Ako správne nabíjať telefón? Tipy na predĺženie životnosti batérie

Kúpa nového smartfónu nie je najlacnejšou záležitosťou. Hlavne v prípade, že človek siahne po prémiovom segmente, kde dnešné ceny výrazne prekračujú hranicu 1000 €. Veľmi populárnou možnosťou je preto výber smartfónu k paušálu, obvykle s viazanosťou 24 mesiacov. Táto skutočnosť sa do veľkej miery podpisuje na fakte, že Slováci podľa prieskumov menia telefón po zhruba 2-3 rokoch používania.

A hoci si človek po uplynutí tejto doby môže vybrať nové zariadenie, pôvodný smartfón stále môže veľmi dobre poslúžiť v rukách rodinného príslušníka, prípadne sa dá predať. Preto je dobré aspoň čiastočne prihliadať na životnosť batérie.

Niekedy to bolo veľmi jednoduché, telefóny mali ľahko odnímateľný kryt, vďaka čomu si človek vedel batériu vymeniť aj svojpomocne. Dnes je to komplikovanejšie a vyžaduje to správne nástroje aj dávku zručnosti. Rozhodne je tak dobré dodržiavať aspoň jednoduché základy pre predĺženie životnosti batérie, respektíve pre zníženie rýchlosti degradácie jej kapacity.

Najčastejšími dôvodmi na výmenu starého telefónu býva práve slabá batéria a spomalenie telefónu. Predajca používaných smartfónov s logom nahryznutého jablka preto zverejnil prehľad praktických tipov ako predĺžiť životnosť batérie. Z logických dôvodov sa primárne zameriava na smartfóny značky, ktorú predáva, no nižšie popísané tipy by mali vo všeobecnosti platiť pre každý telefón. Súčasne je dôležité upozorniť, že nejde o žiadne prevratné odhalenia, ale skôr o zhrnutie pomerne dobre známych vecí.

Tipy na predĺženie životnosti vášho telefónu

Batéria je jedným z najkritickejších komponentov smartfónov. Aby ste predĺžili jej životnosť, snažte sa ju udržiavať nabitú na 20 % až 80 %. Prílišné vybitie alebo prebitie môže mať negatívny dopad na kapacitu. Dosť ľudí robí napríklad to, že telefón nechávajú nabíjať celú noc, čo nie je úplne optimálne.

Je tiež dobré vyhnúť sa používaniu telefónu počas nabíjania, čo môže spôsobiť nadmerné zahriatie.

Chráňte telefón pred nárazom, ale aj pred zimou, teplom, znečistením a chemikáliami. Nebude prekvapením, že elektronike vo všeobecnosti nerobia dobre extrémy. Vysoké, nízke teploty, ale ani náhle výkyvy medzi nimi. Pri silných nárazoch zase môže dôjsť k fyzickému poškodeniu, čo nemusí odniesť len obrazovka.

Je známe, že batéria trpí pri nízkych teplotách, no ešte škodlivejšie je pre ňu prehriatie. Aj preto sa neodporúča telefón dlhšiu dobu nechávať na priamom slnku či v rozohriatom aute. Pri čistení sa zase vyhnite kontaktu s vlhkosťou, agresívnymi chemikáliami, ako sú čistiace prostriedky.

Ďalší tip netýka batérie. Aspoň nie priamo. Spomalenie telefónu je jedným z častých dôvodov výmeny smartfónu za novšie zariadenie, preto je dobré vykonávať pravidelnú inštaláciu systémových aktualizácií. Výrobcovia pravidelne vydávajú nové verzie systému, ktoré prinášajú nové funkcie, no čo je rovnako dôležité, optimalizujú systém a využitie hardvéru, čo sa môže pozitívne prejaviť aj na výdrži batérie.

Tipom z podobnej oblasti je obmedzenie používania zbytočne náročných aplikácií, ktoré nadmerne zaťažujú hardvérovú výbavu, čo sa prejavuje na rýchlejšom vybíjaní batérie. Nové verzie operačných systémov pre smartfóny už zvyknúť obsahovať inteligentné funkcie pre automatické vypínanie a uspávanie aplikácií.

Je však dobré zamieriť do nastavení a pozrieť ako to máte nastavené. Tento tip je z pohľadu životnosti batérie skôr o tom, že batéria sa vybíja rýchlejšie, kvôli čomu ju nabíjate častejšie a to v konečnom dôsledku pridáva nabíjacie cykly. Podobné to je preto aj v prípade rady na zníženie jasu obrazovky… Pripomínam, že batérie majú životnosť limitovanú práve počtom nabíjacích cyklov. Ľudsky povedané, čím viackrát batériu nabijete, tým väčší negatívny dopad to má na jej kapacitu.

Pod jedným nabíjacím cyklom sa obvykle rozumie plné nabitie v rozsahu z 0 na 100 %, teda jeden nabíjací cyklus sú aj dva nabíjania po 50 % alebo päť nabíjaní po 20 %. Rôzne batérie majú rôzne uvádzajú životnosť počtom nabíjacích cyklov. Treba si to dohľadať pre konkrétny model, bežne ide o hodnotu 500 nabíjacích cyklov, teda 500 plných nabití.

Ďalším zaujímavým tipom môže byť odporúčanie na používanie originálneho príslušenstva. V tomto konkrétnom prípade mám na mysli hlavne nabíjací adaptér a kábel. Nemusí ísť vyslovene o najdrahšie veci priamo od výrobu vášho telefónu, no rozhodne je rozumné vyhnúť sa extrémne lacným adaptérom a káblom z čínskej produkcie. Správnym označením asi bude “certifikované príslušenstvo”.

Informácie o aktuálnom zdraví batérie viete zistiť cez špecializované aplikácie. Veľmi známou je napríklad AccuBattery, ktorá prezradí kopu detailov. Prezradí, ktoré aplikácie uberajú najviac energie, zobrazí odhad aktuálne dostupnej kapacity batérie, teplotu batérie a množstvo ďalších informácií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
stiahnuť Facebook do PC

Ako stiahnuť Facebook do PC?

Nemusí to vyhovovať úplne každému, no časť používateľov preferuje Facebook ako aplikáciu aj na počítači. Stiahnuť sa dá veľmi jednoducho.