Pamäť nás niekedy dokáže poriadne zradiť. Napríklad keď k starej známej Wi-Fi chceme pripojiť nové zariadenie, no ani za svet si zrazu nedokážeme vybaviť heslo, ktoré bolo ešte pred pár minútami úplnou samozrejmosťou. Neradi si to priznávame, no bohužiaľ, aj toto sa veru stáva.
Ak máme k dispozícii napríklad notebook či tablet, ktorý k danej Wi-Fi už bol niekedy pripojený a heslo sa medzičasom nezmenilo, vieme si pomôcť. K uloženému heslu danej Wi-Fi sa totiž dá pomerne jednoducho dopracovať.
Ako zistiť heslo k známej Wi-Fi?
Najľahšie to bude priamo cez Ovládací panel. V ponuke klikneme na ponuku „Zobraziť stav siete a sieťové úlohy“, čo otvorí “Centrum sietí”. V prehľade nájdeme “Zobrazenie aktívnych pripojení”, kde sa nachádza názov a typ pripojenia. Na aktívne pripojenie teda klikneme, čo zobrazí tabuľku “Stav Wi-Fi”.
Následne klikneme na možnosť “Vlastnosti bezdrôtovej komunikácie”. Zobrazí sa ďalšie okno s prehľadom rôznych informácií, kde klikneme na záložku “Zabezpečenie”. No a tu pod okienkom “Kľúč zabezpečenia siete” zaklikneme ponuku “Zobraziť znaky”.
Popisujem postup v prípade Windows 10, no reálne to veľmi podobne funguje aj vo Windows 7, a predpokladám, že aj vo Windows 8. Nevidím totiž dôvod, prečo by práve Windows 8 mal byť odlišný.
Ako zistiť heslo k známej Wi-Fi, ktorá nie je momentálne používaná?
V prvom prípade sme si ukázali, ako zistiť heslo k známej Wi-Fi sieti, ku ktorej je zariadenie aktuálne pripojené. Čo však v prípade, že momentálne používame iné pripojenie, no dúfame, že v systéme sú stále uložené aj pre nami požadovanú sieť? Netreba zúfať, na rad prichádza príkazový riadok.
- Cez ponuku Štart alebo “Spustenie” (Win + R) vyhľadáme a spustíme “cmd”.
- Do príkazového riadka zadáme a potvrdíme príkaz: netsh wlan show profile
- Vypíše sa nám prehľad všetkých známych Wi-Fi sietí podľa ich názvu.
- Nájdeme teda tú našu a zapamätáme si jej presný názov.
- Následne zadáme príkaz netsh wlan show profile name= “meno_wifi” key = clear
- Pri zadávaní mena danej siete používame pre ohraničenie úvodzovky, pretože, ak by daný názov obsahoval medzeru, tak by príkaz v opačnom prípade vrátil chybové hlásenie: There is no such wireless interface on the system. Keď však použijeme “”, pracuje s celým textovým reťazcom, vrátane medzery.
- Príkaz vypíše kopu textových informácií, heslo vyhľadame v sekcii Security settings, v riadku Key Content.