Microsoft už dlhodobo prevádzkuje program Windows Insider. Ide o dobrovoľnú možnosť, cez ktorú záujemcom ponúka testovacie verzie svojich produktov. Poznať to môžeme vďaka operačnému systému Windows 10, no rovnakou cestou sa dá dostať aj k testovacím verziám nového Windows 11.
Je to bezplatné a dobrovoľné, akurát potrebujete konto Microsoft. Program Windows Insider je skvelá cesta ako si môžete vyskúšať nadchádzajúce novinky, no súčasne to so sebou nesie riziká. Ide o testovacie, nie stabilné verzie, takže sa môžu objavovať rôzne chyby. Od drobností až po vážnejšie veci ako sú pády systému, problémy so spúšťaním aplikácií a podobne.
Reálne sa vážnejšie problémy zvyknú vyskytovať veľmi sporadicky, avšak riziko je tu vždy. Človek jednoducho musí vedieť do čoho vlastne ide. Microsoft na túto skutočnosť upozorňuje aj počas procesu prihlásenia do radov testerov.
Inštalácia testovacích verzií sa dá vykonať dvomi spôsobmi. Buď sa zapojíte priamo cez systémové nastavenia a všetko potrebné obstará mechanizmus Windows Update alebo si stiahnete obraz disku (ISO) a systém v testovacej verzii nainštalujte ručne.
Tentokrát sa zameriam práve na metódu využívajúcu Windows Update. To predpokladá, že na zariadení máme nainštalovaný Windows 10 a chcete si vyskúšať Windows 11.
Podobným spôsobom to pritom funguje aj v prípade, že máte zariadenie s Windows 11 a chceli by ste testovať nadchádzajúce novinky práve z Windows 11. Princíp je prakticky totožný, avšak venovať sa tomu budem samostatne.
TIP: Testovací Windows 11 je už dostupný ako ISO: Ako ho stiahnuť?
Ako si na Windows 10 nainštalovať testovaciu verziu Windows 11
Na začiatok som si overil, či je môj notebook plne kompatibilný s Windows 11. Spraviť sa to dá ručným porovnaním minimálnych požiadaviek alebo cez aplikácie. Oficiálny nástroj PC Health Check ešte nebol dostupný, takže som použil alternatívne riešenie WhyNotWin11.
Všetko klaplo a mohol som pokračovať. Ak by sa stalo, že vaše zariadenie nebude plne kompatibilné, tak podľa všetkého testovaciu verziu nedostanete.
Nasledovalo klasické prihlásenie do programu Windows Insider. To znamená, že som si pripravil svoje konto Microsoft a vo Windows 10 som zamieril do systémových nastavení (Win + I). Prešiel som do sekcie “Aktualizácia a zabezpečenie”, kde som zvolil sekciu “Windows Insider Program”.
Tu som sa v mojom prípade dozvedel, že najskôr musím povoliť odosielanie pokročilých diagnostických dát. To sa dá spraviť v sekcii “Ochrana osobných údajov – Diagnostika a pripomienky”. Zvolí sa tam možnosť “Voliteľné diagnostické dáta”. Nasledoval návrat do sekcie “Windows Insider Program”.
Zapojenie do okruhu testerov je už potom jednoduché. Stačí kliknúť na tlačidlo “Začať” a postupovať podľa pokynov. V praxi ide o pridanie konta Microsoft a zvolenie testovacieho okruhu. V kroku “Používať toto konto všade v zariadení” zvyknem voliť možnosť “Iba aplikácie od spoločnosti Microsoft”, no voľba je na vás.
Na rad prichádza výber testovacieho okruhu. Microsoft tu našťastie priamo uvádza, ktoré z nich ponúkajú možnosť testovať Windows 11. V čase písania tohto textu išlo o okruhy “Dev” a “Beta”, čo pravdepodobne zostane dlhodobo zachované.
Zjednodušene, “Dev” ponúka novšie verzie, ktoré sú dostupné častejšie, no súčasne so sebou nesie väčšie riziko možných problémov. Okruh “Beta” novinky ponúka menej často, no testovacie verzie sú stabilnejšie.
Windows 11 sa dá vyskúšať v obidvoch z nich, no keďže som chcel prístup k tomu najhorúcejšiemu z vývojárskej dielne, zvolil som možnosť “Dev”. Ak chcete testovaciu verziu Windows 11 používať dlhodobejšie s menším rizikom, siahnite radšej po okruhu “Beta”.
Stále ale platí, že ide o testovacie verzie. Do programu Windows Insider by ste sa teda nemali zapájať na zariadení, ktoré potrebujete používať na každodennú prácu a nemôžete tam riskovať prípadné problémy s aplikáciami, ovládačmi či stabilitou systému.
Ďalším krokom je potvrdenie odosielania diagnostických dát. Tie bude Microsoft používať pre vyhodnocovanie stavu systému, aplikácií a jednotlivých súčastí. V závere je ešte potrebný reštart systému, aby sa nastavili všetky drobnosti spojené s programom Windows Insider.
Po tom, čo systém nabehol nasledoval viac-menej posledný krok. Otvoril som systémové nastavenia, prešiel do sekcie “Aktualizácia a zabezpečenie”, kde som klikol na tlačidlo “Vyhľadať aktualizácie”. Mechanizmus Windows Update našiel testovaciu verziu Windows 11 (Windows 11 Insider Preview) a začal ju sťahovať. Sťahuje sa niekoľko GB dát (cca 4 GB), takže to chvíľku potrvá.
Úplne posledným krokom je samotná inštalácia systému. Tá prebieha prakticky rovnako ako pri bežných aktualizáciách, akurát je to celé podstatne dlhšie. Systém si najskôr všetko pripraví (potrvá desiatku minút), potom nasleduje reštart a konečne veľká inštalácia (trvala asi 9 minút).
Časovo obmedzená šanca na návrat
Na záver ešte dodám, že pri použití tejto metódy inštalácie testovacej verzie Windows 11 je dostupná možnosť návratu. Na pôvodný systém, teda Windows 10, sa môžete poľahky vrátiť. Akurát na to máte len 10 dní od dátumu inštalácie Windows 11.
Ak to chcete využiť tak v systémových nastaveniach zamierte do sekcie “Windows Update”, kliknite na “Rozšírené možnosti” a nájdite “Obnovenie”. Tam by sa mala nachádzať ponuka “Prejsť naspäť”.
Po uplynutí tohto obdobia buď musíte používať Windows 11, a čakať na vydanie jeho stabilnej verzie, alebo vás čaká čistá inštalácia Windows 10.
V prípade, že sa rozhodnete čakať na stabilnú verziu, prejdite do systémových nastavení a zamierte do sekcie “Windows Update”. Otvorte sekciu “Windows Insider Program” a začiarknite možnosť “Stop getting preview builds”.
To spôsobí, že po vydaní najbližšej stabilnej verzie Windows 11 budete odhlásení z programu Windows Insider a nebudete riskovať, že vám príde ďalšia testovacia verzia. Je to nenáročná metóda ako sa z testovacej verzie dostať na tú stabilnú, akurát to nejaký ten čas potrvá. Niekedy môže ísť o celé mesiace.