- Poďme sa pozrieť na najlepšie turistické mapy pre Android.
- Hlavnou podmienkou je, aby v nich bola offline turistická mapa Slovenska.
- Na výber je trojica, ktorá pri výletoch do prírody poslúži vynikajúco.
- Máme tu platenú hviezdu medzi turistickými mapami, ale aj bezplatné alternatívy.
Pekné slnečné dni pre množstvo ľudí znamenajú jednu vec – turistiku. Výlet do prírody alebo priamo na hory si ale niekedy zaslúži aj patričnú prípravu. Nemusí ísť vyslovene o zdĺhavé plánovanie. Nakoľko som sebou neustále nosíme smartfón, spomínaná príprava môže spočívať v jednoduchom stiahnutí aplikácie s turistickými mapami.
Úplne ideálne je, ak sa v smartfóne bude nachádzať offline turistická mapa Slovenska. Aby sme sa nemuseli spoliehať na dostupnosť signálu a fungujúce dátové pripojenie. Možno, že patríte ku starej škole a papierová turistická mapa je pre vás povinnou výbavou, no šancu by ste mohli dať aj tej digitálnej. Je to pohodlnejšie, aktuálnejšie a vďaka GPS v mobile môžete mať neustálu informáciu o vašej aktuálnej polohe.
Odpovede na otázky Kde som? a Aká je moja presná poloha? sú pri používaní turistických aplikácií prakticky okamžité. Nemusíte hľadať orientačné body, stačí zapnúť aplikáciu, a tá vám prezradí všetko potrebné. Tak ako v prípade takmer každého typu aplikácií pre Android, aj v prípade turistických máp sa dá v ponuke Obchodu Play nájsť široká ponuka.
Opäť tu ale platí aj to, že nie každá aplikácia si zaslúži pozornosť. Niektoré nie sú dostatočne kvalitné, iné zase neboli dlhú dobu aktualizované, prípadne majú ďalšie neduhy. Alebo len nemajú dostatočne rozšírené meno, aj to sa stáva. Nebudem tu vypisovať dlhočizný zoznam s každou aspoň trochu lepšou aplikáciou. Spomeniem len tie, o ktorých viem, že splnia účel a tešia sa pozitívnej odozve zo strany používateľov turistov.
Locus Map 4
Aplikácie Locus Map sú veľmi vychvaľované ako skvelé multifunkčne navigačné aplikácie s podporou pre offline mapy. Sú vhodná pre prakticky všetky športové aktivity v prírode. Široký výber máp, obrovský zástup funkcií a nástrojov.
Celkovo ide asi o jednu z najlepších aplikácií pre športovanie v prípade, akurát má tú nevýhodu, že je spoplatnená. A to môže byť vzhľadom na bezplatné alternatívy veľkou prekážkou. Horšie je to, že spoplatnená je vo forme mesačného alebo ročného predplatnému, nie jednorazovej úhrady.
Dostupná je síce aj v bezplatnej verzii, tá má však veľmi limitované funkcie a navyše obsahuje reklamy. Preto by možno bolo vhodné zvážiť siahnutie po predošlej verzii Locus Map 3 Classic, ktorá síce nie je až tak vyšperkovaná ako “nová štvorka”, no platí sa za ňu len jednorazovo – 11€. Aplikácia Locus Map je v turistickej komunite akousi hviezdou.
Ak sa turistike budete venovať aktívne, tak jej dajte šancu. Omrknite si bezplatnú verziu a uvidíte, prípadne skúste Locus Map 4 s úhradou za jeden mesiac, čo vychádza na 1,4€.
Mapy.cz
Nejde o špecializovanú aplikáciu zamerajú len na turistiku, no práve to je jedna z oblastí, ktoré aplikácia Mapy.cz zvláda vynikajúco. Rozhodne patrí medzi tie najlepšie navigačné aplikácie s podporou detailných offline turistických máp Slovenska, ale aj celého sveta. Vyznačené chodníky, cyklotrasy či zobrazovanie stúpania alebo zaujímavých objektov v okolí. To všetko a omnoho viac ponúka úplne zadarmo. Určite ju vyskúšajte.
Mapy Google
Na záver ešte úplná klasika, ktorá sa automaticky nachádza asi v každom Android smartfóne. Offline mapy sú samozrejmosťou a hoci Mapy Google nie sú vyslovene špecializované na turistiku, určite sa s nimi nestratíte.
Dostupné sú úplne zadarmo a využiť sa dajú aj na tento účel. Samozrejme, že pri náročnej turistike neposlúžia až tak dobre ako vyššie spomínané alternatívy, no ak sa chystáte na príjemný výlet do prírody, tak Google Mapy by vám mali stačiť. Veď ide o skvelú navigačnú aplikáciu, ktorá je pravidelne aktualizovaná, a práve o tom to do veľkej miery je.
Hlavne si nezabudnite zapnúť správny mapový pohľad. Podľa potreby si pridajte niekoľko záchytných bodov alebo zastávok. A hlavne si stiahnuť offline mapy potrebnej lokality.