- Výrobcovia zvyknú do notebookov predinštalovať rôzny softvér.
- Typickým príkladom je ASUS a ochrana McAfee Antivirus.
- Niekomu toho riešenie nevyhovuje a chcel by ho odinštalovať.
Výrobcovia notebookov zvyknú do systému predinštalovať rôzne pomocné aplikácie, ktoré by mali byť pre používateľa užitočné. Nie vždy sú ale zvolené najvhodnejšie. Základný úmysel, odhliadnuc od obchodných dohôd, môže byť dobrý, no používatelia často chcú možnosť výberu.
Hlavne pri bezpečnostných riešeniach, teda antivírusoch, zvykne mať človek svoje dlhodobé preferencie. Práve v takomto prípade je predinštalovaná ochrana skôr prekážkou, než pomocníkom. Na rad vtedy prichádza odstránenie predinštalovaného riešenia a inštalácia obľúbeného antivírusu.
Napríklad na notebookoch značky ASUS sa môžeme po prvom spustení okamžite stretnúť s antivírusovou ochranou McAfee. Samozrejme, že každá aspoň základná ochrane je v dnešnej dobe plusom, no bežne sa stáva, že práve McAfee príliš zaťažuje procesor, čím znižuje pohodlné využívanie notebooku.
Používatelia najmä v takejto situácii bežne pristupujú k jeho odstráneniu, aby mohli siahnuť po alternatíve. Napríklad aj po vstavanom bezpečnostnom riešení Microsoft Defender, ktoré zvykne byť šetrné k hardvérovým prostriedkom. Nech sú dôvody akékoľvek, v praxi máte dve možnosti ako odinštalovať McAfee Antivirus. Pozrieme sa na obidve.
Po odinštalovaní sa poriadne uistite, že vás chráni aspoň Microsoft Defender. Prípadne si nainštalujte váš obľúbený antivírus.
Ako odinštalovať McAfee Antivirus?
Najskôr sa pozrieme na štandardnú procedúru, teda na bežné odinštalovanie aplikácie cez systémové nastavenia. Legitímne bezpečnostné riešenia a antivírusy sú vo svojej podstate klasické programy, preto by z používateľského hľadiska nemal byť najmenší problém normálne ich odinštalovať.
Platí to pritom pre každé riešenie od McAfee, či už ide o McAfee LiveSafe, McAfee Personal Security alebo WebAdvisor od McAfee. Zamierte do systémových nastavení a odinštalujte ich.
- Klávesovou skratkou Win + I otvoríme systémové nastavenia.
- Klikneme na ikonu “Aplikácie”.
- Dostaneme sa do sekcie “Aplikácie a súčasti”.
- V zozname nainštalovaných aplikácií nájdeme riešenie od McAfee.
- Klikneme naň.
- Zobrazí sa nám tlačidlo “Odinštalovať”, na ktoré klikneme.
- Postupujeme podľa pokynov sprievodcu. Väčšinou iba klikáme “Ďalej”.
- Hlavne na obrazovke “Odstránenie softvéru McAfee” nezabudnite začiarknuť aplikácie.
- Kliknite na tlačidlo “Odstrániť”.
- Počkáme, kým sa aplikácia odinštaluje.
- V prípade potreby opakujeme aj pre ďalšie riešenia od McAfee.
- Pre kompletné odinštalovanie bude pravdepodobne nutné reštartovať počítač.
- Hotovo.
Alternatívne, prípadne na starších systémoch Windows, sa k zoznamu nainštalovaných aplikácií vieme dostať cez Ovládací panel. Po ikonou “Programy” klikneme na odkaz “Odinštalovať program”, čím sa zobrazí prehľad nainštalovaných aplikácií. Ďalší postup je prakticky totožný.
Druhá možnosť ako odinštalovať McAfee Antivirus na rad prichádza výhradne v prípade, že klasické odinštalovanie nefunguje. Za normálnych okolností by k tomu nemalo dôjsť, no stať sa to môže. Riešením je použitie oficiálneho nástroja McAfee Consumer Product Removal (MCPR).
- Prejdeme na oficiálnu stránku McAfee pre používateľskú podporu.
- Stiahneme si nástroj MCPR – “Download the MCPR tool.”
- Spustíme ho.
- Odsúhlasíme podmienky použitia.
- Opíšeme overovací kód.
- Klikneme na tlačidlo “Next”.
- Počkáme, kým nástroj urobí svoju robotu.
- Zobrazí sa obrazovka “Removal Complete”.
- Klikneme na tlačidlo “Restart”.
- Hotovo.