Windows 10 sa tento rok nemusí dočkať žiadnych výrazných zmien. Z predošlých rokov sme boli zvyknutí na to, že Microsoft vydáva dve veľké aktualizácie ročne, jarnú a jesennú, ktoré do systému prinášajú poriadne dávky zmien. To sa zmenilo v roku 2019, kedy sme sa dočkali veľkej jarnej aktualizácie (Windows 10 Verzia 1903) a malej jesennej aktualizácie (Windows 10 Verzia 1909).
Hoci o oficiálnom prechode na model “veľká/malá aktualizácia” doteraz nepadlo ani slovo, vyzerá to tak, že Microsoft v tom plánuje pokračovať. Aspoň nejaký ten čas a minimálne pre rok 2020. Informácie o tom, že jesenná aktualizácia, interne známa ako “20H2”, nakoniec môže byť drobcom sa pritom objavili už v januári tohto roka. Teraz ich čerstvo potvrdzuje aj portál ZDnet s odvolaním sa na svoje dobre informované zdroje z Microsoftu.
Situácia sa síce ešte môže zmeniť, no v Redmodne sa aktuálne počíta s tým, že jesenná aktualizácia pre Windows 10 neprinesie žiadne výrazné zmeny. Pár drobností a koniec. Rovnako ako to bolo minulý rok. Očakávať zmeny v ponuke Štart je pre tento rok asi zbytočné.
Navyše treba povedať, že ani prichádzajúca “májová aktualizácia na Verziu 2004” nebude žiadnym kolosom. Nejaké tie zmeny a vylepšenia v nej síce nájdeme, no rozhodne to už nie je také ako pred rokmi. Celé to pôsobí dojmom, že Microsoft pozvoľna uberá plyn. A to je asi aj dobre.
Čo sa to vlastne mohlo stať?
O tom, čo presne sa to deje s vývojom Windows 10 môžeme len špekulovať. Exaktné informácie chýbajú, no môžme sa na to skúsiť pozrieť optikou “odborného pohľadu”. V Microsofte si uvedomili, že vydávať dve skutočne veľké aktualizácie ročne je omnoho náročnejšou úlohou než projektoví manažéri pôvodne očakávali.
Dá sa to stíhať, no aktualizácie plné zmien a nových funkcií bude sprevádzať zástup neduhov, čo nakoniec vyústi do nespokojnosti zákazníkov. Tí sa pritom už teraz pravidelne sťažujú na nové problémy. Každá mesačná opravná aktualizácia znamená nové sťažnosti. Situáciu preto treba stabilizovať.
Prejde sa teda na nový systém vývoja. Jedna väčšia aktualizácia na jar, ktorú s pár zmenami a kopou opráv doplní jesenná aktualizácia. Menej noviniek znamená viac času na poriadne testovanie a prípadné opravy, čo sa nakoniec prajaví na väčšej spokojnosti používateľov.
Síce toho dostanú menej, no podľa možností o to kvalitnejšie. Zatiaľ pôjde o dočasný vývojový cyklus, neskôr sa uvidí. Vydýchne si vývojársky tím a technická podpora, vydýchnu si správcovia IT a vydýchnu si aj používatelia.
A prečo o takejto zmene neinformovať priamo a “na plnú hubu”? Lebo Microsoft a jeho “otvorená” komunikácia. Stačí sa pozrieť do nedávnej minulosti na to, ako bola zvládnutá komunikácia ohľadom neodvratného konca Windows 10 Mobile.
V každom prípade, toto je moja teória a môže za tým byť niečo iné. Možno boli plány iné a zasiahla korona, možno nás dokonca čaká veľké prekvapenie – jeseň plná noviniek. A možno ani v samotnom Microsofte nevedia ako to bude ďalej… A tak sú radšej všetci ticho.