- Inteligentné prívesky, smart lokalizátory či Bluetooth sledovacie čipy.
- Rôzne označenia, ktoré popisujú produkty toho istého určenia.
- Najznámejším je asi Apple AirTag. Rozumie si však s Androidom?
Inteligentný prívesok, smart lokalizátor, lokalizačný čip či lokalizačný prívesok. Poznať to môžete pod rôznymi názvami, no ide prakticky o tú istú vec. Ide o malú plastovú krabičku, ktorá sa pripína ku kľúčom, vkladá do batožiny alebo schováva v peňaženke. Do akcie nastupuje v momente, kedy monitorovanú vec stratíme, respektíve ju nevieme pohotovo nájsť.
Zapneme preto aplikáciu na mobile, ktorá zobrazí aktuálnu polohu spomínaného lokalizačného príspevku a my vďaka tomu vieme, kde sa hľadaná vec nachádza v danej chvíli.
Samozrejme, za predpokladu, že prívesok je stále vložený alebo pripnutý k predmetu, ktorý hľadáme. V opačnom prípade nájdeme akurát tak samotný prívesok, no peňaženka alebo kufor môžu byť dávno preč. Okrem toho väčšina príveskov funguje na princípe Bluetooth pripojenia, čo znamená, že sa musíme nachádzať v dostatočnej blízkosti pre efektívne nájdenie hľadaného predmetu. Takto nejako teda vyzerá hlavná funkcia tohto zaujímavého príslušenstva.
O čo je vlastne Apple AirTag?
Medzi najznámejšie inteligentné prívesky pre sledovanie polohy patrí nepochybne Apple AirTag. Hlavne kvôli marketingu a samotnému povedomiu o tejto značke. Podobné produkty sú tu už roky, no Apple AirTag proste dokázal zaujať trh v omnoho väčšej miere.
Je vybavený vymeniteľnou batériou, ktorá ho má vydržať napájať až 12 mesiacov, spĺňa vodoodolnosť IP67 a funguje dokonca tak, že ho vyhľadávajú všetky (nové) okolité iPhony, iPady alebo MacBooky, ktoré potom informáciu o polohe posúvajú majiteľovi. Toto využívanie rozsiahlej siete zariadení posúva základný princíp Bluetooth prívesku o poriadny kusisko vpred, pretože náš čip/prívesok nehľadáme už len my, ale celá armáda zariadení.
Na to, aby sa k nám od niektorého zariadenia dostala informácia o polohe nášho AirTagu musí mať daný iPhone či iPad zapnutý Bluetooth, dátové služby a funkciu Nájsť (Find My). Cez Bluetooth nájde náš AirTag a vďaka prístupu na internet túto informáciu nahrá do služby Nájsť. Kým nedôjde k takémuto nahláseniu, tak by v službe mala byť uložená posledná známa poloha, teda tá, kde náš smartfón s AirTagom komunikoval naposledy.
Je tu ešte aj základná možnosť, kedy AirTag nálezcovi zobrazí vaše kontaktné údaje. Zapnete režim “Stratený”, kedy prívesok komunikuje s okolím a do poznámky, ktorá sa zobrazí nálezcovi zadáte napríklad svoje telefónne číslo. A ak pôjde o poctivého človeka, tak tým zvýšite šancu, že sa k vám predmet vráti aj bez toho, aby ste sa za ním vydali povedzme cez polku mesta.
S príchodom iOS 15 dokonca pribudla aj funkcia automatického upozornenia pokiaľ sa vzdialite od svojho lokalizátora Apple AirTag. Na smartfóne sa vám zobrazí notifikácie a vy sa viete veľmi rýchlo vrátiť na potrebné miesto.
Prívesok od “jabĺčka” obsahuje aj malý reproduktor, ktorý začne vydávať zvuk pokiaľ sa majiteľ priblíži dostatočne blízko a aktivuje ho, aby mu to pomohlo pri nájdení. Na to, že je to kúsok plastu s čipom je Apple AirTag dosť pozoruhodným a relatívne praktickým zariadením.
Podporuje Android Airtag?
Nedá sa preto príliš čudovať, že AirTag pritiahol značnú pozornosť. Začali sa vynárať rôzne otázky a medzi tými hlavnými je aj: Podporuje AirTag Android? Bohužiaľ, vec sa má tak, že v prípade svojho lokalizačného prívesku Apple stavil na uzatvorený ekosystém a AirTag Android pre základné používanie nepodporuje. Ak teda máte Android, tak Apple AirTag nie je vôbec vhodný lokalizačný prívesok pre vás. Svoje hlavné poslanie nebude schopný plniť.
Apple AirTag a Android si rozumejú len vo veľmi, veľmi limitovanej forme. Konkrétne ide o to, že prívesok je vybavený klasickým NFC čipom, ktorého obsah dokážu “prečítať” aj smartfóny so systémom Android. Ak majiteľ AirTagu aktivuje režim “Stratený”, čo znamená, že svoj prívesok aktívne hľadá, tak cez Android dokážete zo spomínaného NFC čipu načítať kontaktné údaje majiteľa.
