- Android na vašom smartfóne či tablete funguje v mnohých ohľadoch rovnako ako operačný systém na PC.
- Aplikácie si ukladajú dočasné súbory, ktoré v niektorých prípadoch môže spôsobiť problémy.
- Preto je dobré vedieť ako vymazať vyrovnávaciu pamäť Android zariadení.
Android na vašom smartfóne či tablete funguje v mnohých ohľadoch rovnako ako operačný systém na vašom počítači. To znamená, že na pozadí prebiehajú rôzne úkony, o ktorých ako používateľ nemáte najmenšie tušenie, no pritom sú kľúčové pre celkovú funkčnosť systému a aplikácií. Do tejto kategórie patria aj “optimalizačné mechanizmy”. Typickým príkladom je využívanie dočasnej, respektíve vyrovnávacej pamäte známej ako cache.
Vyrovnávacia pamäť je štandardne využívaná na dočasné ukladanie rôznych súborov, ktoré sú využívané napríklad na rýchlejšie spustenie aplikácie, rýchlejšie načítanie obsahu alebo na zapamätanie nastavení. Aplikácia Facebook si napríklad do vyrovnávacej pamäte môže ukladať profilové a náhľadové obrázky, obsah vašej nástenky alebo skupín, ktoré často navštevujete. Aby sa všetko načítalo rýchlejšie, šetril sa prenos dát a nejaký obsah sa vedel zobraziť aj v prípade, že zariadenie nemá aktívne internetové pripojenie, čím sa zlepšuje používateľská skúsenosť.
Prakticky rovnaký princíp aplikujú aj webové prehliadače, ktoré si do dočasnej pamäte ukladajú časti webových stránok, súbory cookies a niekedy aj súbory, ktoré ste začali sťahovať a tento proces bol náhle prerušený. Vyrovnávacia pamäť je prospešným nástrojom, ktorý urýchľuje načítavanie obsahu stránok a aplikácií, pričom nezvykne spôsobovať problémy či vyžadovať našu pozornosť. Samozrejme, že aj v tomto prípade existujú výnimky. Presne pre tieto prípady je dobré vedieť ako vymazať vyrovnávaciu pamäť Android zariadení.
Vymazať vyrovnávaciu pamäť Android smartfónov či tabletov sa napríklad sporadicky odporúča na starších zariadeniach, ktoré sú používané dlhý čas a aplikácie si na nich počas tejto doby boli schopné naukladať obrovské množstvo súborov.
Jednoducho ide o to, že vyrovnávacia pamäť tej či onej aplikácie môže zaberať stovky MB, čo sa pri zariadeniach s menším úložiskom môže prejavovať negatívne – vyrovnávacia pamäť “zbytočne” zaberá miesto.
Previnilcami sú typicky aplikácie pracujúce s multimédiami, napríklad spomínaný Facebook, streamovacie služby, webové prehliadače, ale aj taký Discord. Efektívne každá moderná aplikácia využíva vyrovnávaciu pamäť v rámci svojej optimalizácie. Webové prehliadače tvoria samostatnú kategóriu, pretože vymazanie dočasných dát zvyknú ponúkať priamo vo svojich nastaveniach.
Ja napríklad aplikáciu Facebook používam sporadicky a jej vyrovnávacia pamäť mi zaberá 630 MB, pri Discorde je to 233 MB, Slack si uchmatol 587 MB, Google Chrome 778 MB, a tak ďalej. Pri smartfóne so 128 GB úložiskom to nie je vôbec problém, no ak by som mal smartfón povedzme s 32 GB, tak by som veru mohol riešiť ako vymazať vyrovnávaciu pamäť Android smartfónu. Napriek tomu sa ako lepšie riešenie javí skôr vymazanie nepoužívaných aplikácií a zbytočného obsahu, pretože dočasné súbory sa budú znovu vytvárať a po čase budeme v rovnakej situácii.
