v poriadku. Na strane druhej sú tu značné obavy – privysoký účet, prístup k nevhodnému obsahu či prípadné vyvinutie závislosti na neustálom prístupe k obrazovke.
Ako sa k tomu postaviť? Presný, zaručený a garantovaný postup asi neexistuje. Na začiatok by možno bolo dobré skúsiť otvorenú formu dôvery. Stanoviť si presné pravidlá pre používania mobilu a sledovať, či všetko prebieha tak, ako by malo. Rozprávať sa s deťmi o nástrahách, vysvetľovať a venovať sa im.
Ak to nepôjde touto cestou alebo, ak máte príliš veľké obavy, tak je tu niekoľko možností ako zapojiť takzvanú rodičovskú kontrolu. Buď na úrovni niektorých aplikácií alebo priamo pre celý smartfón. To aký prístup zvolíte závisí len a len na vás, takže si ukážeme niekoľko možností. Do veľkej miery to závisí od toho, čo vlastne chcete dosiahnuť, čomu chcete vlastne zabrániť.
Osobne si myslím, že kľúčová je práve komunikácia, hoci pri tínedžeroch to nebude ani trochu jednoduché. Niekedy sa s nimi dá porozprávať, inokedy nie. Pre rodičov to môže byť extrémne náročné.
Na jednej strane chceme svoje deti chrániť, na strane druhej v ich očiach nechceme byť tyranmi. Chceme si zachovať veľmi dobrý vzťah, aby sa na nás kedykoľvek obrátili a nezanevreli na nás kvôli tomu, že niečo vnímajú ako obrovský zásah do súkromia či snahu o kontrolovanie ich života. Keď už to nejde po dobrom a nestačia slová či dočasné zhabanie mobilu, tak na rad prichádza prísnejšia forma – rodičovská kontrola.
To kedy a do akej miery ju nasadiť si samozrejme treba poriadne premyslieť, aby sa vám to nakoniec nevypomstilo. Niečo iné je keď nad používaním mobilu sprísnite kontrolu v reakcii na vzniknutú situáciu (zhoršený prospech, príliš veľa hrania hier, zanedbávanie povinností), ako keď to spravíte okamžite len preto, že dieťa dostalo mobil. Nebojte sa poradiť s ostatnými rodičmi. Názory budú rozličné. Niektorý sa vám možno bude pozdávať.
Rodičovská kontrola v obchode Google Play
Moderné mobily obsahujú viacero možností ako deti chrániť pred nevhodným obsahom. Jednou z nich je aj rodičovský zámok zabudovaný priamo v obchode Google Play. Využitím tohto stupňa rodičovskej kontroly je možné filtrovať obsah ako hry a aplikácie, ktoré pre vašu ratolesť nemusia byť vhodné.
Funguje to na základe vekových kategórií, v kombinácii s ochranou PIN kódom, aby rodičovský zámok nebolo možné len tak vypnúť. Rodičovská kontrola v obchode Google Play sa zapína veľmi jednoducho, no nie je úplne všemocná.
Napríklad nemá žiaden dosah na už nainštalované aplikácie a hry. V tomto prípade budete musieť zasiahnuť priamo vy. Nevhodný obsah ručne odinštalujete a zapnete rodičovskú kontrolu v Obchode Google Play, aby sa nezobrazil v ponuke na stiahnutie.
Rodičovský zámok v Obchode Play môžete kedykoľvek vypnúť zadaním PIN kódu, ktorý ste nastavili pri jeho aktivácii. Použiť sa to dá napríklad na dočasné vypnutie a nainštalovanie aplikácie, ktorú ste schválili. Tu ale nastáva druhý problém.
Obchod Play pre takúto aplikáciu nebude zobrazovať a vykonávať aktualizácie. Časom sa môže stať, že aplikácia kvôli tomu prestane fungovať. Riešením je dočasné vypnutie rodičovského známku, ručné aktualizovanie danej aplikácie a opätovné zapnutie kontroly. Ťažko povedať, prečo to Google nejakým spôsobom neošetril. Akurát to spomína ako jeden z najčastejších problémov s filtrovaním obsahu.
- Spustite aplikáciu Obchod Play.
- Kliknite na ikonu profilu v pravom hornom rohu.
- Z ponuky vyberte sekciu “Nastavenia”.
- Ťuknite na položku “Rodina”.
- Kliknite na možnosť “Rodičovská kontrola”.
- Ťuknite na prepínač “Rodičovská kontrola je vypnutá”.
- Zadajte a potvrďte PIN, ktorý bude chrániť nastavenia.
- Pod nápisom “Nastavenie obmedzení obsahu” kliknite na “Aplikácie a hry”.
- Zvoľte požadovanú vekovú kategóriu, na základe ktorej bude filtrovaný obsah.
- Potvrďte kliknutím na “Uložiť”.
- Hotovo.
Toto je veľmi jednoduchý filter pre ochranu detí pred nevhodným obsahom. Pokrýva len ponuku Obchodu Google Play. Stále nerieši kopu ďalších oblastí. Na to je potrebné siahnuť po iných nástrojoch.
Keď sme ešte pri tom Obchode Play, tak sa uistite, že máte nastavené vyžadovanie overenia pri nákupe. Pre každý prípad. Samozrejme, najlepšie je na detský telefón či konto Google nepridávať vôbec žiadnu platobnú metódu.
- Spustite aplikáciu Obchod Play.
