Windows Defender je integrovanou súčasťou Windows 10, kde predstavuje základnú ochrannú hrádzu medzi digitálnymi útočníkmi, škodlivými kódmi. rôznymi nástrahami a vašim zariadením. Tak ako všetky bezpečnostné riešenia, aj Defender od Microsoftu pre svoje efektívne fungovanie potrebuje pravidelné aktualizácie.
Vďaka nim má k dispozícii vždy čerstvú databázu s potrebnými informáciami o škodlivých kódoch a nových útokoch. Okrem toho sa v nových verziách učí novým trikom, aby zariadenia používateľov dokázal ochrániť najlepšie ako len dokáže v rámci svojich možností. Windows 10 je aktuálne používaný už na viac ako miliarde zariadení, preto sa Microsoft snaží ponúknuť funkčnú ochranu. Pre značnú časť používateľov je totiž Windows Defender jedinou ochranou.
O stupni ochrany, ktorú Windows Defender poskytuje, sa dlhodobo polemizuje, no v praxi ponúka skutočne rozumný základ, a ako vieme, základná ochrana je lepšia, než žiadna ochrana. Tak ako každý softvér, aj Windows Defender môže mať svoje neduhy a chyby. Keď však vývojári zistia, že niečo nesedí, promptne sa pustia do práce na náprave. Tá je opäť, ako inak, distribuovaná cez aktualizáciu aplikácie.
Preto je pravidelná aktualizácia taká dôležitá. Vymyslené je to pritom tak, že všetko prebieha viac-menej automaticky, bez toho, aby používateľ musel ručne zasahovať. Na druhú stranu, používateľské rozhranie pre Windows Defender stále ponúka možnosť pre vykonanie ručnej aktualizácie. Niekedy proste človek nechce čakať a chce mať istotu, že nainštalované je to najnovšie, čo môže byť.
Aj v apríli 2020 nastala jedna z takýchto situácii. Pravidelná aktualizácia vírusovej databázy spôsobila, že Windows Defender prestal v niektorých ojedinelých prípadoch pracovať. Pokiaľ počas úplnej kontroly narazil na súbor, ktorý v názve obsahoval dve bodky, tak došlo k nečakanému ukončeniu – takpovediac “spadol”. V niektorých prípadoch zase dochádzalo k zobrazovaniu chybových hlásení.
Dočasným riešením bolo premenovať súborov tak, aby sa v ich názve viac bodiek nenachádzalo, no skutočná oprava dorazila až v podobe aktualizácie pre Windows Defender. Na vyriešenie teda stačilo len pár dní počkať, prípadne bolo potrebné ručne aktualizovať Windows Defender. Preto si ukážeme, ako sa niečo také vlastne robí.
Ako aktualizovať Windows Defender?
- Cez ponuku Štart vyhľadáme a spustíme “Windows Zabezpečenie”.
- V ponuke klikneme na možnosť “Ochrana pred vírusmi a hrozbami”. Spomínanú ponuku si môžeme zobraziť kliknutím na ikonu troch čiarok.
- Následne nájdeme sekciu “Aktualizácie ochrany pred vírusmi a hrozbami”, kde klikneme na možnosť “Vyhľadať aktualizácie”.
- Dostaneme sa do samostatnej sekcie “Aktualizácie ochrany”, kde stačí kliknúť na tlačidlo “Vyhľadať aktualizácie”.