Keď sa s niekým chceme podeliť o dosiahnutý úspech v hre alebo názorne potrebujeme demonštrovať nejaké nastavenie aplikácie, väčšinou nám na to postačí snímka obrazovky. Niekedy však potrebujeme zájsť o niečo ďalej.
Potrebujeme názornejšiu demonštráciu práce s aplikáciou, chceme vytvoriť herné video, ktoré potom nahráme na YouTube alebo potrebujem vytvoriť záznam pre sociálne siete. Nech už je dôvod akýkoľvek, cieľ je rovnaký. Potrebujeme vytvoriť záznam obrazovky z aplikácie alebo spustenej hry.
Ako sa však niečo také dá spraviť? Aký nástroj zvoliť pre nahrávanie obrazovky? Dostupných možností je viacero a bežnému človeku sa v nich orientuje len ťažko. V prípade operačného systému Windows 10 našťastie nemusíme chodiť ďaleko.
Nástroj pre nahrávanie obrazovky je priamou súčasťou systému. Ponúka ho takzvaný herný panel Xbox Game Bar. Hoci je to v princípe vytvorený pre nahrávanie videí z hier, použiť sa to dá rovnako aj pre záznam obrazovky v aplikáciách. Navyše sa používa veľmi jednoducho.
Nejde o komplexný nástroj pre záznam videa na profesionálnej úrovni, preto tu nájdeme len základné nastavenia. Pre potreby bežného používateľa to však úplne stačí. A ako som spomínal, je vždy na dosah ruky.
Asi najväčšou limitáciou tohto nástroja je skutočnosť, že s ním nedokážeme nahrať obrazovku operačného systému ako takú. Nahráva sa vždy len obrazovka práve spustenej aplikácie. To v praxi znamená, že dokážeme vytvoriť záznam napríklad z aplikácie Chrome, Photoshop, a dokonca aj systémové nastavenia, no Pracovnú plochu či Prieskumníka zaznamenať nedokážeme.
Proste sa vždy nahráva len aktívne okno spustenej hry či aplikácie. Prepínať medzi oknami rôznych aplikácií sa nedá a záznam sa vtedy preruší. Chcete to trošku experimentovania, no používanie dostanete rýchlo do krvi.
V praxi to závisí to od toho, čo presne potrebujete, no Xbox Game Bar vo väčšine prípadov dokáže pre záznam videa poslúžiť dobre. Ak potrebujete niečo profesionálnejšie, tak musíte siahnuť po niektorej aplikácii tretej strany.
Ako vo Windows 10 povoliť nástroj pre nahrávanie obrazovky
Aby sme mohli funkciu nahrávania obrazovky používať, musíme ju najskôr povoliť v systémových nastaveniach.
- Klávesovou skratkou (Win + I) alebo iným spôsobom otvorte systémové nastavenia.
- Kliknite na ponuku “Hranie hier”.
- V sekcii “Xbox Game Bar” zapnite možnosť “Povoľte Xbox Game Bar pre akcie, ako je nahrávanie herných klipov, konverzácie s priateľmi a prijímanie pozvánok do hier.”
- Hotovo.
- V sekcii “Snímky” nájdete nastavenia záznamu.
- Napríklad tu môžete povoliť alebo zakázať nahrávanie zvuku a mikrofónu.
- Upraviť môžete úroveň hlasitosti pri zázname zvuku.
- Zvoliť sa dá aj to, či chcete nahrávať pri 30 alebo 60 FPS.
- Taktiež tu nájdete nastavenie kvality.
- Nechýba ani možnosť zapnúť ignorovanie kurzoru myši v zázname.
Nahrávanie na pozadí
Pristavím sa pri nastavení “Nahrávanie na pozadí”, ktorá je priamo prepojená na funkciu “Nahrať posledných 30 sekúnd”. V skratke ide o to, že povolením tohto nastavenia dochádza pri hraní hier k automatickému záznamu obrazovky v zvolenom cykle.
Aplikácia Xbox Game Bar napríklad v 30 sekundovom cykle nahráva obrazovku. Každých 30 sekúnd teda vzniká nový záznam. Neustále sa prepisuje až do momentu, kedy ho používateľ nechce uložiť. Ak tak nespraví, tak sa to celé nakoniec aj tak zahodí – nezostane ani posledných 30 sekúnd.
