Pokazený notebook: Ako sa dostať k súborom, keď nejde zapnúť notebook?

Nie nadarmo sa neustále opakuje, že dôležité dáta si treba poriadne zálohovať. Ak tak nerobíte, tak sa jedného pekného dňa môžete ocitnúť v poriadnych problémoch. Notebook, ktorý ešte deň predtým fungoval úplne bez problémov zrazu z nejakých dôvodov nie je možné používať.

Ja som nedávno riešil prípad, kedy sa na notebooku pokazilo tlačidlo zapínania. Vec sa mala tak, že k tomu došlo počas vianočných sviatkov a potreba dostať sa k obsahu disku bola extrémne dôležitá. Riešenie odborného servisného zásahu bolo mimo hry, no a prplať sa s tlačidlom zapínania, ktoré aj tak nemám čím nahradiť, tiež nepripadalo do úvahy.

Ako sa dostať k obsahu disku z pokazeného notebooku?

Nastala preto jasná otázka. Ako sa dostať k súborom, keď nejde zapnúť notebook? Zvolil som niečo, čo by som nazval “fastfoodová metóda”. Nemusí to byť úplne najefektívnejšie riešenie, navyše úplne ignoruje samotný notebook a ide čisto po pevnom disku s dátami, no je rýchla, ľahká a lacná. Jednoducho som vybral disk z pokazeného notebooku a cez špeciálny adaptér z neho spravil externý disk.

Vďaka tomu sa potom človek dokázal cez iný počítať dostať ku všetkým svojim dátam. Celé to bolo jednoduché a rýchle, otázka asi 10 minút. Samozrejme, že stále tu zostáva tá vec, že má pokazený notebook, no ten si môže dať do servisu a počkať na riadnu opravu. Ako som spomínal, kľúčové bolo získať prístup k dátam.

Alternatívne by bolo možné vybratý disk osadiť do druhého notebooku a k dátam sa dostať týmto spôsobom. Prípadne, ak by išlo o SSD disk, tak by ho vo väčšine prípadov bolo možné osadiť aj do PC. Ja som zvolil metódu vytvorenia externého disku hlavne preto, že to bolo rýchle a ide o všestranné riešenie. Tým myslím to, že disk je teraz možné cez USB pripojiť k ľubovoľnému počítaču.

Navyše, po tom, čo bude notebook opravený, pevný disk sa vyberie z “krabičky adaptéra” a opäť sa vloží na svoje pôvodné miesto. Do notebooku.

V mojom prípade som použil externý box pre 2,5-palcové disky AXAGON ADSA-1S6 SLIMport6. Kúpil som ho cez Alzu za necelých 11€. Tento box je vhodný pre SSD disky a 2,5-palcové pevné disky, ktoré sa typicky nachádzajú práve v notebookoch.

V ponuke ale nájdete viacero rôznych značiek a boxov na externý disk. Dôležité je vybrať taký, do ktorého sa bude zmeniť váš disk.

Ako to vyzeralo v praxi?

Už som spomínal, že celý proces trvá asi tak 10 minút. Vyberiete batériu, otočíte notebook a cez niekoľko sérií skrutiek sa prebojujete k pevnému disku. Ten potom pripojíte k adaptéru, vložíte do plastovej krabičky, no a potom už len notebook opäť zložíte do pôvodnej polohy, aby mohol ísť do servisu.

Vyberiete skrutky, jemne vypáčite kryt, aby ste sa dostali k miestu, kde je uložený pevný disk.
Vyberiete štvoricu skrutiek, ktorá drží ochranný kryt a jemne ho vytiahnete.
Disk odpojíte od notebooku, aby sa s ním dalo ľahko manipulovať.
V ochrannom kryte je disk upevnený pomocou ďalších štyroch skrutiek. Keď ich odstránite, dá sa poľahky vybrať.
Takto vyzerá externý box AXAGON ADSA-1S6 po rozbalení.
Disk pripojíme k hlavnému adaptéru z externého boxu.
Potom to celé vložíme dnu do plastovej krabičky.
Zatvoríme kryt, pripojíme kábel a máme externý disk.

Disk potom stačí pripojiť k počítaču a počkať, kým sa načíta. V mojom prípade bolo potrebné disk pripojiť dvakrát. Pri prvom pripojení sa zobrazila chyba “Prístup bol odmietnutý”. Po druhom pripojení už všetko prebehlo úplne hladko, pravdepodobne sa s tým vysporiadal samotný systém a nebol nutný žiaden ručný zásah.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako aktualizovať Microsoft Edge?

Prostredníctvom nových verzií prehliadača sa k používateľom dostávajú rôzne vylepšenia, nové funkcie a dochádza aj k celkovej optimalizácii.
Ako zapnúť Bluetooth na hodinkách?

Ako zapnúť Bluetooth na hodinkách?

Pri problémoch so spárovaním mobilu a hodiniek nastávajú rôzne otázky. Jednou z nich môže byť aj to ako zapnúť Bluetooth na hodinkách?