Detailné satelitné mapy: Kde ich hľadať?

Detailné satelitné mapy sa dnes nehľadajú veľmi ťažko. Veď tu máme internet! Existuje dokonca viacero spoločností, ktoré sa venujú ich zhotovovaniu, príkladom je Maxar. No má to svoj háčik. Zjednodušene povedané ide o biznis.

Maxar má veľmi kvalitné mapy, ale bezplatne ich sprístupňuje len pre konkrétne oblasti pri ich postihnutí prírodnou katastrofou alebo geopolitickým javom. Viac informácie má priamo u seba na webe v sekcii Open Data Program. Prístup je extrémne limitovaný a v praxi vám príliš nepomôže.

Niektoré firmy a služby mapy ponúkajú úplne bezplatne, no až na pár výnimiek treba počítať s tým, že nemusia byť pravidelne a často aktualizované. Bezplatný prístup je často vyvažovaný tým, že prítomné sú rôzne obmedzenia či nižšia kvalita snímok.

Google Earth ako základ pre satelitné mapy

Tie najkvalitnejšie detailné satelitné mapy spravidla nie sú bezplatne dostupné pre širokú verejnosť. Napriek tomu môžete rýchlym prebehnutím vyhľadávača Google nájsť viacero služieb s bezplatným prístupom k mapám. Asi najjednoduchším a najznámejším riešením budú Mapy Google, respektíve služba Google Earth. Dvojica týchto služieb má síce veľmi podobné meno, no využívané rozdielne mapové podklady.

Služba Google Earth je dostupná vo webovej verzii, ktorá pre svoje fungovanie vyžaduje webový prehliadač Google Chrome, prípadne v prehliadačoch postavených na jadre Chromium. To je napríklad Microsoft Edge, Vivaldi, Brave či Opera. Osobne to mám odskúšané len na Microsoft Edge, no keďže spomínaná štvorica stojí na rovnakých nohách, tak nevidím dôvod prečo by to nemalo fungovať rovnako.

Okrem webového rozhrania je služba Google Earth dostupná aj vo forme klasických aplikácií pre operačný systém Windows, Linux a MacOS, ale aj pre mobilné platformy Android a iOS.

Desiatky služieb rôznych mien

Ďalším zaujímavým poskytovateľom prístupu k satelitným mapám sú stránky satellites.pro, Bing Maps Aerial, Mapbox Satellite Live, HERE WeGo Satellite a Zoom Earth. Ak sa bavíme o surových dátach vo vysokej kvalite, ktoré sa dajú získať bezplatne, tak to by vás mohla zaujať trojica open-source projektov MODIS, Landsat a Sentinel. Tie by sa mali dať využívať aj na vedecké účely alebo ako podklady pre aplikácie či strojové učenie.

To, ktorý zo spomínaných webov zvolíte ako svoj zdroje pre detailné satelitné mapy do veľkej miery závisí od toho, čo presne potrebujete a chcete dosiahnuť. Najlepšie je poriadne si to preklikať a popozerať. Stránok a služieb sa dá nájsť skutočne veľa. Identifikovať tu správnu, to už je iná reč…

Za zmienku ešte určite stojí NASA Worldview a USGS EarthNow. Ak hľadáte najdetailnejšie satelitné mapy a nevadí vám, že si za to budete musieť zaplatiť, tak stávkou na istotu je vraj Planetscope od firmy Planet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať