Čo sú to RCS správy? Prehľad všetkého, čo potrebujete vedieť

  • SMS správy sú tu s nami už od roku 1992 a stále majú svoje pevné miesto.
  • To ale neznamená, že v technologickom svete nie sú snahy o vylepšenie.
  • Ono už praktický nástupca SMS a MMS správ nejakú dobu dokonca existuje.

Tak ako sa vylepšujú technické parametre smartfónov, postupom času sa zlepšuje aj softvér. Prichádzajú nové verzie systému Android, nové nadstavby a naše obľúbené aplikácie sa každú chvíľu tešia z novej aktualizácie, ktorá prichádza cez známy Obchod Play a prináša nové funkcie.

S príchodom nových služieb a funkcií sa mení aj naše používateľské správanie. Ešte pred pár rokmi sme na textovú komunikáciu cez smartfóny aktívne využívali SMS správy. Dnes sa to už presúva smerom k okamžitej komunikácii cez aplikácie ako WhatsApp, Messenger alebo aj taký pracovný Slack. Pamätáte si ešte akou veľkou novinkou bolo svojho času uvedenie MMS správ? No a ako často niečo také využívate dnes? Minimálne…

SMS správy sú tu s nami už od roku 1992 a stále majú svoje pevné miesto. Stačí si spomenúť na významnejšie sviatky a hneď sa nám vybavia veci ako prakticky obligátne vianočné SMS priania, silvestrovské priania alebo veľkonočné SMS. Postupne to klesá a rekordy v počte poslaných SMS správ už nepadajú, no ešte sú na tom SMSky celkom dobre. To ale neznamená, že v technologickom svete nie sú snahy o vylepšenie. Pre takú malú evolúciu.

Dokonca nejde len o prípravy. Ono už praktický nástupca SMS a MMS správ nejakú dobu existuje. Ide o takzvané RCS správy. Príprava tohto nového a moderného štandardu pre smartfónovú komunikáciu začali ešte v roku 2007. Myšlienka bola jednoduchá – priniesť niečo nové a lepšie než je súčasný štandard. Pravdepodobne ste o RCS niečo počul. Možno ste ale ešte nemali šancu vyskúšať to. Čo je to RCS? Poďme sa na to pozrieť ľudskou rečou.

Čo sú to RCS správy?

Rich Communication Services, alebo pre naše potreby RCS správy, sú prirodzenou evolúciou tradičných SMS a MMS správ. Ide o modernejší komunikačný štandard, ktorý prináša celý zástup rozličných vylepšení. Vďaka nim môžete napríklad zabudnúť na limit 160 znakov, na poplatky, poslať viete aj pekné fotky a pridáva saj aj šifrovanie.

V podstate ide o veci, na ktoré sme zvyknutí zo súčasných aplikácií pre komunikáciu v reálnom čase. Stretávame sa s nimi na aplikáciách ako je napríklad Messenger či WhatsApp. Tieto funkcie sú zaobalené do technického štandardu, ktorý môže fungovať na každom (novšom) smartfóne, kde o to má výrobca záujem a pridá podporu. Alebo kde je Android…

RCS správy sú proste správy, ktoré toho podporujú a dokážu omnoho, omnoho, viac než staré dobré SMS a MMS. Okrem toho, že posielanie správ na smartfóne posúvajú do 21. storočia, majú výhodu aj v tom, že sú bezplatné. Na rozdiel od SMS či MMS sa totiž posielajú cez internet a samotné správy nie sú nijak spoplatnené.

Protokol RCS je moderný odvetvový štandard na odosielanie správ. Umožňuje viesť dynamickejšie a bezpečnejšie konverzácie ako cez SMS alebo MMS.

Keď používate čety RCS, vaše správy sa odosielajú prostredníctvom protokolu RCS (Rich Communication Services) cez Wi‐Fi a mobilné dáta. Čety RCS sa zapnú iba vtedy, keď budú mať všetci účastníci konverzácie zapnutý protokol RCS. 

