Okrem klasických aplikácií s inštalátorom, ktorý poznáme desaťročia, môžeme do Windows 10 inštalovať aj aplikácie z ponuky Microsoft Store. Tento proces je veľmi jednoduchý a aplikácie sú priamo aktualizované aj bez toho, aby sme im museli venovať extra pozornosť. Nájdu sa však prípady, kedy by sme inštalačné balíčky .AppxBundle alebo .EAppxBundle. chceli nainštalovať takpovediac pomimo Microsoft Store.
Napríklad si pripravujete vlastnú aplikáciu, ktorú potrebujete naživo otestovať, prípadne chcete vyskúšať niečo, čo nie je dostupné priamo alebo proste potrebujete obísť Microsoft Store, aby ste si aplikáciu nainštalovali okľukou bez konta Microsoft. Slúži na to “Režim vývojára”.
Vopred treba povedať, že s inštaláciou aplikácií, ktoré nie sú ponúkané priamo cez obchod Microsoft Store sa nesie určité riziko, pretože nie vždy máte istotu, či sú preverené. Pri používaní nastavenia “Režim vývojára” by ste si preto mali vždy veľmi dobre zvážiť z akého zdroja pochádza inštalačný balíček.
Ak ide o známeho vývojára alebo balíček získaný z Microsoft Store alternatívnou metódou, tak by všetko malo byť v poriadku. V prípade, že inštalačný balíček stiahnete na nejakej pochybne stránke, riziko tu samozrejme bude, a nie najmenšie.
Pridaná hodnota priamej inštalácie aplikácií cez Microsoft Store je proste v tom, že aplikácie prešli určitou kontrolou. Hoci na základe skúseností by sa mohlo polemizovať o tom, do akej miery je certifikačný proces efektívny. Radšej to berme tak, že je tu veľká snaha o ochranu používateľa.
Proces inštalácie aplikácií mimo Microsoft Store sa zvykne nazývať aj “sideloading”. Celý postup je prakticky rovnaký ako v prípade smartfónov so systémom Android. Povolíte inštaláciu balíčkov, stiahnete si ich, otvoríte kliknutím a nainštalujete. Nejde teda o nič komplikované.
Ako zapnúť Režim vývojára a povoliť tak inštaláciu aplikácie z neoverených zdrojov?
Na to, aby ste mohli povoliť inštaláciu aplikácií takpovediac z neoverených zdrojov, stačí v prípade Windows 10 prepnúť jedno nastavenie. Navyše nejde o žiadnu trvalú zmenu, kedykoľvek to môžete zmeniť späť.
- Otvoríme si systémové nastavenia (Win +I).
- Klikneme na ikonu “Aktualizácia a zabezpečenie”.
- Z ponuky vyberieme sekciu “Pre vývojárov”.
- Hneď v úvode nás privíta možnosť “Použiť funkcie vývojára”.
- Tu klikneme na možnosť “Režim vývojára”.
- Systém nás upozorní, že s inštaláciou neoverených aplikácií sú spojené riziká a keďže si toho sme vedomí, potvrdíme.
- Hotovo. Reštartovanie systému by nemalo byť potrebné, ak by však inštalácia bola stále blokovaná, skúste to.