Google je skvelý pomocník pri vyhľadávaní informácií. Poradí si pritom aj s trochu netypickými úlohami. Príkladom je moment, kedy chcete cez Google hľadať skladbu.
Teraz nemám na mysli klasický prípad, kedy poznáte interpreta alebo kúsok textu. V takom prípade je hľadanie hudby cez Google veľmi priamočiare. Zadáte pár slov, ktoré ste zachytili a snažíte sa nájsť požadovanú pieseň.
To, že používatelia cez Google pomerne často hľadajú hudbu si všimol aj samotný prevádzkovateľ tejto služby. Pre inšpiráciu ako to vyriešiť nechodil príliš ďaleko. Do svojej mobilnej aplikácie Google pre Android smartfóny pridal funkciu s priamočiarym názvom “Hľadať skladbu”. Tá funguje na rovnakom princípe ako dobre známy Shazam.
To znamená, že zapnete špecializované hľadanie, čím sa aktivuje mikrofón a zvyšok je už len na Vás. Hľadanú pesničku môžete zaspievať alebo zahmkať a dúfať, že sa originálu priblížite dostatočne na to, aby ho algoritmy dokázali identifikovať. Správny výsledok samozrejme nie je garantovaný. Našťastie existuje aj riešenie s vyššou mierou úspechu.
Funkciu Hľadať skladbu zapnete práve vtedy, kedy vo vašom okolí znie hľadaná pieseň, čím efektívne dôjde k jej zaznamenaniu, a s tým si vyhľadávač poradí omnoho lepšie než s vašim prednesom. Česť výnimkám… Prirodzene je dobré, ak sa v momente vyhľadávania priblížite k zdroju. K rádiu či reproduktoru. Algoritmy si ale celkom dobre poradia aj pri zázname zvuku vo voľnom priestore, ak hudba hrá primerane hlasno. Problémom preto nie je nájdenie hudby, ktorá hrá v bare alebo obchodnom centre.
Ako som spomínal, funguje to prakticky ako Shazam. Aplikácia Google zaznamená zvuk, analyzuje ho a pokúsi sa nájsť prípadnú zhodu. Funguje to prekvapivo efektívne. Výsledok vyhľadávania sa zobrazí klasicky ako akékoľvek iné vyhľadávanie, akurát s tým rozdielom, že aplikácia za vás vyplní názov pesničky aj interpreta.
Medzi prvými výsledkami sa vo väčšine prípadov zobrazia rovno odkazy na YouTube. Ak by vyhľadávanie neprebehlo úspešne, tak vás aplikácia Google na túto skutočnosť upozorní a proces môžete jednoduchým ťuknutím zopakovať.
Na webe ju nenájdete
Drobným háčikom funkcie “Hľadať skladbu” je to, že zabudovaná je len do mobilnej aplikácie Google. Vo webovej verzii služby Google ju teda nenájdete. Pre jej aktiváciu treba nájsť a spustiť aplikáciu Google, kde v riadku “Hľadať” ťuknete na symbol mikrofónu. Tým vlastne spustíte hlasové zadávanie pokynov, a práve v tomto momente je potrebné ťuknúť na tlačidlo “Hľadať skladbu”, ktoré je umiestnené na spodku. No a potom môžete spievať alebo počkať na zaznamenanie zvuku z okolia.
Funkcia by mala byť zabudovaná aj do Google Asistenta, no v tomto prípade je to ešte trošku komplikovanejšie. Najskôr totiž musíte hlasovým príkazom spustiť vyhľadávanie pesničky. So slovenčinou nepochodíte, takže je nutné predniesť príkaz “what’s this song?”. Vo všeobecnosti preto bude preferovanou možnosťou asi spustenie aplikácie Google a ťuknutie na tlačidlo “Hľadať skladbu”.
Možnosť pre hľadanie skladieb pomocou zvukového záznamu alebo spievania nie je príliš známa, čo je celkom škoda, nakoľko nejde o žiadnu horúcu novinku. Google o jej integráciu na svojom blogu informoval už v roku 2020 a odvtedy ju ešte vyšperkoval, takže dnes funguje ako skvelá náhrada za Shazam. Pri populárnejších skladbách by ste mali uspieť v drvivej väčšine prípadov, ak však hľadáte niečo z alternatívnej scény, tak to už môže byť náročnejšie.
Google pri spustení funkcie uvádzal, že algoritmus potrebuje približne 10 až 15 sekundový záznam, no z mojich skúseností vie úspešne pracovať aj s omnoho kratšou zvukovou stopou. To sa týka záznamu originálnej piesne. Pri hmkaní skutočne môže požadovať dlhší prednes…
Playlist rádií ako pomocník
Pridávam ešte jeden tip ako hľadať hudbu cez Google. Ten prichádza vhod vtedy, ak ste pesničku počuli v rádiu a zapáčila sa vám. Relatívne ľahko sa k nej viete dopracovať tak, že si poznačíte alebo zapamätáte približný čas, kedy hrala. Úplne ideálne je, ak poznáte, na ktorom rádiu to bolo.
Potom si otvoríte prehľad rádií so zoznamom hraných skladieb a pozriete sa tam. Dobrým pomocníkom na to je webová databáza Radia.sk, ktorá pre každé väčšie rádio obsahuje sekciu Playlist.