Ako vo Windows 10 zablokovať webkameru? Ako sa chrániť proti zneužitiu?

Myšlienka, že by nás niekto mohol sledovať cez webkameru nášho notebooku či počítača je priam strašidelná. Prikrmujú ju aj rôzne podvodné maily, v ktorých údajní hackeri tvrdia, že práve toto sa im podarilo.

Na našich obavách sú založené rôzne podvody

Dosť často sa v e-mailových schránkach objavuje podvodná správa s predmetom “Váš účet bol napadnutý”, ktorá začína slovami “Ahoj! Som hacker, ktorý má prístup k vášmu operačnému systému…”.

Text sa môže líšiť, no základná myšlienka je rovnaká.

Údajný hacker získal plnú kontrolu nad zariadením, takže okrem iného mal prístup aj k webkamere, ktorou vytvoril kompromitujúci záznam. Ak mu zaplatíte určitú sumu v bitcoinoch, tak vás nechá na pokoji. V opačnom prípade video rozpošle všetkým vašim kontaktom.

Aby podvodníci vytvorili väčší psychologický nátlak, v e-maile uvádzajú, že na zaplatenie máte 50 hodín, 24 hodín, dva dni a podobne.

Žiadne takéto video neexistuje a ide o jeden veľký podvod, ktorý zneužíva náš prirodzený strach a ľudské pudy. E-maily sú rozposielané masovo, a tak sa úplne bežne stáva, že dorazia aj potenciálnej obeti, ktorá zariadenie s webkamerou ani nevlastní.

Tento konkrétny podvod je starý, no pravidelne sa zvykne opakovať. A to dokonca v čoraz lepšej verzii. Tie pôvodné boli strojovo preložené z angličtiny, najnovšia verzia už pôsobí prirodzenejšie.

Pre útočníkov je to hra čísel. Rozpošlú desaťtisíce e-mailov a čakajú, kto im sadne na lep. Takéto správy ignorujte, na žiadne odkazy v nich neklikajte a rozhodne nikomu neposielajte žiadne výpalné.

Ukážka podvodného e-mailu od PZ SR.

Ako zablokovať prístup k webkamere vo Windows 10?

Majitelia notebookov aj kvôli podobným e-mailom často siahajú po lepiacej páske či inom spôsobe ako zabudovanú webkameru fyzicky zablokovať. Nečudujem sa im.

Obava o ochranu súkromia je prirodzená a úplne na mieste. Riziko proste existuje. Niektorí výrobcovia zariadení zvyknú ponúkať zabudovanú plastovú krytku, ktorá webkameru prekryje. Microsoft má zase iný prístup, na zariadeniach Surface na aktívnu webkameru upozorňuje dióda.

No a potom existujú priamo výrobcovia krytiek na webkamery, ktoré predávajú ako príslušenstvo. To je tiež celkom zaujímavé a veľmi efektívne riešenie:

Antikamera – krytka na webkameru pre NTB, iPad a tablet, černá

Ako vo Windows 10 vypnúť webkameru?

Okrem fyzického zablokovania webkamery je tu však ešte možnosť jej softvérového vypnutia. Vo Windows 10 sa to dá dosiahnuť celkom jednoducho cez systémové nastavenia.

  • Otvoríme si systémové nastavenia (Win + I).
  • Klikneme na sekciu “Ochrana osobných údajov”.
  • V prehľade sekcií klikneme na “Kamera”.
  • Tu môžeme plošne zablokovať prístup k webkamere.
  • Rovnako tak je tu možné prístup zablokovať len pre konkrétne aplikácie.

Ďalšou možnosťou, ktorou sa to celé dá ešte poistiť, je zablokovanie webkamery cez nástroj Správca zariadení. Vtedy vlastne systému natvrdo povieme, toto zariadenie nepoužívaj.

  • Cez ponuku Štart vyhľadáme a otvoríme “Správca zariadení”.
  • V prehľade rozklikneme ponuku “Fotoaparáty”.
  • Pravým tlačidlom myši klikneme na názov používanej webkamery.
  • Z ponuky vyberieme možnosť “Zakázať zariadenie”.
  • Zmenu potvrdíme.
  • Hotovo.

Ak si teraz otvoríme nejakú aplikáciu, ktorá pracuje s webkamerou, tak nám zobrazí chybové hlásenie, že webkamera nie je pripojená, prípadne ju niečo blokuje.

Ak by ste ju teda potrebovali používať, tak ju opätovne povoľte cez Správcu zariadení a systémové nastavenia Windows 10. V opačnom prípade sa vám bude zobrazovať len chyba.

Platené bezpečnostné riešenia

Popisované softvérové možnosti môže niekto považovať za nedostatočné. Ide o základ na úrovni systému, no to mu stačiť nemusí, prípadne potrebuje niečo jednoduchšie.

Odpoveďou sú známe bezpečnostné riešenia z dielní spoločností ESET alebo Kaspersky. Vo svojich platených bezpečnostných riešeniach obidve menované spoločnosti ponúkajú aj pokročilú ochranu webových kamier. Samozrejme okrem iného.

Takúto funkciu nájdeme v riešení ESET Smart Security Premium, ESET Internet Security aj v Kaspersky Internet Security. Podobnú ochranu by mal ponúkať napríklad aj Avast, no opäť len v prémiovej verzii Avast Premium Security.

Možno, že nájdete aj bezpečnostné riešenie, ktoré ju ponúka zadarmo, no nie som si tým celkom istý. Predsa len, ide o niečo extra, a za veci extra si výrobcovia radi nechajú zaplatiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať