Vyzerá to tak, že Microsoft sa formálne začal pripravovať na zdĺhavú rozlúčku s 32-bitovou verziou Windows 10. Ako upozornil portál Neowin, v popise minimálnych hardvérových požiadaviek pre Windows 10 Verzie 2004 uvádza, že práve od tejto verzie prestáva Microsoft výrobcom hardvéru ponúkať 32-bitovú verziu svojho operačného systému, ktorú by inak mohli použiť v nových zariadeniach.
Ide o úplne prirodzený vývoj situácie. 64-bitové procesory sa už pred rokmi stali štandardom a dnes by sme na trhu len márne hľadali nové počítače, ktoré by obsahovali 32-bitový procesor. Microsoft sa preto chce ubezpečiť, že na všetkých nových počítačoch budú používané už len 64-bitové, teda optimálne, verzie Windows 10.
Táto zmena sa týka len výrobcov hardvéru (OEM). Domáci používatelia, ktorí na svojich zariadeniach používajú 32-bitové verzie Windows 10 neprídu o žiadnu podporu. Ohlásená úprava sa ich proste žiadnym spôsobom netýka. Normálne budú dostávať aktualizácie, k dispozícii im budú aj inštalačné média, a tak ďalej. Rovnako tak budú v predaji pre koncového zákazníka aj 32-bitové verzie Windows 10.
Nepriamo však Microsoft vysiela jasný signál, že časy 32-bitových procesorov a systémov sú za nami. Všetky počítače, ktoré na trh prichádzajú už majú 64-bitové procesory, a tam rozhodne nemá zmysel používať 32-bitový systém. Na druhú stranu, ešte stále nie je možné spraviť rázny sek a 32-bitov náhle poslať úplne do zabudnutia..
Staršie počítače je lepšie nechať postupne v pokoji dožiť bez zbytočných zásahov. Potom je tu ešte aj otázka historických systémov, ktoré sú pre firmy alebo aj infraštruktúru kritické a musia naďalej fungovať. Na nich je z rôznych dôvodov potrebné “živiť” 32-bitové systémy – väčšinou kompatibilita softvéru alebo dostupnosť ovládačov.