Omnoho lepšie ako náhla snaha o obnovenie dôležitých dát je preventívna záloha. Na tom sa asi zhodneme všetci. Teória je nám jednoducho jasná. Dáta, o ktoré nechceme prísť, treba zálohovať.
Platí to aj v prípade smartfónov, kde je obnovenie stratených dát obzvlášť komplikované. Pozreli sme sa na to už v samostatnom článku, ktorého záver bol viac-menej, jasný: Obnovenie dát je veľmi núdzové riešenie s neistým výstupom a čas, ktorý venujeme občasnému zálohovaniu dát, rozhodne nie je stratený.
Ak o nejaké dáta nechceme prísť, tak by sme si ich mali poriadne strážiť. Zálohovanie je jednou z možností, po ktorých sa dá siahnuť. Pri smartfónoch sa pozeráme na široký zástup dát, ktoré by bolo dobré nejakou formou zálohovať. Môže ísť o fotky a videá, snímky obrazovky, poznámky, kontakty, ale hlavne o SMS správy. Práve to, ako zálohovať SMS správy je veľmi podceňovanou témou. A pritom vôbec nemusí. Základnú možnosť máme prakticky vždy na dosah ruky.
Google to má proste celkom dobre podchytené. Ak vo svojom smartfóne používate konto Google, čo platí pre väčšinu ľudí, tak máte na dosah ruky aj automatické zálohovanie vybraných dát, vrátane kontaktov a SMS správ.
Jednoducho povedané, možnosť automatického zálohovania dát je priamou súčasťou Android ekosystému. Dáta sa vtedy ukladajú do konta Google, ktoré potrebujete pre plnohodnotné využívanie smartfónu a obchodu Google Play, takže nemusíte riešiť žiadne príliš komplikované veci. Ak teda riešite otázku ako zálohovať SMS správy, tak jednou z možností je prosté zapnutie zálohy v nastaveniach svojho mobilu.
Ono celkovo môže zálohovanie textových správ pôsobiť pomerne úsmevne, no človek si často neuvedomuje, aké všetky informácie má v SMS správach uložené. Respektíve si to uvedomí, ale až keď je veľmi neskoro. Až po tom, čo smartfón obnoví do výrobných nastavení a hľadané dáta zrazu chýbajú…
Zálohovanie SMS na Gmail
Spomínaným základom je zálohovanie dát, vrátane SMS správ na Gmail. Respektíve, lepšie povedané, zálohovanie SMS správ na Google Drive.
Technicky vzaté sa totiž dáta z Android smartfónu ukladajú na cloudové úložisko Google Drive, ku ktorému pristupujeme cez konto Google. To isté konto slúži aj na prístup k Gmailu, takže sa to celé zvykne označovať aj ako zálohovanie SMS správ na Gmail.
Táto možnosť je najjednoduchšia, pretože je dostupná pre drvivú väčšinu používateľov Android smartfónov. Aby som bol úplne presný, tak dnes Google zvykne túto možnosť marketingovo označovať ako zálohovanie pomocou služby Google One, no stále je to to, čo hľadáme.
- Otvoríme systémovú aplikáciu Nastavenia.
- Nájdeme a otvoríme sekciu Google.
- Klikneme na možnosť Zálohovanie.
- Klikneme na možnosť “Zapnúť”.
- Zobrazí sa prehľad dát, ktoré sa budú automaticky zálohovať. Ide o veci ako dáta aplikácií, fotky a videá, správy SMS, históriu hovorov či údaje samotného konta Google.
- Nakoľko fotky a videá často predstavujú veľkú položku, tak je možné cez nastavenia vypnúť ich zálohu. Bezplatne máte k dispozícii 15 GB úložisko na Google Drive, tak si to vyhodnoťte a rozhodnite sa.
- Dôležité je, aby ste mali zapnutú hlavnú možnosť “Zálohovanie v službe Google One”.
- A pre istotu, aby ste sa nespoliehali na automatiku, odporúčame rovno kliknúť na tlačidlo “Zálohovať” pre ručné vytvorenie zálohy. Samozrejme, že len v prípade, že ste pripojení cez Wi-Fi alebo máte dostatok mobilných dát.
- Počkajte kým sa dáta zálohujú. Priebeh znázorňuje modrá lišta pod hlavným nápisom “Zálohovanie”.
- Hotovo.
Zálohovanie SMS na Google Drive týmto spôsobom je veľmi jednoduché, no celé to má jeden háčik. Vytvára sa kompletná záloha a pri prípadnom záujme o obnovu dát nie je možné pracovať s konkrétnymi súbormi zo zálohy. Dáta musíte obnoviť v ich ucelenej podobe k danému dátumu.
Čo je však horšie, zálohu vytvorenú týmto spôsobom nie je možné obnoviť len tak. Použiť sa dá len pri takzvanom prvotnom nastavení smartfónu. To znamená, že vhod prípade najviac vtedy, keď smartfón chcete obnoviť do továrenských nastavení alebo prechádzate na novší mobil. Napriek tomu je to stále fajn, pretože čokoľvek sa stane s vašim smartfónom, dáta máte stále zálohované, hoci ich nemôžete obnoviť úplne svojvoľne.
Ako zálohovať SMS správy cez aplikáciu
Ak chceme mať pri zálohovaní SMS správ trochu väčšiu kontrolu, tak budeme musieť siahnuť po špecializovanej aplikácii. Dostupný je široký zástup rozličných možností, no nie každá aplikácia funguje podľa očakávaní, a niektoré z nich sú spoplatnené. Medzi najobľúbenejšie bezplatné možnosti patrí aplikácia SMS Backup & Restore, ktorá je dostupná v Obchode Play.
- Nainštalujeme a spustíme aplikáciu SMS Backup & Restore.
- Klikneme na tlačidlo Začať.
- Potvrdíme požadovaný prístup k dátam.
- Klikneme na tlačidlo “Nastaviť zálohovanie”.
- Označíme či chceme zálohovať správy, históriu hovorov alebo obidve možnosti.
- Klikneme na tlačidlo “Ďalej”.
- Zvolíme si kam chceme dáta uložiť.
- Pre čo najjednoduchší proces odporúčam zvoliť Google Drive.
- Autorizujeme aplikáciu na prístup k účtu Google, ktorý používame. Pre istotu odporúčame zvoliť možnosť “Prístup iba k súborom a priečinkom otvoreným alebo vytvorením SMS Backup & Restore.
- Zvolíme si či chceme pravidelné zálohovanie dát na dennej, týždennej alebo mesačnej báze. Alternatívou je ručné vytváranie záloh.
- Na záver klikneme na tlačidlo “Zálohovať teraz”.
- Počkáme na vytvorenie zálohy.
- Hotovo.
Skvelé na tejto forme zálohovania SMS správ je to, že obnovenie dát môžeme vykonať kedykoľvek. V aplikácií stačí prejsť do sekcie “Obnoviť”, zvoliť zdroj, v našom prípade Google Drive, označiť zálohu a kliknúť na tlačidlo “Obnoviť. Nevýhodou je to, že v smartfóne musíme skladovať ďalšiu aplikáciu, ktorá je nástrojom na to ako zálohovať SMS správy.
Zálohy sa vytvárajú v XML súbore, takže sa dajú veľmi jednoducho prenášať aj medzi smartfónmi. Stačí sa prihlásiť cez totožné Google konto.