Omnoho častejšie a ako vhodnejšie sa vymazanie vyrovnávacej pamäte spomína pri riešení problémov s aplikáciami. Hlavne pri vizuálnych problémoch, sekaní, pádoch či v momente, kedy aplikácia vôbec nereaguje. Odstránené sú “nepotrebné” súbory, ktoré si aplikácia vie vytvoriť/stiahnuť podľa potreby a používateľské dáta zostávajú nedotknuté.
Aplikácia môže z nejakého dôvodu siahať po starých alebo poškodených dátach (napríklad po aktualizácii) z vyrovnávacej pamäte, kvôli čomu nedokáže fungovať podľa očakávaní. Takže to, že sa tieto súbory vymažú a aplikácia si ich začne vytvárať nanovo efektívne znamená “čistý štart”.
To, že viete ako vymazať vyrovnávaciu pamäť Android aplikácií vám teda môže byť prospešné hlavne v tom ohľade, že problematickú aplikáciu nemusíte odinštalovať a nainštalovať znova. Najprv môžete vyskúšať, či riešením nebude práve odstránenie dočasných súborov.
Android vo svojich starších verziách zvykol obsahovať rýchlu možnosť ako vymazať vyrovnávaciu pamäť, ktorú mal pod palcom systém. Dnes je to trochu iné a túto možnosť ako vymazať vyrovnávaciu pamäť Android neponúka v systémových nastaveniach.
Úlohu prebrali rôzne optimalizačné aplikácie (Starostlivosť o zariadenie, Zabezpečenie či Optimalizácia…) a vymazanie vyrovnávacej pamäte máme ako používatelia dostupné na úrovni jednotlivých aplikácií. To znamená, že ju vieme odstrániť pre každú nainštalovanú aplikáciu, čo opäť prichádza vhod pre momenty, kedy začne aplikácia začne “štrajkovať” alebo patrí medzi povestných “žrútov”.
Nastavenia systému nám umožňujú vymazávať vyrovnávaciu pamäte pre jednotlivé aplikácie, no ak by sme to chceli spraviť nárazovo pre všetky aplikácie v jednom momente, tak budeme musieť siahnuť po nástrojoch tretích strán. To ale niekedy nemusí byť úplne najvhodnejšie a nájsť spoľahlivú aplikáciu často nie je ľahkou úlohou (platené aplikácie, aplikácie plné reklamy, nereálne sľuby).
V súvislosti s vymazaním vyrovnávacej pamäte sa objavujú rôzne tvrdenia, napríklad to, že tým dokážete masívne zrýchliť svoj smartfón. Reálne to ale má prakticky zanedbateľný efekt. Výraznejšie sa to prejaví asi len vtedy, ak je pamäť zariadenia “zaplnená po okraj” a systém už nedokáže ukladať súbory, ktoré potrebuje. Prejaví sa teda sekundárny efekt vymazania vyrovnávacej pamäte – uvoľní sa miesto a systém sa nadýchne. Proste od toho nečakajte žiadne zázraky.
Ako vymazať vyrovnávaciu pamäť na Androide?
Proces je veľmi jednoduchý a nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti. Ide o vec niekoľkých kliknutí. V závislosti od verzie Androidu a výrobcu smartfónu či tabletu sa postup môže mierne líšiť, avšak základný princíp je vždy rovnaký.
- Otvoríme systémové Nastavenia.
- Prejdeme do sekcie Aplikácie. Ide o prehľad všetkých nainštalovaných aplikácií.
- Podľa potreby klikneme na možnosť “Spravovať aplikácie”.
- Zo zoznamu všetkých nainštalovaných aplikácií vyberieme tú, ktorej chceme vymazať vyrovnávaciu pamäť.
- Ak je to potrebné tak v prehľade aplikácie klikneme na “Úložisko”.
- Klikneme na možnosť “Vymazať vyrovnávaciu pamäť”. Niekedy to vyžaduje medzikrok, ktorým je kliknutie na tlačidlo “Vymazať dáta”.
- Dávajte si ale pozor na to, aby ste nezvolili “Vymazať všetky dáta”!.