Offline navigácia do mobilu: Ktorú si vybrať?

Navigácie do mobilu sú neskutočným pomocníkom pre každú cestu. Či už idete na výlet, pracovnú cestu alebo sa chystáte cestovať vo väčšom, šikovná navigačná aplikácia dokáže odľahčiť stres a poskytuje dávku istoty, že sa človek nestratí ani v neznámom meste.

A aj v prípade, že počas jazdy odbočíte na nesprávnu cestu, navigácia vás dokáže efektívnym spôsobom dostať opäť na správnu cestu. Okrem navigovania pri jazde autom sa dnešné aplikácie dajú využiť aj pri pešom pohybe či jazde na bicykli. Možností je dnes omnoho viac než pred rokmi. Navigácie pre smartfóny sa posunuli o poriadny skok vpred.

Obvykle ale platí, že navigácia pre svoje fungovanie potrebuje aktívne internetové pripojenia, aby si dokázala načítať aktuálne dáta, vrátane mapy. Tak to aspoň prebieha v prípade, že si aplikáciu nenastavíte. Väčšina navigácii dokáže bez najmenších problémov fungovať aj offline, bez pripojenia na internet, no vyžaduje to predošlú prípravu – stiahnutie máp.

Ktorú navigáciu si do smartfónu stiahnuť pre používanie v režime offline?

Možností je samozrejme hneď niekoľko. To, ktorá offline navigácia do mobilu je najlepšia do značnej miery závisí od preferencií koncového používateľa. Základné funkcie zvláda drvivá väčšina z nich, no doplnkové možnosti zase zvyknú byť platené. Napriek tomu existuje niekoľko aplikácií, ktoré vo všeobecnosti patria medzi výbornú voľbu, vrátane používania offline.

Nezabúdajte na to, že pre používanie navigácie bez internetového pripojenia je vopred potrebné cez nastavenia stiahnuť mapy. Taktiež nebudete mať informácie o doprave v reálnom čase, ako aj o radaroch. Tie jednoducho bez dátového pripojenia aplikácia nemá odkiaľ čerpať.

Mapy Google

V základe môžete na offline používania zvoliť aj Mapy Google, teda predinštalovanú aplikáciu, ktorá je súčasťou smartfónov so systémom Android. Aplikáciu stačí zapnúť, prejsť do menu a zvoliť sekciu Offline mapy. Práve tu budete mať možnosť “Vybrať vlastnú mapu”, kde si môžete zvoliť aký veľký rozsah mapy má aplikácia siahnuť do mobilu. Na sťahovanie máp podľa možnosti využívajte Wi-Fi.

HERE WeGo mapy

Ak chcete niečo profesionálnejšie s pokročilejšími možnosťami, tak budete musieť siahnuť po niektorej navigačnej aplikácii tretej strany. Skvelým výberom sú mapy HERE WeGo, hoci v našich končinách nemusí ísť o práve najznámejšie meno. Aplikácia toho napriek tomu zvláda skutočne veľa a spĺňa aj našu požiadavku – možnosť siahnuť mapy pre offline navigovanie.

Mapy HERE WeGo nájdete zadarmo v Obchode Play.

Sygic

V našich končinách asi najznámejšia navigačná aplikácia. Dostupná je v základnej bezplatnej verzii, no v prípade záujmu môžete siahnuť aj platených rozšíreniach. Medzi platené doplnky napríklad platí zobrazovanie cestnej situácie v reálnom čase, premietanie navigácie na čelné sklo či funkcia Real View, ktorá využíva fotoaparát na to, aby inštrukcie zobrazovala priamo v reálnom pohľade. Nájde sa tu aj rozpoznávanie značiek alebo asistent jazdných pruhov.

Základná verzia Sygic sa dá bezplatne stiahnuť v Obchode Play. Podporuje aj používanie offline.

MapFactor Navigator

Do tretice tu máme vydarenú aplikáciu z českej produkcie. Ponúka všetky očakávané funkcie, vrátane používania offline. Dostupná je bezplatná, ako aj špecializovaná platená verzia s prívlastkom PRO.

MapFactor Navigator nájdete v ponuke Obchodu Play.

Trojica spomínaných navigačných aplikácií pre mobily predstavuje akýsi výber na istotu. V ponuke samozrejme nájdete aj ďalšie alternatívy, a ako som spomínal, drvivá väčšina zvláda aj fungovanie bez aktívneho pripojenia na internet. Dnes je táto funkcia už štandardom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať