- Messenger sa pravidelne teší z aktualizácií a nových funkcií.
- Nie každému to ale vyhovuje a veľa vecí považuje za otravu.
- Je tu cesta ako vrátiť starý Messenger?
Technicky vzaté je možné podniknúť kroky ako vrátiť starý Messenger. Avšak, to, že sa niečo takéto dá realizovať ešte neznamená, že by ste sa do toho mali púšťať. A už vôbec to neznamená, že vám starý Messenger bude fungovať v plnom rozsahu alebo dlhší časový rámec.
Problém je v tom, že veľa vecí sa odohráva takpovediac na pozadí. Deje sa to online. Aplikácia sa spolieha na komunikáciu so servermi spoločnosti Meta (premenovaný Faceboook). Počas rokov prebehlo viacero rôznych zmien, na ktoré používateľská aplikácia Messenger musí byť schopná nejakým spôsobom reagovať. Server zadá dopyt, aplikácia by mala reagovať nejakou štandardizovanou formou.
Preto je to typicky tak, že ak vývojári spravia nejakú zásadnejšiu zmenu, tak aplikácia dostane aktualizáciu, teda novú verziu, ktorá tieto zmeny odráža. Nemusí pritom ísť len o nové funkcie, úpravu používateľského rozhrania, nové farbičky alebo pridanie novej ikonky. Upravené môžu byť aj niektoré fundamentálne veci. Také tie technické, ktoré ako bežný používateľ nevidíme a vôbec o nich netušíme. Trochu to zjednodušujem ale pointa je snáď celkom jasná.
Ideálna situácia je proste taká, že v zariadení máte nainštalovanú najnovšiu verziu aplikácie Messenger. Nemusí to byť úplne striktné, no niečo iné je, keď používate aplikáciu starú povedzme pár mesiacov a niečo úplne iné je, ak si do smartfónu vrátite starý Messenger povedzme z roku 2019. Čím staršia aplikácia, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa niečo pokazí alebo vám nebude fungovať.
Nikto vám nebude schopný ani ochotný zaručiť, že návod ako vrátiť starý Messenger skutočne prinesie očakávaný výsledok. Teda to, že budete môcť bezproblémovo používať aplikáciu. Na druhú stranu treba povedať, že šance tu samozrejme sú. Celé je to jedna veľká lotéria. Starý Messenger možno bude použiteľný. A možno ani trochu.
Stať sa môže aj to, že si nainštalujete starú verziu a prakticky hneď ju budete musieť aktualizovať na tú najnovšiu. Teoreticky by sa to mohlo dať obísť tým, že zakážete automatickú inštaláciu aktualizácií. No k inštalácii novšej verzie možno budete donútení priamo zo strany Messengera.
Otázkou je aj to, ako ďaleko sa vlastne chcete vrátiť pri riešení otázky ako vrátiť starý Messenger. Chcete Messenger z roku 2021? Z roku 2019? Alebo ešte niečo staršie? Ako som spomínal, čím staršiu verziu zvolíte, tým viac riskujete. Ak ste však presvedčení, že vám to za to stojí, tak prečo to neskúsiť?
Siahnite radšej po alternatíve
Osobne by som vám namiesto lamentovania nad tým ako vrátiť starý Messenger odporučil radšej stiahnutie alternatívneho klienta. V tomto konkrétnom prípade by som zvolil oficiálneho odľahčeného klienta Messenger Lite. Dnes je to už pod názvom Facebook Lite, no nosný princíp je rovnaký.
Ide o oficiálnu aplikáciu, ktorá je “osekaná na kosť” a neobsahuje kopu balastu, ktorý nájdeme v klasickom Messengeri či Facebooku. Obsiahnutá je tu aj sekcia pre posielanie správ svojim priateľom, čo je efektívne náhrada Messengeru. Ja by som teda neskúšal rôzne postupy ako vrátiť starý Messenger, ale stiahol by som si tento Lite. Nájdete ho priamo v Obchode Play.
Ako vrátiť starý Messenger?
Plne však chápem, ak vám táto možnosť nevyhovuje a chceli by ste niečo iné. Preto načrtnem aj cestu, ktorú považujem za celkom schodnú pri riešení toho ako vrátiť starý Messenger. Nebude to asi žiadnym veľkým prekvapením. Ide o ručné nainštalovanie aplikácie Messenger z takzvaného .APK balíčka.
Namiesto toho, aby ste aplikáciu sťahovali cez oficiálny Obchod Play si v niektorej z databáz aplikácií ApkPure, APKMirror alebo Aptoide alebo iného zdroja APK súborov nájdete inštalačný balíček s vami požadovanou verziou. Otázkou je ako ďaleko v čase sa vám podarí dostať.
Ponúkaných býva spravidla len niekoľko posledných verzií, ale možno budete mať šťastie. Hľadáte sekciu “Older versions” alebo “All Releases”, kde sa treba trošku pohrabať. V tomte smere na tom vyzerá byť dobre práve ApkPure, kde sa nachádza 81 strán rôznych verzií aplikácie. Je celkom možné, že toto bude vašim spasiteľom pri riešení toho ako vrátiť starý Messenger.
Stiahnete teda niečo ako “Facebook Messenger 342.0.0.0.90 alpha (arm-v7a) (360-640dpi) (Android 5.0+)”. Podľa potreby v nastaveniach svojho smartfónu povolíte inštaláciu aplikáciu z neznámych/neoverených zdrojov. A potom sa už len modlíte, aby vám tento starý Messenger fungoval. Takto nejako to vyzerá v skratke. Veľa šťastia.
Možná cesta ako vrátiť starý Messenger je celkom jasná. To, či vám to prinesie očakávaný výsledok už nie. Skúsiť to samozrejme môžete. Na vlastné triko :).
Dobrý deň už viac ako 24 nefunguje messenger ako ho vrátiť spat
Nejde mi messenger na meno Adka Hašková prečo?