Avšak v prípade, že používateľ tento automatický záznam uložiť chce, použije na to práve funkciu “Nahrať posledných 30 sekúnd”, ktorá je druhým tlačidlom v rozhraní “Zaznamenať”.
Pointa celej tejto funkcie je v tom, že počas hrania hier proste neviete, kedy sa vám podarí vykonať nejaký ten husársky kúsok. Nahrávať hodinové videá a následne ich dlhý čas strihať a upravovať nemusí byť práve najlepšou možnosťou. Východiskom z tejto situácie má byť funkcia “Nahrať posledných 30 sekúnd”.
Tú si aktivujete a automaticky zaznamenáva obrazovku hry. V momente, kedy si uvedomíte, že došlo k momentu, ktorý by ste chceli mať zvečnený vyvoláte Xbox Game Bar a kliknite na ikonu “Nahrať posledných 30 sekúnd”. Hotovo, záznam predošlých 30 sekúnd máte uložený.
Časový interval pre tento cyklický záznam videa je pritom možné nastaviť v rozmedzí 15 sekúnd až 10 minút. Prirodzene, že treba myslieť na to, že táto funkcia predstavuje dodatočnú záťaž na hardvér vášho zariadenia. Pre slabšie stroje preto možno nie je práve najvhodnejšia. Typickej hernej mašine ale asi moc neublíži.
Ako zaznamenať obrazovky hry či aplikácie cez Xbox Game Bar?
Pre spustenie nahrávania videa z okna aplikácie či hry je potrebné danú vec spustiť a následne vyvolať herný panel Xbox Game Bar.
- Klávesovou skratkou Win + G vyvolajte rozhranie Xbox Game Bar.
- Pozornosť môžete venovať sekcii “Zvuk”, kde môžete stlmiť rôzne aplikácie, ktoré máte spustené na pozadí. Zaznamenávaný je totiž zvuk naprieč celým systémom. Ak chcete nahrať hru, no na pozadí vám beží pesnička zo Spotify, v zázname bude zachytená aj tá. Možnosťou je vypnutie prehrávania alebo spomínané stlmenie zvuku aplikácie.
- Prítomná tu bude aj sekcia “Zaznamenať”. Práve tá je základom.
- V tej stačí pre spustenie nahrávania kliknúť na ikonu bodky. Prípadne môžete nahrávanie spustiť priamo cez klávesovú skratku Win + Alt + R.
- To, že prebieha záznam obrazovky symbolizuje malý obdĺžnik s bežiacim časom a symbolom pre vypnutie záznamu alebo povolenie/vypnutie nahrávanie mikrofónu.
- Keď chcete nahrávanie ukončiť, tak jednoducho kliknete na symbol štvorca pre pokyn “Zastaviť nahrávanie”. Prípadne môžete opäť použiť spomínanú klávesovú skratku Win + Alt + R.
- V prípade, že sa vám nedarí nahrať zvuk z mikrofónu, uistite sa, že systémové nastavenia neblokujú nástroju Xbox Game Bar prístup. Príslušné nastavenia sa nachádzajú v sekcii “Ochrana osobných údajov -> Povolenia aplikácií -> Mikrofón”.
Všetky takto vytvorené videozáznamy sa štandardne ukladajú v zložke Tento počítač -> Videá -> Snímky. Názvy sú vytvárané v tvare: “hlavička_aplikácie – názov_aplikácie – dátum a čas”. Napríklad “TA3 Live – TV noviny _ TA3 – Google Chrome 2020-11-01 10-46-33”.
Vytvorené záznamy môžete podľa potreby upravovať v aplikácii “Fotografie”, ktorá je štandardnou súčasťou Windows 10. Áno, znie to trochu paradoxne, no aplikácia s názvom Fotografie skutočne slúži aj na úpravu videa. Obsahuje jednoduchý editor, ktorý je prakticky modernou náhradou za niekdajší Windows Movie Maker.
Na video stačí kliknúť pravým tlačidlom myši a z kontextovej ponuky zvoliť “Otvoriť v programe -> Fotografie”. Aplikácia sa spustí a následne je potrebné v pravom hornom rohu kliknúť na ponuku “Upraviť a vytvoriť”. Práve tu sa nachádza zoznam dostupných nástrojov a úprav.
Aj v tomto prípade platí, že ide o základné možnosti úpravy a nie profesionálny nástroj. Pre domáce použitie by to malo stačiť.