Najlepšia aplikácia na počasie? Tieto stoja za pozornosť

Niektoré sú lepšie, niektoré horšie. Prakticky sme sa dostali do momentu kedy sa len veľmi ťažko dá povedať, že ktorá z nich je práve tá najlepšia aplikácia na počasie. Na popredných miestach sú rozdiely veľmi malé. Navyše je tu skutočnosť, že väčšina lepších aplikácií na sledovania a predpoveď počasia využíva tie isté meteorologické modely a dáta. To ale asi nebude veľkým prekvapením.

Aplikácie sa líšia primárne spracovaním rozhrania, tým, čo všetko vlastne monitorujú a zobrazujú, ale hlavne tým, či sú dostupné bezplatne a bez reklám. V ponuke Obchodu Play viete naozaj nájsť desiatky, ak nie stovky, aplikácií a veľa z nich sa tvári, že práve oni sú tá najlepšia aplikácia na počasie.

Niekedy to zachádza skoro až do absurdít. Veď povedzme si úprimne, väčšina z nás na mobile nepotrebuje študovať podrobné grafy, radarové snímky alebo v reálnom čase sledovať vývoj atmosférických frontov. Tým chcem len podotknúť, že najlepšia aplikácia na počasie nemusí byť nevyhnutne tá, ktorá je najkomplikovanejšia a prepchatá rôznymi špecialitami.

Áno, pre niekoho je práve toto podstatným indikátorom, no ja som toho názoru, že dôležité je, aby výborne fungoval základ. Nech je to prehľadné, informatívne a nech sa v tom vedia orientovať rovnako dobre všetky typy používateľov. Proste, aby aplikácia dobre plnila svoje hlavné poslanie.

Ak toto zvláda, tak potom nech už je kľudne prešpikovaná špecialitami ako vyhodnocovanie dopadu počasia na alergie či smogovou mapou, ktoré si budú študovať relevantní používatelia. Dobrá aplikácia na počasie nemusí ukazovať desiatky údajov, z ktorých aj tak väčšine bežný človek ani nerozumie.

Ani jedna aplikácia nie je neomylná

Ešte jedna vec. Ani tá najlepšia mobilná aplikácia na sledovanie počasia nie je neomylná. Vždy to vychádza z dostupných dát, analýz a modelov. Tie sa samozrejme snažia čo najvernejšie popísať očakávaný vývoj počasia v danej oblasti a danom období, avšak stále existujú limity a odchýlky využívaných predpovedných metód. Mobilné aplikácie preberajú dáta z meteorologických predpovedných modelov, takže vlastne len tlmočia existujúce dáta.

Dobré sú v tom, že informácie máte na dohľad a často aktualizované. To znamená, že o počasí a jeho ďalšom očakávanom vývoji máte vďaka mobilnej aplikácii lepšiu predstavu ako keby ste si len raz za deň pozreli predpoveď na vašej obľúbenej stránke. Predsa len, so smartfónom počas dňa manipulujeme často, a ak máme na obrazovke pripnuté počasie, tak vidíme čo sa deje. Navyše sú tu ešte aj upozornenia na prípadné výrazné zmeny či výstrahy.

O tom, prečo vznikajú nepresnosti modelových predpovedí si môžete prečítať na webe Meteopress.sk. Ak vás to zaujíma a zvládate angličtinu, tak potom si pozrite vysvetlenie nepresností predpovedí počas na webe SciJinks, ktorý patrí pod Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA).

NOAA uvádza, že v skratke by ale malo platiť: Predpoveď počasia na 7 dní dokáže presne predpovedať počasie s 80 % úspešnosťou. Predpoveď na najbližších 5 dní dosahuje úspešnosť až 90 %. Avšak predpoveď na 10 dní je presná už len v približne 50 % prípadov.

Keď to zjednoduším, tak spôsobené je jednoducho tým, že meteorológia zo súčasných dát vytvárajú predpoklad a odhad toho, ako sa bude situácia vyvíjať v ďalšom období. Inak povedané, tak trochu “predpovedajú budúcnosť”. No a čím dlhšie a vzdialenejšie obdobie sa snažia pokryť, tým viac klesá úspešnosť. Laicky povedané…

Najlepšie aplikácie na počasie

Nebudem tu vyberať desiatky aplikácií, spomeniem len zopár, ktoré podľa mňa, ale hlavne podľa globálnych hodnotení patria medzi najlepšie aplikácie na počasie. Hlavne som vylúčil tie, ktoré sú platené. Ak máte nejaký vlastný tip, tak to napíšte do komentárov.

Dôležité je to, že aplikácie podporujú widgety, teda zobrazenie vo forme miniaplikácie, čo je v podstate najefektívnejší spôsob ich používania. Potrebné informácie totiž máte vždy na dohľad.

