Digitálny obchod Google Play je vo svojej podstate rozsiahlou databázou aplikácií, hier a už aj rôzneho multimediálneho obsahu. Základnou myšlienkou v pozadí bolo vytvorenie prehľadného, dostupného a bezpečného priestoru, kde používateľ nájde obsah pre svoj smartfón.
Tvorcovia zase dostali priestor pre distribúciou aplikácií a hier s obrovským dosahom. Obchod Google Play je totiž štandardnou systémovou aplikáciou a najčastejším miestom, kde odkiaľ ľudia sťahujú aplikácie. A vyhral aj samotný Google, ktorý získava podiel z prípadného predaja.
Zjednodušene to funguje tak, že Google Play poskytuje priestor a mechanizmy na distribúciu aj pohodlné aktualizovanie aplikácií, čo sa deje cez aplikáciu Obchod Play.
Nachádzajú sa v ňom úplne bezplatné, ako aj platené aplikácie a hry. Je len na rozhodnutí vývojárov, či sa rozhodnú svoj výtvor predávať alebo ponúkať zadarmo a príjem získať napríklad zo zobrazovania reklám alebo napríklad nákupov prémiového obsahu v aplikácii.
Ako sťahovať z Google Play zadarmo? Veľmi jednoducho
Keď teda stojíme pred fundamentálnou otázkou ako sťahovať z Google Play zadarmo, tak odpoveď je jednoduchá. Úplne bezproblémovo. Stačí si nájsť aplikáciu alebo hru, ktorá je ponúkaná zadarmo, a ťuknúť na tlačidlo pre jej inštaláciu.
Ak by ste však hľadali riešenie ako sťahovať z Google Play zadarmo obsah, ktorý je štandardne spoplatnený, tak tu už je to komplikované. Nečakajte, že nájdete nejaký geniálny spôsob ako obísť mechanizmy a vybabrať s Googlom, ktorý digitálny obchod prevádzkuje.
Najčastejšie a legitímne sa k platnej aplikácii z Google Play zadarmo dostanete tak, že vývojár spustí dočasnú akciu, počas trvania ktorej svoje dielo ponúka bezplatne. Nie je to úplne najľahšie. Na takúto akciu natrafíte buď úplnou náhodou alebo sa o nej dozviete zo sociálnych sietí či technologicky orientovaných médií. Ustriehnuť to ale nie je vôbec jednoduché.
Na druhú stranu, existujú webové stránky, ktoré sa špecializujú práve na sledovanie tohto typu akcií. Na nich sa v pomerne prehľadnej podobe dozviete o tom, ktoré platené aplikácie a hry sú dočasne dostupné zadarmo. Podrobnejšie som sa tomu venoval v samostatnom článku: Android aplikácie zadarmo: Kde hľadať vždy aktuálne akcie?.
Nebudeme si klamať. Existujú aj webové stránky, ktoré spoplatnené aplikácie a hry z ponuky Google Play ponúkajú zadarmo počas celého roka. Toto je ale veľmi problematické. V prvom rade sa hýbeme na vodách pirátskeho obsahu a nelegálneho šírenia obsahu. Po druhé, často ide o upravené verzie, kedy môže byť problémom ich aktualizovanie na novšiu verziu, v extrémnych prípadoch je otázna aj funkčnosť.
No a potom je tu otázka bezpečnosti. Pirátske verzie aplikácií inštalujete ručne, mimo dohľadu štandardných ochranných mechanizmov. To znamená, že do svojho smartfónu môžete nainštalovať aj vysoko neželaný škodlivý kód. Riziko typicky prevyšuje možný zisk, preto sa dôrazne odporúča vyhnúť tomuto typu snáh ako sťahovať z Google Play zadarmo.
V neposlednom rade je tu ešte riziko, že stránka, ktorá zdanlivo ponúka bezplatné verzie inak platených aplikácií a hier má už z princípu nekalé úmysly. Navonok sa tvári tak, že vám poskytuje neobmedzený prístup ako obísť Google, no v skutočnosti vôbec neposkytuje reálny obsah. Namiesto toho sa z Vás snaží vylákať citlivé informácie či peniaze, v lepšom prípade vám donekonečna predhadzuje reklamy.
Alternatívne obchody
Za zmienku stojí, že okrem najznámejšieho obchodu Google Play existujú aj ďalšie digitálne databázy s aplikáciami a hrami pre Android. Ide o takzvané alternatívne obchody. Typickým príkladom je Huawei AppGallery alebo Galaxy Store. Vo väčšine príkladom ide o reálne a legálne riešenia. Ich problémom je to, že obvykle nedosahujú kvality a rozsah toho, čo nájdete v Obchode Play. Google je rozbehnutým vlakom, ktoré sa tieto alternatívy snažia dobehnúť.