Google.com – technická podpora
RCS správy

Správa RCS vs SMS správa

SMSRCS
DostupnosťDostupné na všetkých smartfónochVyžaduje podporu zo strany smartfónu aj mobilného operátora
Požiadavky na sieťVyžaduje prístup do mobilnej siete (signál)Vyžaduje internetové pripojenie (Wi-Fi alebo mobilné dáta)
Počet znakov160 znakov na správuPrakticky nie je obmedzené
Multimediálne prílohyAbsolútne žiadna podporaObrázky, videá, GIFy, zdieľanie polohy
ŠifrovanieBez šifrovaniaMôže byť šifrované, no vyžaduje to podporu na strane odosielateľa aj príjemcu správ
Potvrdenie o doručení a prečítaníLen informácia o doručeníInformácia o doručení aj prečítaní správy na strane prijímateľa
CenaOperátor účtuje poplatok za každú správuBezplatné*
(*správy nestoja nič, ale potrebujeme mobilné dáta alebo Wi-Fi, takže ide o uhoľ pohľadu)
Extra funkcieŽiadneSkupinový chat, indikátor aktuálneho písania správy protistranou, reakcie na správy

Ako môžete vidieť v tabuľke, RCS správy sú oproti SMSkám lepšie v každom ohľade. Je tu však aj niekoľko nevýhod. Kým SMS správy podporuje každý smartfón alebo aj “hlúpy mobilný telefón”, pri štandarde RCS potrebujete pre jeho úspešné využívanie na komunikáciu s kontaktami spĺňať hneď niekoľko vecí:

  • musíte mať správnu aplikáciu (Správy od Google alebo Samsung Messages)
  • musíte mať aktivované “Čety RCS”
  • musí to podporovať váš operátor aj smartfón (Android 5.0+)
  • a aby toho nebolo málo, toto všetko musí spĺňať aj protistrana

Ono to vyzerá trošku odstrašujúco, no pravda je taká, že pri novších smartfónoch to už nie je prakticky žiaden problém. Navyše, je tu poistka. Ak niečo nie je splnené a komunikácia nemôže prebehnúť, tak sa poslanie textu bude odohrávať pomocou klasickej SMS správy. Takže potom máte istotu, že vašu textovú správu protistrana dostala klasickou formou. Aplikácia Správy vás na problémy upozorní a ponúkne vám možnosť preposlania.

Inak povedané, ak si vy zapnete “Čety RCS” (t.j. povolenie RCS správ), no niektorý z vašich priateľov túto možnosť nemá, tak to ešte neznamená, že sa s ním nebudete schopný spojiť bez toho, aby ste upravili nastavenia.

V nastaveniach funkcie “Čety RCS” sa dokonca nachádza možnosť “Správy automaticky znova posielať ako textové (SMS/MMS) – obrázok sa pošle cez MMS, text cez SMS bez toho, aby ste museli niečo riešiť.

Ešte to poviem inak. Dynamicky sa to bude prepínať podľa aktuálnej situácie na strane prijímateľa. Ak môže prijať RCS správu, tak dostane RCS správu. Ak nemôže prijať tento typ správy, tak dostane SMS alebo MMS. Ak si automatické posielanie nezapnete, tak vás aplikácia upozorní na problém a ponúkne vám možnosť ručného preposlania.

Prípadne je tam ešte takýto pekný indikátor vo forme obrázka:

  • Odoslanie cez Wi-Fi alebo mobilné dáta  Odoslať
  • Odoslanie cez SMS  Odoslanie cez SMS
  • Odoslanie cez MMS  Odoslanie cez MMS

Všímajte si text pod šípkou…

RCS správy

RCS na Slovensku

Na Slovensku sme na tom s podporou štandardu pre moderné správy Rich Communication Services relatívne dobre. RCS správy podporujú slovenskí operátori:

Aktuálne to vyzerá tak, že ako jediný z klasických operátorov ich nepodporuje O2. Už dlhšiu dobe ale uvádza, že sa témou zaoberá. V Českej republike O2 RCS podporu spustilo v prvom štvrťroku 2023, avšak zatiaľ len pre firemných zákazníkov. V každom prípade to vyzerá tak, že sa posúva vpred a snáď sa niečoho dočkáme aj my na Slovensku.

Ako zistiť, či telefón podporuje RCS správy?

Základom je teda, aby tento štandard/protokol podporovala sieť vášho mobilného operátora. Druhým krokom je podpora v aplikácii na posielanie správ. Toto ale viete veľmi ľahko ovplyvniť tým, že si z Obchodu Play stiahnete aplikáciu Správy od Google. Potom je zapnutie RCS správ otázkou niekoľkých kliknutí a jedného overenia čísla.

Ako zapnúť RCS správy?

