Ako vytvoriť inštalačné USB s Windows 7, 8 alebo 10?

Inštalačného operačného systému s využitím USB kľúča je v dnešných časoch úplne prirodzenou a jednoduchou záležitosťou. Okrem toho, že nemusíte hľadať inštalačné DVDčko, a kľúč si môžete vytvoriť kedykoľvek do pár minút, výhodou je aj rýchlejší prenos dát, teda kratší inštalačný proces.

No a samozrejme, je tu aj otázka logistiky. USB kľúč je v porovnaní s optickými médiami odolnejší a ľahšie ho prenesiete. Navyše veľká časť dnešných moderných notebookov nemusí byť vybavené optickou mechanikou a tak jednoducho nebudete mať na výber.

Vytvorenie USB kľúča, z ktorého sa dá nainštalovať operačný systém Windows nie je zložitým procesom, no vyžaduje trochu znalosti. V prípade, že máte záujem konkrétne o Windows 10, tak s vytvorením inštalačného USB vám pomôže aj priamo oficiálny nástroj Media Creation Tool.

Ani v prípade starších systémov Windows ako je napríklad obľúbený Windows 7 či modernejší Windows 8.1 nie je situácia o moc komplikovanejšia. Stačí siahnuť po správnom nástroji. Jedným z tých najlepších a najefektívnejších je bezplatná aplikácia Rufus. Tej len predhodíte obraz disku s inštalačnými súbormi (ISO), zvolíte cieľový USB kľúč a zvyšok už zariadi za vás.

Ukážeme si to na praktickom príklade, no najskôr ešte niekoľko vecí na úvod. Potrebujeme USB kľúč o veľkosti minimálne 8 GB, pričom musíme počítať s tým, že všetky dáta, ktoré sú na ňom uložené budú nahradené. To znamená, že ak nie je prázdny a dáta nechcete prísť, musíte si ich zálohovať – uložiť inam.

Druhou vecou je potreba disponovať obrazom inštalačného disku pre nami požadovaný operačný systém. O tom ako ich od Microsoftu získať som písal v nasledujúcich článkoch:

Ako vytvoriť USB kľúč pre inštaláciu systému Windows

Aplikácii Rufus je úplne jedno, ktorý z operačných systémov Windows jej predložíte. Súbor ISO v krátkosti analyzuje a všetko potrebné nastaví tak, aby ste ako výsledok dostali USB kľúč, ktorý si môžete nabootovať pri štarte počítača a ďalej s ním pracovať – inštalácia OS, prípadne záchranná operácia s použitím príkazového riadka…

Keď máme pripravené ISO aj USB kľúč, stiahneme a spustíme Rufus. V ponuke “Zariadenie” vyberieme USB, ktorý chceme zmeniť na inštalačný a vedľa sekcie “Typ bootovania” (Disk alebo ISO obraz) klikneme na tlačidlo “PREHLIADAŤ”. Cez Prieskumníka nájdeme a vyberieme požadovaný obraz disku – ISO.

V sekcii Schéma oddielu si môžeme vybrať, či chceme používať MBR alebo GPT. Konkrétna voľba závisí od toho, ako funguje cieľové zariadenie, na ktorom chceme inštalačné USB použiť. Ak ide o novší počítač, kde je používané rozhranie UEFI, tak zvolíme GPT. Naopak na staršom zariadení, kde je iba BIOS, prípadne na zariadení, kde budeme UEFI používať v emulovanom režime Legacy BIOS, zvolíme MBR. Väčšinou je to tak, že na staršom PC s Windows 7 ide o MBR, na novších s Windows 8/10 o GPT. Výnimky potvrdzujú pravidlo…

Najlepšie je pozrieť sa priamo do BIOSu/UEFI ako to tam presne vyzerá na cieľovom zariadení. Prípadne sa môžete pozrieť v nástroji Správca diskov, kde v dolnom zozname diskov kliknete na konkrétny disk pravým tlačidlom. Ak sa v ponuke zobrazí “Konvertovať na disk typu MBR”, tak daný systém používať GPT. Ak sa zobrazí “Konvertovať na disk typu GPT”, tak používa MBR. Vždy totiž zobrazí ponuku pre konvertovanie na opačný typ.

Pri vyššie popísaných veciach vychádzam z predpokladu, že USB budeme chcieť použiť na zariadení, kde už niečo máme zabehnuté a veci nechceme meniť. Ak však chceme systém inštalovať na úplne nové zariadenie tak pri Windows 8 a Windows 10 siahneme rovno po GPT.

Aplikácia Rufus nás ešte upozorní, že obsah USB kľúča bude vymazaný. Ak sme s tým v pohode, tak potvrdíme.

Po skončení vytvárania klikneme na tlačidlo “ZATVORIŤ” a máme hotovo.

2 comments
  1. Zdravím. Dajú sa do win na usb pridať programy tak, aby sa pro inštalovaní windowsu automaticky nainštalovali a netrebalo ich doinštalovavať potom všetky ručne? Za odpoveď vopred ďakujem.

    1. Zdravím vás, ak si dobre pamätám tak niečo také sa spraviť technicky dá, ale je to dosť náročný proces. Pozriem sa na to bližšie a dám vedieť. Medzičasom by som vašu pozornosť upriamil na nástroj Ninite – https://ninite.com/. Na stránke si vyklikáte všetky aplikácie, ktoré chcete nainštalovať a vytvorí vám to jeden inštalátor. Samozrejme, že sú tam len základné informácie, ale aj tak to považujem za celkom dobré riešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať