Aplikácia Nájdi kopec skončila. Aké sú alternatívy?

Na Slovensku vznikajú pekné a užitočné aplikácie. Možno ich nie je až tak veľa ako by sme si priali, no napriek tomu sa nedá spochybňovať to, že tu máme šikovných vývojárov. A teraz nemám na mysli svetoborcov ako ESET a Sygic. Zaujímavejšie sú niekedy menšie projekty. Od nadšencov, ktorí sa chcú podeliť so svojim netradičným nápadom.

Medzi takéto zaujímavé aplikácie pre Android patril nepochybne aj projekt Filmoid. Táto aplikácia sa tešila veľkej popularite, no nakoniec ju čakal neslávny osud. V ponuke Obchodu Play ju už viac nenájdeme, pretože náhle skončila. Podobný priebeh mal aj život aplikácie spravodajskej televízie TA3. Tá sa taktiež tešila značnej priazni a dnes už po nej niet ani stopy.

Sľubný začiatok…

A rovnaké je to bohužiaľ aj v prípade netradičnej aplikácie Nájdi kopec. Tá sa do pozornosti dostala ešte v roku 2015. Dôvod bol celkom prostý. Bol za tým jednoduchý, no skvelý nápad. Išlo o aplikáciu pre milovníkov prírody, rovnako ako pre občasných turistov či zvedavcov, ktorí sa chceli dozvedieť, na čo sa to vlastne pozerajú.

Ako naznačuje aj samotný názov Nájdi kopec, aplikácia slúžila na rýchlu identifikáciu pohorí. Využívala na to GPS a fotoaparát smartfónu. Aplikáciu stačilo zapnúť, fotoaparát nasmerovať na najbližšie kopce a na obrazovke sa hneď začali zobrazovať ich názvy a informácie o ich nadmorskej výške. Pridávala sa k tomu aj informácia o aktuálnej vzdialenosti kopca od používateľa aplikácie Nájdi kopec. Bolo to jednoduché a veľmi efektívne.

Navyše to bolo slovenské. Máme tu veľa kopcov, mnohé z nich sú atraktívnou turistickou destináciou, no len málokto ich presne pozná. Jednoduchá aplikácia tak vedela veľmi príjemne spestriť aj bežnú prechádzku či výlet do hôr. Stačilo so smartfónom mieriť na kopce v okolí a razom ste sa dozvedeli, aké mená majú tieto prírodné krásy.

Napriek tomu, že išlo o slovenskú aplikáciu, už pri svojom prvotnom vydaní pokrývala približne 240 000 kopcov z celého sveta a približne 3 700 zo Slovenska. Rozhranie bolo veľmi jednoduché, no obsahovalo aj kompas s aktuálnymi GPS súradnicami, človek si mohol nastaviť veľkosť záberu od 1 km až po 20 km (pre prípady kedy bolo kopcov veľa a začalo sa to prekrývať na obrazovke) a celé to fungovalo aj bez pripojenia na internet.

Aby toho nebolo málo, netradičná aplikácia bola dostupná úplne bezplatne. Vyvažovala to reklamami a tie boli miestami až otravné, ale tak dalo sa to prehryznúť. Skvelé na aplikácii bolo aj to, že skutočne praktickým spôsobom využívala rozšírenú realitu, kedy reálny svet snímaný fotoaparátom smartfónu dopĺňala o digitálny obsah – informácie o snímaných objektoch.

Poznala veľké kopce, rovnako dobre ako tie najmenšie kopčeky, ktoré sú opradené lokálnymi legendami. Identifikovaný kopec sa dal zobraziť na štandardnej, terénnej, satelitnej alebo hybridnej mape z Google Máp, prípadne sa dali zistené informácie zdieľať na sociálnych sieťach, čo bolo fajn pre aktívnych turistov, ktorí sa chceli podeliť o svoje výlety alebo si chceli uchovávať digitálny denník.

Aplikácia Nájdi kopec pomáha spoznávať svetové kopce a vizualizovať ich mená na Vašom mobilnom zariadení. Prostredníctvom kamery môžete vidieť kopec a k nemu popis s názvom, vzdialenosťou a výškou. Viete si nastaviť do akej vzdialenosti od Vašej aktuálnej pozície má aplikácia zobrazovať kopce.

Oficiálny popis aplikácie Nájdi kopec z Obchodu Play

Náhly koniec

Všetko to bolo fajn a netradičná, no veľmi praktická, aplikácia Nájdi kopec sa roky dala používať. A potom sa zase zopakoval tradičný príbeh, ktorý postretol už nejednu aplikáciu zo slovenskej produkcie. Nadšenie postupne vyprchalo, aktuálne prestali prichádzať, až kým to neskončilo tak, že aplikácia zrazu zmizla z ponuky Obchodu Play…

Dnes už aplikáciu Nájdi kopec nestiahnete. Aplikácia bola vytvorená, nechala sa napospas osudu a potom skončila. Je to škoda, no taký je život. Realita je ale taká, že žiadna diera na trhu nevznikla.

Nájdi kopec – alternatívy

Dostupných je hneď hŕstka mobilných aplikácií, ktoré vám prezradia ako sa volajú všetky vrchy vo vašom okolí. Problém je typicky akurát v tom, že nie sú dostupné zadarmo. Príkladom aplikácií, ktoré môžu poslúžiť ako alternatíva Nájdi kopec sú:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako Discord prepnúť do češtiny?

Prepnutie z angličtiny do češtiny je obrovskou pomocou, pretože človek nemusí toľko rozmýšľať a v hlave či na webe si prekladať veci.