  • Spustíme aplikáciu Správy.
  • V pravom hornom rohu klikneme na ikonu profilu.
  • Z ponúkaných možností zvolíme “Nastavenia aplikácie Správy”.
  • Klikneme na sekciu “Čety RCS”. Prípadne sa to môže volať aj “Četové funkcie”.
  • Ak sa pri položke “Stav:” nachádza “Pripojené”, tak máte vyhraté a nemusí už nič viac riešiť.
  • Pravdepodobnejší ale bude scenár, že vám tu svieti “Stav: Nastavuje sa…”. Kliknite na tlačidlo “Overiť svoje číslo”.
  • Overte svoje číslo a je to. Ak to náhodou bude nutné, tak ešte zapnite prepínať “Zapnúť čety RCS”.
  • A keďže už ste tu, tak si pozrite aj ďalšie nastavenia. Napríklad to, či chcete zdieľať potvrdenie o prečítaní správy alebo o tom, že aktuálne odpisujete…

Ak chcete riešiť problémy s pripojením četov RCS:

Samozrejme, že sa môže stať, že funkciu nebude z nejakého dôvodu možné zapnúť. Pravdepodobne to nebude podporované zo strany operátora, no vyskúšať môžete aj niekoľko základný vecí:

  1. Aktualizuje aplikáciu Správy a Služby operátora v Obchode Play.
  2. Skontrolujte, či máte aplikáciu Správy nastavenú ako predvolenú aplikáciu na SMS.
  3. Ak máte v zariadení dve priehradky na SIM karty a máte v nich vložené obe SIM karty, skontrolujte, či SIM karta na hovory je nakonfigurovaná ako dátová SIM karta:
    • Otvorte v zariadení s Androidom aplikáciu Nastavenia.
    • Klepnite na Sieť a internet.
    • Skontrolujte, či máte SIM kartu na hovory nakonfigurovanú ako dátovú SIM kartu.

FAQ – Často kladené otázky

Podporuje iPhone RCS správy?

Nie. Apple tento štandard dlhodobo ignoruje. Google to opakovane prízvukuje a v roku 2023 dokonca spustil celý web, ktorým Apple vyzýva k tomu, aby začal podporovať RCS. Medzitým platí, že konverzácie medzi osobou s četmi RCS od Googlu a niekým, kto má Apple iMessage, sa odosielajú cez SMS alebo MMS.

Čoho skratka je RCS?

Rich Communication Services, čo by sa dalo preložiť asi ako výdatné komunikačné služby. Toto označenie v podstate hovorí o tom, že nový komunikačný protokol toho prináša skutočne veľa oproti tomu, čo ste mohli poznať.

Čo sa stane keď pošlem RCS na starý telefón?

Ak protistrana nemá zapnutý alebo podporovaný protokol Rich Communication Services, tak text od vás dostane vo forme SMS a obrázok vo forme MMS. Aplikácia Správy by vás mala upozorniť na problém a ponúknuť vám práve tieto alternatívy. Prípadne si môžete zapnúť, nech to robí úplne automaticky.

Ktoré komunikačné aplikácie podporujú RCS správy?

V základe je to aplikácia Správy od Google. S tou máte úplnú istotu. Podporu ale hlási napríklad aj aplikácia Samsung Messages. Najlepšie bude, keď si to overíte priamo pre svoj smartfón podľa názvu vaše aplikácie alebo rovno v jej nastaveniach.

Sú RCS správy zadarmo?

Samotné správy, či už textové, obrázkové, GIFy alebo videá a podobne sú úplne zadarmo. Funguje to rovnako ako keď posielate správy cez Messenger alebo WhatsApp. Potrebujete mať však aktívne internetové pripojenie – WiFi alebo mobilné dáta. Takže do značnej miery ide o uhoľ pohľadu. Ak budete využívať Wi-Fi, tak je úplne zadarmo. Ak si ale aktivujete mobilné dáta len kvôli tomu, aby ste mohli posielať RCS správy, tak potom to tak úplne zadarmo principiálne asi nemôže byť…

Fungujú RCS správy aj bez pripojenia na internet?

Nie. Na posielanie potrebujete aktívne pripojenie. Mobilné dáta, Wi-Fi, hotspot. V prípade, že pripojenie na internet nemáte, obsah sa odošle klasicky cez SMS alebo MMS, za čo už platíte podľa cenníka operátora.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať