Najnovšia generácia operačného systému Windows, tentokrát s číslom 11, priťahuje veľkú pozornosť. Túto skutočnosť teraz začínajú zneužívať kriminálne živly na získanie používateľských dát a vlastné obohatenie.
Jedným z prvých podvodov bola distribúcia neoficiálnych obrazov disku (ISO) s inštalačnými súbormi, ku ktorým bolo nenápadne pribalené aj množstvo malvéru. Používatelia boli nedočkaví, nový systém chceli vyskúšať čo najskôr, a práve to kyberkriminálnici využívali.
Situácii v tomto prípade našťastie veľmi pomohol Microsoft, nakoľko oficiálnou cestou sprístupnil obrazy disku s testovacou verziou Windows 11. Používatelia sa teda môžu spoľahnúť priamo na servery Microsoftu a ISO nemusia hľadať po rôznych fórach či zákutiach online priestoru.
Podvod Windows 11 Alpha
Keďže však záujem o Windows 11 neutícha, vynárajú sa aj nové podvodné kampane. Najnovšie na jednu z nich upozornil portál Bleeping Computer.
Útočníci sa v nej ľudí snažia prinútiť k tomu, aby na svojom zariadení aktivovali škodlivý kód. Využívajú na to textový dokument, v ktorom je uvedené, že vytvorený bol na novej verzii operačného systému s označením „Windows 11 Alpha“.
Na to nadväzuje pribalená informácia, že keďže bol dokument vytvorený na novom systéme, z dôvodu nekompatibility je pre jeho otvorenie potrebné vykonať niekoľko špecifických krokov. Ide o povolenie úprav a povolenie načítania všetkého obsahu, čím vlastne v skutočnosti dôjde k aktivácii škodlivého kódu skrytého v dokumente.
Podvodníci sa snažia zneužiť to, že o nový systém je záujem a súčasne ešte chýbajú niektoré podrobnosti. Menej skúsení, respektíve slabšie informovaní ľudia, by na to mohli poľahky naletieť. Veď nekompatibilita medzi rôznymi verziami dokumentov nie je ničím neznámym.
Ak by sa k vám náhodou dostal podobný dokument, ktorý sa vás bude s odvolaním na „Windows 11 Alpha“ snažiť prinútiť k zvýšeniu oprávnení alebo neštandardným krokom, ignorujte ho a rovno vymažte.
Infikované dokumenty sa zjavne šíria cez e-maily a cielené by mali byť na anglicky hovoriace krajiny, respektíve používateľov. V princípe by Slovákov tento konkrétny podvod nemal zásadne ohrozovať, navyše pevne verím tomu, že pri práci s elektronickou poštou postupujete obozretne a neotvárate neznáme prílohy, takže by ste mali byť skutočne dobre chránení.
O podvode je v každom prípade dobré vedieť. Objaviť sa môže v podobnej podobe s novým zacielením.
Podobné podvody sa budú objavovať aj naďalej
Podobné podvody sa s vysokou pravdepodobnosťou budú objavovať aj naďalej. Vydanie Windows 11 sa nezadržateľne blíži a podvodníci zvyknú byť vynaliezaví.
Preto buďte extrémne obozretní, využívajte len oficiálne zdroje a neotvárajte e-maily a hlavne prílohy z neznámych adries.
Všetko si radšej poriadne preverte cez dobre známe a dôveryhodné zdroje, aby ste sa zbytočne nestali ľahkou obeťou.