Pri používaní notifikácií z aplikácií na predpoveď počasia si dávajte pozor na správne nastavenie potrebného povolenia. Pozor si dávajte aj na režim šetrenia batérie, kedy sa notifikácie nezvyknú zobrazovať. Vyriešiť sa to dá tým, že aplikácii udelíte v jej nastaveniach cez sekciu “Šetrenie batérie” výnimku.

Google Počasie

Veľmi solídny základ pre bežného človeka. Problém je v tom, že oficiálna aplikácia Počasie od Google je ponúkaná len pre smartfóny Pixel. Existuje však pomerne jednoduchý trik ako ju vo forme widgetu alebo odkazu na webovú aplikáciu dostať na obrazovku smartfónu. Pre ľudí, ktorí chcú vedieť ako je, a ako bude počas najbližších dní, je toto fajn voľba.

AccuWeather

Toto je stálica. AccuWeather patrí medzi najznámejšie služby s počasím. Má svoj web, ale hlavne mobilnú aplikáciu. Má aj platenú verziu, no na bežné sledovanie vývoja počasia vám úplne postačí bezplatný základ.

AccuWeather okrem hodinovej, dennej či 15-dňovej predpovede zobrazuje vždy množstvo údajov a obsahuje aj pokročilejšie funkcie. Zaujať môže napríklad kvalita ovzdušia, výhľad pre alergie, veterné podmienky, UV index či rôzne mapy. Samozrejmosťou sú notifikácie s výstrahami.

Aplikácia je dostupná zadarmo, no obsahuje reklamy. Ak sa ich chcete zbaviť, tak si musíte zaplatiť Premium za 2,99 € mesačne. Reálne to ale nie až také zlé, aby ste k tomu museli pristúpiť.

Počasie – The Weather Channel

Ak by vám nepasovala aplikácia AccuWeather, tak ako alternatíva s rovnako dobrým spracovaním a výberom dát je často spomínaná aplikácia portálu The Weather Channel. Aj tu nájdete hodinovú, dennú a až 15-dňovú predpoveď. Taktiež je tu prehľad aktuálneho znečistenia, rôzne mapy, pocitové teploty, UV index, zrážky či vietor. Nastaviť si môžete aj rôzne upozornenia.

V aplikácii Počasie – The Weather Channel proste nájdete všetko, čo môžete potrebovať. Dostupná je bezplatne v Obchode Play, no treba počítať s tým, že obsahuje reklamy.

Aplikácie SHMÚ

Pre nás ako Slovákov sú prakticky povinnou jazdou aplikácie, ktoré využívajú dáta Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Tie využívajú dáta z oficiálnych stránok SHMÚ a keďže ide o našu lokálnu službu, tak tieto dáta by mali byť veľmi relevantné.

Pochvaľované sú dve aplikácie tohto typu, no ani jedna z nich nie je oficiálnou aplikáciou Slovenského hydrometeorologického ústavu. Proste len berú dostupné dáta a v relatívne prehľadnej forme ich prinášajú na smartfóny. Ide o bezplatne dostupné aplikácie SHMUapp a Aladin – Počasie (SHMÚ).

Spomínam síce “relatívne prehľadnú formu”, no v tomto prípade to treba porovnávať s tým, čo všetko a v akej forme zobrazuje oficiálny web SHMÚ. Je to tona rôznych dát, grafov a máp. Tie sú dostupné aj v mobilných aplikáciách a v porovnaní s typickými aplikáciami na počasie je skutočne majú komplikovanejšie rozhranie. Treba si na to zvyknúť. Na druhej strane, ale získate prístup k množstvu podrobných informácií o počasí na Slovensku.

SHMUapp napríklad podporuje aj zobrazovanie upozornení na oficiálne vydané meteorologické upozornenia, takzvané výstrahy. Ak si to v nastaveniach aplikácie povolíte, tak sa vám budú zobrazovať na základe GPS práve pre lokalitu kde sa momentálne nachádzate.

Aplikácie zobrazujú snáď všetky dáta zo SHMÚ, ktoré sú rozdelené do patričných kategórií. Od podrobných grafov (meteogramy), cez jednoduchý pohľad na aktuálne počasie až po textovú predpoveď. Nechýbajú radary, prehľad zrážok či už spomínané výstrahy.

Svojho času bola veľmi zaujímavá aj aplikácia iMeteo.sk Počasie, no z nejakého dôvodu nebola už od roku 2020 aktualizovaná. To znamená, že dnes už nie je až taká zaujímavá a podľa hodnotení v Obchode Play v nej niektoré veci ani nefungujú správne. Je to škoda, pretože ešte okolo roku 2020 to bola fakt super aplikácia.

Mňa pomerne nedávno zaujala aj aplikácia Morecast, ktorej som dokonca venoval samostatný článok. Takže, ak vás neoslovilo nič z vyššie prezentovaných vecí, skúste sa pozrieť ešte na tento kúsok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať