Facebook si uvedomuje riziká, ktoré na ľudí číhajú v online priestore. A to aj tie, ktoré sa vyskytujú priamo v jeho piesočku. Už niekoľkokrát som upozorňoval na podvodné príspevky, ktoré cez rôzne senzácie ľudí lákajú na kliknutie.
V ostatných mesiacoch išlo primárne o nehody. To je téma, ktorá priťahuje pozornosť a keďže sa tieto príspevky tvária ako videá, tak to ešte viac umocňuje šancu, že niekto klikne. Nehovoria o tom, že príspevky sa šíria cez ukradnuté Facebookové profily a rad radom označujú všetkých zo zoznamu priateľov.
Ciele sú rôzne. Ide o propagáciu nejakej služby, podvodného investovania, online kasína alebo aj legitímnych vecí ako AΙiExpress. Druhým často používaným variantom podvodných statusov na Facebook je vylákanie používateľských údajov. Cieľom je vtedy ukradnutie účtu.
Funguje to napríklad tak, že po kliknutí na zdieľaný príspevok sa vám zobrazí falošné rozhranie Facebooku, ktoré sa informuje, že sa chystáte pozerať obsah nevhodný pre citlivé povahy a pre pokračovanie sa musíte prihlásiť. Ak to spravíte, tak podvodníkom vlastne odovzdáte prístup ku svojmu účtu.
To môže viesť k viacerým veciam. Jednou z nich je okamžitá zmena hesla, čím vás podvodník vymkne z vášho vlastného profilu. Ten potom môže používať na ďalšie nevhodné aktivity.
Alebo je tu aj iný prípad. Podvodník síce získa prístupové údaje, no túto skutočnosť bude chcieť čo najdlhšie udržať v tajnosti. Záškodnícku aktivitu bude vykonávať veľmi opatrne, aby ste na to rýchlo neprišli a bude sa snažiť po sebe zamiesť stopy.
Vy si preto dlhší čas nemusíte všimnúť, že sa deje niečo podozrivé. Nedeje sa to často. Väčšinou ide práve o prvý prípad, kedy do toho idú naplno a okamžite menia heslo. Napriek tomu sa dejú aj prípady z druhej kategórie. Rizík je jednoducho veľa.
Poďme sa preto pozrieť na niekoľko ochranných a kontrolných mechanizmov, ktoré Facebook ponúka pre prípady, kedy mohlo dôjsť k neoprávnenému prístupu k vášmu účtu.
- Záznam o činnosti
- Posledné prihlásenie na Facebooku
- Ako skontrolovať posledné prihlásenie na Facebooku cez mobilnú aplikáciu
- Nápomocné Centrum účtov
Záznam o činnosti
V rámci webového rozhrania Facebook.com je zaujímavá sekcia s názvom “Záznam o činnosti”. Práve tu viete nájsť prehľad poslednej aktivity, ktorá sa odohrávala v rámci vášho profilu. Vidíte tu, čo ste hľadali, čo ste komentovali, čo ste lajkovali, s kým ste sa spriatelili. Nájdete tu prakticky všetku aktivitu, ktorá sa diala.
Sekciu “Záznam o činnosti” nájdete hneď po kliknutí na svoju profilovú fotku v pravom hornom rohu, kde z ponúkaných možností treba vybrať “Nastavenia a súkromie”. Možnosť “Záznam o činnosti” je hneď tam.
Problém je v tom, že veľká časť zaznamenaj aktivity sa dá ručne vymazať. Útočníci to dosť často vedia, a preto do tejto sekcie zvyknú zavítať a pekne tu poupratujú. Takže toto nie je stopercentný nástroj ako odhaliť prípadnú infiltráciu vášho profilu.
Ale, aj príliš prázdny prehľad aktivít v sekcii “Záznam činnosti” môže byť varovným znakom, že niečo nie je tak celkom v poriadku. Ak viete, že niečo robili, no v histórii to chýba, tak je to varovný znak a preventívne by ste si mohli zmeniť heslo.
Hlavne si vytvorte dobré heslo. Vyhnite sa používaniu jednoduchých a otrepaných vecí, ktoré patria medzi najhoršie heslá a ich prelomenie môže byť otázku pár minút. Taktiež zvážte využívanie dvojfaktorovej autorizácie, a to aj v prípade, že váš profil nebol nijak narušený. Dvojfaktorové overenie je totiž dobrou preventívnou metódou.
Posledné prihlásenie na Facebooku
Dobrou správou je to, že Facebook má aj ďalšie kontrolné mechanizmy. Jedným z tých najužitočnejších pri overovaní neoprávneného prístupu do vášho účtu je takzvané posledné prihlásenie na Facebooku. Sociálna sieť monitoruje a zaznamenáva prístupy a zariadenia prepojené s vašim účtom.
Ľudovo sa to označuje ako posledné prihlásenie na Facebooku. Oficiálne označenie momentálne znie “Aktivita prihlasovania účtu”. Myšlienka v pozadí je bez ohľadu na názov rovnaká. Ide o sekciu, ktorá posledné prihlásenia do vášho účtu. Respektíve zobrazuje prehľad zariadení, v ktorých máte aktívne prihlásenie. To znamená, že ide o zariadenia s prístupom do vášho účtu.
V prehľade vidíte konkrétny názov (napríklad pri smartfóne), typ zariadenia (počítač s Windowsom), prípadne je uvedené, že prístup je z aplikácie Facebook (napríklad Facebook pre Windows). Okrem toho vidíte lokalitu, odkiaľ zariadenie pristupuje, ale čo je najdôležitejšie, nachádza sa tu informácia o tom, kedy z daného zariadenia prebehlo posledné prihlásenie na Facebook.
Vďaka kombinácii týchto troch informácií sa dá celkom ľahko identifikovať či k vášmu účtu na Facebooku pristupuje niekto, kto by nemal. Ak k by k tomu náhodou došlo, tak kľúčové je pre vás tlačidlo “Vyberte zariadenie, z ktorého sa chcete odhlásiť”. Zmeňte heslo, odhláste neoprávnené zariadenia a vykonajte kontrolu svojho účtu. Pozrite správy, pozrite svoju nástenku, pozrite “Záznam o činnosti”.
Ak nemáte istotu, tak odhláste všetky zariadenia okrem aktuálneho a postupujte ako som spomínal (zmena hesla, kontrola…) . Môžete to pôsobiť ako prehnaná reakcia, no najhoršie, čo sa vám stane, je to, že sa znova budete musieť prihlásiť na mobile alebo druhom počítači…
K sekcii, kde môžete vidieť posledné prihlásenia na Facebooku sa v prípade webového rozhrania dostanete takto:
- V pravom hornom rohu kliknite na obrázok svojho profilu.
- Z ponúkaných vecí vyberte “Nastavenie a súkromie”.
- Potom kliknite na “Nastavenia”.
- Dostanete sa do veľkej sekcie s rôznymi nastaveniami.
- V ľavom menu ťuknite na výrazné okno “Meta Centrum účtov”. Prípadne môžete vyskúšať aj priamy odkaz.
- Dostanete sa do sekcie “Centrum účtov”, kde v ľavej ponuke zvoľte “Heslo a zabezpečenie”.
- V ponuke “Bezpečnostné overenia” potom kliknite na “Kde ste prihlásený”.
- Vyberte svoj účet a poriadne prezrite zariadenia, z ktorých prebehli posledné prístupy k Facebooku.
- Ak niečo vyzerá podozrivo, tak preč s tým. Odhláste dané zariadenie.
Ako skontrolovať posledné prihlásenie na Facebooku cez mobilnú aplikáciu
Prakticky táto istá sekcia, kde vidíte “posledné prihlásenie na Facebooku”, je prirodzene dostupná aj z mobilnej aplikácie. Aj v tomto prípade platí, že sa k nej treba rovnako preklikať.
- V pravom hornom rohu ťuknite na svoju profilovú fotku.
- Posuňte sa na spodok a ťuknite na “Nastavenia a súkromie”.
- Ťuknite na “Nastavenia”. Potom ťuknite na “Meta Centrum účtov”.
- Zvoľte možnosť “Heslo a zabezpečenie”.
- Potom ťuknite na “Kde som prihlásený” a vyberte svoj účet.
Aj mobilná aplikácia Facebook má to isté “Centrum účtov”, ktoré vám vie byť veľmi nápomocné. Takže je jedno, či situáciu riešite z mobilu alebo z PC.
Nápomocné Centrum účtov
Sekcia Centrum účtov je veľmi užitočným miesto pri riešení zabezpečenia vášho profilu. Viete tu vykonať zmenu hesla, zapnúť dvojstupňové overovanie, pozrieť na ktorých zariadeniach máte aktivované automatické prihlasovanie (to tiež stojí za preverenie) a viete si tu nastaviť takzvané “Upozornenia na prihlásenie”.
To je notifikácia, ktorá sa zobrazí na overených zariadenia v prípade, že dôjde k pokusu o prihlásenie z neznámeho zariadenia. Stojí to za zapnutie. Niekedy to môže byť otravné a preveriť to bude chcieť aj vás, čo sa mi stalo pri poslednom výpadku Facebooku, no je to len malá cena za posilnenie bezpečnosti účtu.
Poslednou vecou, ktorú by som chcel dať do pozornosti v kontexte neoprávneného prístupu k účtu na Facebooku, je sekcia “Kontrola zabezpečenia”. Tá vám vie pomôcť a poradiť ako si zmeniť heslo a prípadne nastaviť ďalšie ochranné mechanizmy. Aj tá sa nachádza v rozhraní Centrum účtov.