Pri kúpe, prevažne, ale nie nevyhnutne, lacnejších zariadení môžete v položke operačný systém naraziť na označenie Windows 10 S alebo Windows 10 v režime S.
Hoci nejde o žiadnu veľkú novinku, nejde ani o rozšírenú vec, a preto sa netreba vôbec čudovať, ak ste o Windows 10 S doteraz nepočuli.
Vec sa má tak, že Microsoft v roku 2017 vyrukoval s novou verziou svojho operačného systému, ktorá dostala označenie Windows 10 S.
Neskôr, keď sa tento systém neuchytil ako samostatná edícia, došlo k čiastočnej zmene na špeciálny režim, v ktorom beží štandardná edícia Home alebo Pro. Z toho vzniklo dnes používané označenie Windows 10 v režime S, prípadne Windows 10 Home v režime S.
V skratke ide o to, že ide o danú edíciu Windows 10, ktorá je v snahe o lepšie zabezpečenie a teoretické zachovanie stabilného výkonu limitovaná len na inštaláciu aplikácií z Microsoft Store.
Proste tu nenainštalujete klasickú aplikáciu a nespustíte žiadne .exe súbory. Siahnuť môžete len po tom, čo je štandardnou súčasťou Windows 10, plus po tom, čo nájdete v ponuke Microsoft Store.
Kvôli tomu napríklad musíte používať len prehliadač Microsoft Edge a ako bezpečnostné riešenie používať Microsoft Defender. Dokonca si nemôžete zmeniť ani prednastavený vyhľadávač a musíte používať Bing.
Okrem toho môžete naraziť na problém s príslušenstvom, najmä v prípade, že na plnohodnotné fungovanie vyžaduje inštaláciu ovládačov. Taktiež nemáte prístup k nástrojom ako Príkazový riadok, PowerShell či RegEdit.
Kde sa s tým dá stretnúť?
Medzi príklady zariadení, ktoré sa na našom trhu predávajú s Windows 10 S, patria Surface Go 2, Surface Laptop Go, Acer Aspire 3, Lenovo IdeaPad 1 alebo Asus E210MA. Väčšinou ide o kúsky určené pre študentov, teda o menej výkonné stroje, kde má šetrenie hardvéru poriadny zmysel. Preto tam má zmysel aj režim S.
Pekný nápad s priveľkou obetou
Hlavná myšlienka v pozadí režimu S spočíva v tom, že používateľ bude lepšie chránený pred škodlivým kódom, pretože obsah Microsoft Store je pravidelne kontrolovaný a vírusy cez takzvané univerzálne aplikácie nemajú šancu zariadenie infikovať.
Ďalej je tu predpoklad, že systém sa nebude časom spomaľovať kvôli tomu, že ho zahlcujú aplikácie. Univerzálne aplikácie z ponuky Microsoft Store sú moderné, preto sú dobre optimalizované. Taký je aspoň predpoklad.
V praxi je však Windows 10 v režime S pre väčšinu bežných používateľov príliš limitujúci. Množstvo tradičných aplikácií či vhodných alternatív jednoducho chýba.
Možné benefity sú tak zatienené negatívami, a preto je prirodzené, že používatelia hľadajú východisko. Tým je bezplatný prechod na plnohodnotnú verziu Windows 10.
Tento krok je oficiálne ponúkaný a podporovaný. Microsoft počíta s tým, že časť používateľov niečo také bude chcieť využiť. Nejde teda o žiadne obchádzanie či pochybné zásahy do systému.
Jednosmerná cesta
Jedinou nevýhodou vypnutia režimu S je to, že je to prakticky nezvratný krok. Keď už raz prejdete z Windows 10 Home v režime S na plnohodnotný Windows 10 Home, tak späť do obmedzenej verzie sa už nedostanete. Preto si to treba dobre zvážiť.
Keď už raz prejdete, tak vám nepomôže ani to, že systém obnovíte do továrenských nastavení, pričom zvolíte možnosť pre stiahnutie dát z cloudu. Dostanete sa k čistej verzii už plnohodnotnej edície Windows 10.
Ako prejsť z Windows 10 v režime S na plnohodnotný systém?
Celý proces je veľmi jednoduchý a ukončenie používania režimu S je bezplatné. Stačí zamieriť do systémových nastavení (Win + I), prejsť do sekcie “Aktualizácia a zabezpečenie” a následne zvoliť sekciu “Aktivácia”.
Práve tu nájdete možnosť “Prejsť na Windows 10 Home/Pro”. To, ktorá edícia vám bude ponúknutá závisí od toho, ktorú výrobca použil pre vaše zariadenie ako základ.
Dávajte si pozor, aby ste nevybrali možnosť “Inovujte svoje vydanie systému Windows”. Tento proces totiž ponúka prechod z Windows 10 Home na edíciu Pro. Je platený a netýka sa režimu S.
V ponuke na aktiváciu plnohodnotnej verzie kliknite na tlačidlo “Prejsť do obchodu Store”. Otvorí sa Microsoft Store, kde na stránke “Prechod zo zabezpečeného režimu/Opustenie režimu S” kliknete na tlačidlo “Získať”.
Zobrazí sa hláška o tom, že ste opustili režim S a môžete už inštalovať aj aplikácie mimo Microsoft Store. To je celé.
Samotný prechod by mal prebehnúť prakticky okamžite. Nemalo by to vyžadovať ani reštartovanie systému.