Zaujímavým prvkom Windows 10 je Centrum akcií. Ide o prehľadný panel, ktorý sa zobrazuje na pravej strane obrazovky a okrem rýchleho prístupu k vybraným nastaveniam ponúka aj priestor pre zobrazovanie upozornení. Či už od aplikácií alebo priamo od systému. Po tom, čo používateľ Centrum akcií otvorí, získa rýchly prehľad o tom, čo sa v systéme dialo a aké upozornenia prípadne ušli jeho pozornosti.
Upozornenia, respektíve notifikácie, sa štandardne zobrazujú v pravom dolnom rohu obrazovky, no ak na ne používateľ neklikne, tak sa presunú práve do Centra akcií. Čo však v prípade, že aplikácie upozornenia vôbec nezobrazujú, hoci by mali? Vtedy ich v Centre akcií budeme hľadať len márne a prichádza čas na kontrolu nastavení.
Najskôr nastavenia aplikácie, potom systémové
Základom je overenie, či má daná aplikácia vo svojich vlastných nastaveniach povolené zobrazovanie upozornení. Ak to tak je, no napriek tomu sa v systéme nič neobjavuje, musíme sa presunúť o úroveň vyššie – do systémových nastavení. Preveriť tu treba hneď dvojicu nastavení.
- Otvoríme systémové nastavenia (Win + I).
- Klikneme na sekciu “Ochrana osobných údajov”.
- Prejdeme do sekcie “Oznámenia”, kde skontrolujeme aktuálne nastavenia. Či vôbec majú aplikácie povolený prístup k oznámeniam.
- Druhou sekciou, kam by sme mali zamieriť je “Aplikácie na pozadí”. Tu treba pozrieť, či daná aplikácia, prípadne všetky aplikácie môžu bežať na pozadí, čo je vlastne požiadavka pre zobrazovanie oznámení.
Drobnou “zradou” môže byť zapnutá funkcia “Asistent na lepšie sústredenie”, ktorá blokuje zobrazovanie oznámení, aby používateľa nerušili pri práci. To, či je zapnutá si môžete overiť veľmi rýchlo cez samotné Centrum akcií. Prípadne cez jeho ikonu v rohu obrazovky, kde sa bude zobrazovať aj symbol Mesiaca.
Ak je všetko povolené, aj v systéme, aj v aplikácií, no notifikácie stále chýbajú, hoci v aplikácií sa veci skutočne odohrávajú, vyskúšať môžeme jej preinštalovanie. V prípade systémových aplikácií a aplikácií z ponuky Microsoft Store, pre ktoré sú oznámenia prirodzenou súčasťou, preinštalovanie je veľmi jednoduché.
- Otvoríme si systémové nastavenia (Win + I).
- Zvolíme sekciu “Aplikácie”.
- V prehľade “Aplikácie a súčasti” klikneme na problémovú aplikáciu.
- Z dostupnej ponuky zvolíme “Rozšírené možnosti”.
- Nájdeme ponuku “Resetovať”.
- Tento krok by mal aplikáciu obnoviť do pôvodného stavu, ako po čerstvej inštalácii.
- Následne pre istotu reštartujeme zariadenie a opätovne preveríme nastavenia pre beh na pozadí a pre prístup k oznámeniam.