To je všetko. Tu končí a začína nosná spolupráca medzi AirTagom a Androidom. Prívesok proste musíte nájsť fyzicky. Žiadnym spôsobom sa vám na Androide neohlási ani ho neviete spárovať. Z pohľadu Androidu je to len NFC čip s konkrétnou informáciou.
Žiadna funkcia pre vyhľadávanie alebo odosielanie informácií o polohe sa pri Androide nekoná – všetko je to postavené na cloudových službách Apple, hlavne na službe Nájsť (Find My). To znamená, že Apple AirTag je pre majiteľov smartfónov so systémom Android úplným nezmyslom, a ak hľadáte lokalizačný prívesok, tak treba zvoliť alternatívu. V skratke Apple AirTag je pre Apple, s Androidom si nerozumie.
Apple AirTag Android aplikácia
Stretnúť sa môžete aj s informáciou, že Apple pre AirTag vydal Android aplikáciu, ktorá ho umožňuje nájsť. To je síce pravda, no táto aplikáciu slúži skôr na to, aby zabránila nekalému používaniu sledovacích príveskov. Zjednodušene povedané, vďaka spomínanej aplikácii “Detektor sledovania” dokáže Android AirTag skutočne odhaliť. Slúži ale na cielené a aktívne oskenovania okolia pre prípady, kedy máte podozrenie, že vás niekto môže pomocou lokalizátora AirTag sledovať.
Čisto teoreticky teda platí, že vďaka aplikácii “Detektor sledovania” dokážete AirTag v okolí skutočne nájsť aj zo smartfónu s Androidom, no stále to neplní hlavný účel. Pretože, musíte byť v okolí AirTagu, musíte mať špeciálnu aplikáciu, musíte ju aktívne spúšťať a navyše vám chýba funkcia navigovania k jeho polohe. Okrem toho sa čip vo vašom okolí musel od svojho majiteľa vzdialiť po dobu minimálne 15 minút, inak ho aplikácia bude ignorovať.
Toto proste nie je vôbec dostatočné na to, aby ste prívesok od Apple využívali na sledovanie polohy svojich vecí. Chýba vám tam to pasívne sledovanie, prijímanie informácie o polohe od ostatných zariadení v ekosystéme, navigovanie k presnej lokalite po dostatočnom priblížení. Toto nie je efektívne riešenie pre stráženie svojich predmetov, ale nanajvýš nezmyselné hľadanie ihly v kope sena. Ak nemáte iPhone, tak si nekupujte Apple AirTag.
AirTag alternatíva pre Android
AirTag a Android nedáva zmysel. Je tu ale nejaká rozumná alternatíva? Možno vás to trochu prekvapí, no na trhu je niekoľko inteligentných príveskov, ktoré fungujú podobne ako AirTag a plne si rozumejú s Androidom.
Najznámejšou alternatívou pre Android bude Samsung Galaxy SmartTag a Samsung Galaxy SmartTag+. Avšak pozor! Aj vo svete systému Android narážame na podobnú situáciu ako pri Apple. Prívesky od Samsungu totiž fungujú exkluzívne len so smartfónmi značky Samsung… Svojim fungovaním je však veľmi podobný riešeniu od Apple.
Od októbra 2023 je v predaji už aj druhá generácia, prívesok Galaxy SmartTag2 za cenu 39,90 € / kus, prípadne 129,90 € za balenie 4 kusov. Novinka prináša niekoľko vylepšení. Konkrétne ide o nový režim straty, vďaka ktorému používatelia môžu zadať do prívesku svoje kontaktné informácie a krátku správu. Ak následne ktokoľvek nájde akýkoľvek predmet s príveskom Galaxy SmartTag2, môže prívesok pomocou telefónu oskenovať a uvidieť kontaktné informácie aj správu.
Ďalšou novinkou Galaxy SmartTag2 je vylepšená funkcia Compass View, vďaka ktorej sa na displeji telefónu zobrazia šípky a navádzajú používateľov smerom k prívesku. Zároveň sa zobrazí zostávajúca vzdialenosť. Režim je k dispozícii na všetkých telefónoch Galaxy s podporou technológie UWB, teda napr. na modeli Galaxy S23 Ultra.
Vylepšená mala byť aj výdrž. Pri Galaxy SmartTag2 výrobca spomína výdrž v bežnom režime až 500 dní, čo znamená zlepšenie o 50 % v porovnaní s predchádzajúcou verziou. V Samsungu pridali do prívesku aj akýsi nový úsporný režim, kedy režime zvládne Galaxy SmartTag2 fungovať až 700 dní. Vylepšené mali byť aj niektoré funkcie, napríklad v oblasti ochrany súkromia a taktiež malo dôjsť k zlepšeniu odolnosti – teraz certifikát IP67.
Ak by ste hľadali niečo pre Android vo všeobecnosti, bez obmedzenia na konkrétnu značku, tak sa skúste pozrieť na inteligentné prívesky Chipolo a Fixed, ktoré u nás nájdete v ponuke viacerých e-shopov. Prípadne sa skúste poohliadnuť po produktoch značky Tile ako sú Tile Slim, Tile Sticker či Tile Pro.