Bizarné prípady z technologického sveta mám rád. Neobjavujú sa zas tak často, no keď k tomu dôjde, tak to stojí za to. Často nám ukazujú, že svet ešte stále má svoju úsmevnú stránku.
Dodnes je jedným z mojich najobľúbenejších ten o tom, ako Taylor Swift chcela žalovať Microsoft, no rok 2020 prináša nového favorita.
Na prapodivnú situáciu upozornil portál TheVerge, ktorý si všimol, že Komisia pre pravidlá oficiálneho pomenovávanie génov organizácie HUGO, štandardizovala nové pravidlá pre tvorbu názvov a skratiek jednotlivých génov.
Preddefinované nastavenia
To samo o sebe neznie vôbec zaujímavo, ba dokonca to začína veľmi nudne. Bizarný je však dôvod, ktorý stojí v pozadí tejto zmeny.
Áno, je ním Microsoft Excel… Vedeckí pracovníci mali pri zapisovaní vybraných génov ľudskej DNA problém, pretože Excel tieto označenia pri základných nastaveniach automaticky konvertoval na formát dátumu.
Príkladom je gén s anglickým označením “Membrane Associated Ring-CH-Type Finger 1”, skrátene zapisovaný ako “MARCH1”. Ako už asi tušíte, keď tieto symboly vedci vložili do tabuľkového editora Excel, ten ich vnímal ako dátum – “1-Mar”, teda 1. marec.
Z tohto dôvodu muselo byť počas ostatného približne roka premenovaných až 27 ľudských génov, až kým to vedcov nakoniec neprestalo baviť. Zvolili cestu menšieho odporu a komisia prijala nové pravidlá, ktoré zabraňujú vzniku podobných situácií.
Gén, ktorého skratka by pôvodne vyzerala ako “MARCH1” bude po novom skrátene označený ako “MARCHF1”. “SEPT1” bude “SEPTIN1” a podobne.
Radšej zmeniť genetiku ako aktualizovať Excel
Na základe tejto skutočnosti sa vynára otázka. To je skutočne jednoduchšie pozmeniť genetiku, než aktualizovať Microsoft Excel? Microsoft sa k tomu oficiálne nevyjadril, no populárna teória hovorí, že takáto úprava by sa proste neoplatila.
Ide o veľmi špecifický prípad, ktorý ovplyvňuje mizivé percento používateľov. Navyše v podstate ide o to, že Excel má fungovať takýmto štýlom a drvivej väčšine ľudí to vyhovuje. Ide o nástroj na kancelársku prácu a nie na vedeckú činnosť.
Vedeckí pracovníci si navyše môžu upravovať formátovanie, čím by sa automatickej zmene formátu zabránilo. No stále je tu enormné riziko možných problémov a poškodenia dát i celých štúdií. Čo ak by súbor niekto otvoril na inom počítači s nesprávnymi nastaveniami?
Nastalo jasné rozhodnutie…
Načo teda čakať na hypotetickú aktualizáciu, ktorá ani nemusí nikdy prísť, keď si drobnou úpravou môžu vedci problém vyriešiť na vlastnú päsť? A presne to sa stalo k 3. augustu 2020, kedy komisia prijala nové pravidlá pre pomenovanie ľudských génov.
Prečo používajú Excel?
A prečo vlastne vedci používajú Excel? Vraj ide o rozšírený nástroj, ktorý je poruke a pracovať s ním zvládajú aj menej “počítačovo gramotní” ľudia… Zaujímavé vyjadrenie z úst systémového biológa. No…dobre.