- Kliknite na ikonu profilu v pravom hornom rohu.
- Z ponuky vyberte sekciu “Nastavenia”.
- Kliknite na “Overenie”.
- Zvoľte “Požadovať pri nákupoch overenie”.
- Vyberte “Pre všetky nákupy na Google Play v tomto zariadení”.
- Hotovo.
Komplexné riešenie zadarmo? Google Family Link
Spomínaný filter obsahu v Obchode Play je takým slabým odvarom. Ak potrebujete siahnuť po komplexnom riešení, ktorým pokryjete aj veci ako nastavovanie časových limitov, sledovanie aktivity dieťaťa v aplikáciách, zobrazovať polohu zariadenia alebo mať možnosť na diaľku ho uzamknúť, potom je tu Google Family Link. Bezplatné riešenie s pokročilými možnosťami rodičovskej kontroly priamo z dielne Google.
Do istej miery je to win-win riešenie. Deti môžu používať svoj mobil, no vy viete čo sa deje a máte možnosť kontroly nad tým ako dlho a aké aplikácie používajú. Google Family Link obsahuje kopu užitočných funkcií, a pritom je úplne zadarmo. Môže mať trochu komplikovanejšie nastavenie, no je v slovenčine, takže sa to dá zvládnuť. Niekoľko základných vecí:
- Potrebujete mať k dispozícii obidva mobil. Svoj aj svojej ratolesti.
- Dieťa musí mať vytvorené vlastné konto Google. To musí byť jediným kontom na danom mobile. S týmto by nemal byť problém.
- Aplikáciu pre službu Google Family Link musíte nainštalovať na obidva mobily. Pozor! Tu sú dve rozdielne aplikácie. Pre rodiča je Google Family Link a pre mobil dieťaťa je Family Link child and teen.
- Počas nastavovania sa s veľkou pravdepodobnosťou stane, že vás aplikácia vyzve k tomu, aby ste účet dieťaťa pridali do “Rodiny na Googli”. Musíte to spraviť, inak nebude fungovať. Jednotlivé kroky by ale mali byť dosť prehľadné, na to, aby ste to zvládli.
- Po prvotnom nastavení si potom poriadne prezrite všetky ponúkané nastavenia.
Dodám, ešte, že v prípade Google Family Link síce nejde o úplne neprekonateľné riešenie, no je to veľmi solídny základ úplne zadarmo.
Riešenia tretích strán
Okrem toho, čo ponúka priamo Google je tu aj množstvo ďalších nástrojov od rôznych firiem. Medzi tie najznámejšie na Slovensku patrí aplikácia ESET Parental Control. Je to vlastne rozšírená rodičovská kontrola do mobilu.
V základe je táto aplikácia bezplatná a ponúka veľmi užitočné veci ako je filtrovanie či blokovanie nevhodných aplikácií, časové limity pre využívanie aplikácií či základné prehľady o používaných aplikáciách a navštívených webových stránkach.
V platenej verzii pribúdajú veci ako filtrovanie webového obsahu a blokovanie nevhodných webových stránok, kompletné prehľady o aktivite či možnosť zisťovať polohu mobilu. Za prémiovú verziu ESET Parental Control sa platí 20€ ročne, no môžete si ju vyskúšať na 30 dní bezplatne a rozhodnúť sa na základe vlastnej skúsenosti. Veľkou zaujímavosťou je napríklad aj to, že rodič môže na mape nastaviť hranice, ktoré keď dieťa prekročí, tam rodičovi príde upozornenie.
ESET má mimochodom k problematike ochrany detí na internete aj celú príručku, takže ak máte záujem tému preskúmať hlbšie, tak si ju stiahnite. “Rodičovská príručka pre ochranu detí na internete” je dostupná zadarmo. Sú v nej nejaké celkom zaujímavé tipy, ale aj troška marketingu vo forme predstavenia platených funkcií ESET Parental Control.
Obdobnú aplikáciu má aj bezpečnostná firma Norton, avšak tá už stojí 50€ ročne. Neskúmal som ju bližšie. Volá sa Norton Family parental control, nájdete ju v Obchode Google Play a zadarmo sa dá vyskúšať na 30 dní.
Najväčším problémom pri Android smartfóne v detských rukách je filtrovanie webového obsahu. Webových stránok, ku ktorým sa dokážu dostať cez zabudovaný Google Chrome. Práve preto sú veľmi lákavé aplikácie, ktoré dokážu sledovať či blokovať webový obsah, ako tie spomínané vyššie. Akurát to už niečo stojí…
SMS, dáta a volania
Ak sa obávate, že vaše dieťa veľa pretelefonuje alebo minie posielaním SMS správ, tak sa to dá riešiť zvolením rozumného paušálu pre deti, prípadne klasickým kreditom. Zaujímavý je napríklad paušál Prima Kids z ponuky Orange. Má tam kredit a volania na dva čísla zadarmo – na rodičov.
Ďalšou možnosťou ako sa vyhnúť veľkej faktúre za SMS správy je napríklad to, že dieťa budete smerovať k využívaniu komunikačnej aplikácie ako WhatsApp či Messenger v kombinácii so základným dátovým balíkom. Je to síce skôr pre staršie deti a neustály prístup k internetu v mobile nemusí byť úplne želaný, no pozerať sa na to dá aj týmto spôsobom.
Ďalšou vecou ešte je, že operátori zvyknú ponúkať aj možnosti blokovania hovorov do zahraničia či na audiotextové čísla.