facebook avatar

Má Facebook výpadok? Takto si to rýchlo overíte

Prakticky žiadna služba nedokáže fungovať nonstop. Týka sa to aj takých lídrov online priestoru ako je Facebook. Napriek masívnej infraštruktúre a množstvu záložných prvkov sa z času na čas stane, že Facebook má výpadok. Je to úplne prirodzené. Technika proste dokáže zlyhať.

Pri veľkých hráčoch typu Facebook sa to skutočne nestáva veľmi často. Dostupnosť služby pre používateľov je do veľkej miery úmerná tomu aké zisky dokážu generovať. Čím viac používateľov na Facebooku pozerá reklamu, tým väčší zisk pre prevádzkovateľa. A to je len jeden z aspektov veci. Práve preto sa táto sociálna sieť snaží byť dostupná čo najviac je to možné.

Výpadky sa dejú

Nech už sú však snahy akékoľvek, menším či väčším výpadkom sa úplne vyhnúť nedá. Výraznejší výpadok Facebook zažil napríklad 5. marca 2024, kedy došlo k náhlemu odhláseniu používateľov z ich účtov a opätovné prihlásenie nebolo možné ani po zadaní správnych prihlasovacích údajov.

Problémy sa začali objavovať okolo 16. hodiny poobede a mnohých používateľov veľmi vyplašili, pretože sa im nedarilo prihlásiť do Facebooku a mysleli si, že ich účet mohol byť ohrozený prípadne hacknutý.

Výpadok bol plošný a týkal sa skoro všetkých služieb spoločnosti Meta. Nefungoval Facebook na webe a ani mobilná aplikácia. Pri pokuse o prihlásenie sa zobrazovala upozornenie na zadanie nesprávneho hesla, prípadne chyba, že niečo sa pokazilo alebo len prosté “Nedá sa prihlásiť” Vyskytla sa neočakávaná chyba.

Marcový výpadok trval niečo vyše hodinu. Mne osobne sa podarilo prihlásiť o 17:30. Skúšal som to zo smartfónu, ktorý ma vyzval na overenie toho, že som to skutočne ja. Spravil to ale veľmi zvláštnym spôsobom pretože uvádzal, že upozornenia odoslal do smartfónu na ktorom som sa pokúšal prihlásiť… A žiadne upozornenie neprichádzalo.

Vyriešil som to tak, že som sa prihlásil na Facebook z počítača a tam už som videl upozornenia, že niekto sa pokúša prihlásiť a mám to buď autorizovať alebo zamietnuť. Na pomery Facebook išlo o relatívne dosť dlhý výpadok, ktorý u mnohých používateľov nepochybne preveril ich pamäť na heslá

Podľa niektorých informácií bolo možné problémy s prihlasovaním obísť tak, že si človek obnovil prihlasovacie údaje. Ja som ale nič také nerobil a služba mi nabehla prirodzene o približne 17:30. V tom čase sa na Facebooku začali online objavovať aj ďalší ľudia z mojich kontaktov a nájsť sa dali aj príspevky o danom výpadku.

Kde si overovať aktuálny stav služby?

Keď má výpadok Facebook, tak je to s overovaním aktuálneho diania, trošku komplikované, pretože práve táto sociálna sieť je miesto, kde sa bleskovo šíria informácie o problémoch rôznych stránok, služieb a operátorov.

Na druhú stranu treba povedať, že výpadok Facebooku je tak veľkou vecou, že sa to rýchlo dostane do povedomia a venujú sa tomu prakticky všetky väčšie médiá. Ak teda máte podozrenie, že Facebook má výpadok, tak prezrite zopár väčších médií. V prípade výpadku z marca 2024 na problémy do pár minút upozorňovali prakticky všetci…

Tak to proste funguje. Hlavne v prípade ak ide o väčší výpadok, ktorý má globálny zásah. Treba však povedať, že výpadky nemusia vždy ma globálny charakter. Niekedy môže ísť o lokálne problémy, kedy výpadok postihne napríklad len server, ktorý obsluhuje používateľov z Európy a podobne. Napriek tomu ide stále o dosť veľkú vec a do pár minút sa jej venuje pozornosť.

Svoju vlastnú stránku, ktorá sleduje aktuálny stav služby má priamo Facebook. Je to trošku paradoxné, pretože pri výpadku, ktorý som mal možnosť zažiť, táto stránka nebola schopná zobraziť žiadne informácie. Aj to samo o sebe ale môže byť indikátorom problémov.

Vtedy treba ísť reálne o krok späť a prejsť na všeobecný prehľad stavu služieb celého materského podniku Meta – hlavný web Meta Status. Tam už bolo pekne vidieť výstražné červené značky s informáciou “Major disruption”, ktorá hovorí, že služby majú veľké problémy.

Veľmi užitočným pomocníkom pri sledovaní dostupnosti a výpadkov rôznych služieb je stránka Downdetector.sk. Tá sa celá špecializuje na monitorovanie problémov najpopulárnejších služieb. Platí to aj pre Facebook.

Práve tu sa dá všeobecnosti s veľmi veľkou presnosťou zistiť, že Facebook má výpadok. Pri marcových problémoch to bolo jasné už hneď na prvý pohľad. Prítomné tu bolo hlásenie “Používateľské hlásenia naznačujú problémy v Facebook” a grafy mali červenú farbu, ktorá už na prvý pohľad hovorí, že niečo nie je celkom v poriadku.

Na spomínanom grafe si taktiež bolo možné všimnúť obrovskú špičku, čo znamená, že zo strany používateľov dochádzalo nárazovo k veľkému počtu hlásení na možný výpadok Facebooku.

Okrem grafu je tu v dolnej časti sekcia s komentármi, respektíve hláseniami od používateľov z celého sveta. Tá pri problémoch úplne prirodzene prekvitá upozorneniami a sťažnosťami. Toto je ďalší jasný indikátor, že Facebook má výpadok.

Samozrejme, že nie vždy je to úplne spoľahlivé a dobré je pozrieť komentáre z ostatných krajín – ideálne zo Spojených štátov, kde sú ľudia veľmi aktívny. Toto sa dialo aj pri výpadku v marci 2024, kedy slovenská jazyková lokalizácia webu Downdetector v komentároch nemala upozornenia na problémy, no po prepnutí na anglickú verziu to tam neskutočne žilo.

Prepínať medzi jazykovými verziami služby Downdetector sa dá napríklad pomocou vlajok v pravej časti webu. Prípadne je možné lokalizáciu vybrať hore v menu.

Alternatívou môže byť vyhľadanie príspevkov na sociách sieťach typu X (Twitter) alebo komunitné fóra ako Reddit, kde sa tiež správy šíria ako oheň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať