Veľkosť dnešných hier bez najmenšieho zaváhania prekračuje desiatky GB, takže ich stiahnutie vyžaduje dosť veľa času. Preto ich väčšinou stiahneme a na disku skladujeme, až kým nás neomrzia.
Ak takýmto spôsobom skladujeme viacero hier, tak to po čase môže predstavovať logistický problém. Stačí zopár nových titulov a zrazu musíme riešiť otázku nedostatočného miesta na pevnom disku.
S obľúbenými hrami sa pritom lúči veľmi ťažko, hlavne keď vieme, že ich opätovné stiahnutie bude trvať hodiny. V prípade obchodu Steam je tu však jedna zaujímavá možnosť – inštalácia alebo presunutie hier na externý disk.
Týmto spôsobom odľahčíme pevný disk svojho zariadenia, no súčasne neprídeme o žiadnu zo svojich milovaných hier. Navyše pripravenú hernú knižnicu dokážeme prenášať medzi viacerými zariadeniami.
Skopírovanie hry na pevný disk zariadenia je potom otázkou niekoľkých minút. Alebo hry môžeme spúšťať priamo z externého disku.
Externý disk ako miesto pre novú knižnicu Steam
Tento postup sa v praxi hodí pokiaľ chceme z externého disku spraviť miesto, kam bude Steam ukladať hry. No súčasne príde vhod aj pri ručnom prenášaní už existujúcej zložky s hrami.
Zjednodušene povedané ide len o to, že aplikácii Steam povieme, kde má hľadať a ukladať hry. Aplikáciu proste nasmerujeme na konkrétny priečinok. Hry, ktoré tam už sú nachystané pridá do zoznamu hrateľných položiek a nové tituly tam bude sťahovať.
- Spustíme Steam.
- V hornej lište klikneme na položku “Steam”.
- Z ponuky zvolíme “Nastavení/Settings”.
- Preklikneme na sa “Stahovaní/Downloads”.
- V sekcii “Umístnení knihovny/Content Libraries” klikneme na “Steam – složky knihovny/Steam Library Folders”.
- Zobrazí sa prehľad, kde klikneme na “Pridat složku/Add library folder”.
- V ponuke “Vytvorte nebo zvolte novou složku/Create or select new Steam library folder” klikneme na panel pre výber disku.
- Zvolíme externý disk a klikneme na tlačidlo “Nová složka/New folder”.
- Potvrdíme názov “SteamLibrary”.
V prehľade zložiek teraz môžeme pravým tlačidlom myši kliknúť na “SteamLibrary” na externom disku a zvoliť “Označiť složku jako výchozí/Make Default Folder”. Prípadne to spraviť nemusíme a cieľovú zložku budeme prepínať vždy ručne pri inštalácii hier.
Ak by išlo o prípad, kedy zložku “SteamLibrary” prenášame z externého disku do zariadenia, tak po skopírovaní je postup prakticky rovnaký. Akurát nevytvárame žiadnu novú zložku len označíme tú skopírovanú.
Ako na externý disk presunúť existujúcu knižnicu platformy Steam?
Ak na externý disk chceme preniesť kompletnú knižnicu aplikácie Steam so všetkým obsahom, tak to môže chvíľku trvať. V závislosti od počtu, veľkosti hier a rýchlosti externého disku môže ísť o jednotky až desiatky minút.
Na rad totiž prichádza postupné presúvanie. Podľa postupu vyššie si na externom disku vytvoríme zložku “SteamLibrary”.
Následne stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na nainštalovnú hru v prehľade aplikácie Steam a zvoliť “Vlastnosti/Properties”. Potom sa prekliknite na “Místní soubory/Local Files” a kliknite na “Presunou instalační složku/Move install folder”.
Pokiaľ to bude potrebné, tak v ponuke vyberte cieľovú knižnicu na externom disku. Kliknite na tlačidlo “Presunout složku/Move folder” a počkajte na dokončenie procesu. Postup opakujte pre všetky hry, ktoré chcete preniesť.
Týmto spôsobom na externý disk do jednej zložky “Steam Library” dostanete všetky hry. S danou zložkou sa potom narába už veľmi jednoducho.
V prípade potreby ju celú skopírujete na disk zariadenia a Steamu ukážete, kde je. Prípadne ju používate priamo z externého disku pre spúšťanie hier. Alebo môžeme hry opäť prenášať ručne jednu po druhej cez prenos inštalačnej zložky – ak napríklad chcete do počítača preniesť len niektoré hry.
Externý disk pre Steam
Externé SSD disky dnes už nie sú veľmi drahé a ich prenosová rýchlosť rozhodne stojí za to. Na druhú stranu, klasické externé disky nám za rovnakú sumu ponúkajú omnoho väčšiu kapacitu a ich prenosová rýchlosť je prijateľná.
V praxi teda ide o to, koľko dát chcete skladovať a prenášať. Ak sa veľkosť vašej hernej knižnice na Steame pohybuje pod 1 TB, tak sa oplatí siahnuť po externom SSD.
Pre rozsiahlejšie herné knižnice bude lepšou voľbou klasický pevný disk. Každý si však musí zvážiť pre a proti, osobné preferencie zohrávajú veľkú rolu.