Používanie viacerých monitorov má svoje jasné benefity. Zo začiatku si na to treba zvyknúť, no už po chvíľke nájdete množstvo situácií, v ktorých vám druhý monitor veľmi pomôže.
Základ je jednoducho v tom, že rozšírením virtuálneho priestoru získate miesto pre súčasné používanie viacerých aplikácií, čím výrazne dokážete zvýšiť efektivitu práce.
Taktiež môžete na jednom monitore hrať hru a na druhom napríklad sledovať návod. Ďalším špeciálnym využitím je streamovanie hier. Okruh možných využití je široký.
Pripojenie druhej obrazovky je väčšinou priamočiarym procesom, ktorý nevyžaduje žiadne komplikované úkony. Občas však môže nastať situácia, že Windows 10 monitor nevidí.
Dôvodov môže byť viacero, preto sa pozrieme na najčastejšie problémy a ich možné nápravy. Ak Windows 10 nevie detegovať váš monitor, tak najskôr skúste jednoduchšie riešenia. Tie sú síce niekedy priam triviálne, no často je príčinou práve nejaká tá drobnosť.
Monitor po pripojení nefunguje: Základné postupy
Ak počítač na pripojenie monitora nereaguje, problémom môže byť buď na softvérovej alebo hardvérovej strane. Väčšinou ale príčinou problému len problém s pripojením.
Hoci sa zameriavam na situáciu, kedy Windows 10 nevidí druhý monitor, väčšina z týchto vecí je použiteľná aj pri problémoch len s jedným monitorom.
- Overte si, či je monitor pripojený do elektriky.
- Overte si, či je monitor fyzicky zapnutý.
- Cez ovládací panel monitora overte, či máte zvolený správny zdroj pripojenia (Input/Source).
- Skontrolujte či je dobre pripojený kábel v monitore aj v grafickej karte.
- Odpojte kábel a skúste ho pripojiť znova. Ak je to možné, tak vyskúšajte iné porty.
- Vyskúšajte použiť iný kábel. Ten súčasný je možno poškodený.
- Ak používate HDMI a DisplayPort tak si v príručke od monitora overte, či výrobca nemá špecifické požiadavky na verziu či dĺžku kábla.
- Ak je to možné, tak monitor pripojte k inému zariadeniu, aby ste si overili či problém nie je v ňom. Nezabúdajte na zvolenie správneho vstupu (Input/Source).
- Ak je to možné, tak k zariadeniu pripojte monitor, o ktorom viete, že funguje. Overíte si tak, či problém nie je v grafickej karte.
- Ak máte zariadenie s integrovanou aj dedikovanú grafickú kartu tak ich vyskúšajte obidve. Primárne by ste mali využívať dedikovanú grafickú kartu.
- Ak ste si počítač čerstvo poskladali alebo ste menili grafickú kartu, tak si overte, že ste ju správne zapojili a má aj napájanie.
- Odpojte nepotrebné externé zariadenia, aby ste si overili, či náhodou nedochádza ku konfliktu medzi ovládačmi.
- Cez ovládacie prvky monitora vyskúšajte resetovať nastavenia na pôvodné hodnoty (Reset All alebo Factory reset). Prípadne vyskúšajte zmeniť obnovovaciu frekvenciu.
- Vyskúšajte obyčajný reštart počítača.
Tento zoznam predstavuje základné metódy, ktoré sa dajú aplikovať pomerne rýchlo a pritom dokážu priniesť požadovaný výsledok. Zamerané sú na hardvérovú časť a problémy s pripojením.
Ak išlo o starší monitor, ktorý doslúžil alebo aktuálne hľadáte ďalší kúsok, tak rozhodne máte z čoho vyberať. Aktuálne trhová ponuka je poriadne rozmanitá.
Windows 10 nevidí monitor: Softvérová časť
Ak je všetko dobre pripojené a problém nie je v grafickej karte ani monitore, tak na rad prichádza softvér. Haprovať môže Windows 10 alebo ovládače grafickej karty. Práve táto dvojica je najčastejším vinníkom.
Ručné zistenie pripojených monitorov cez nastavenia
Niekedy nastavene situácia, že Windows 10 po pripojení nedokáže automaticky zaregistrovať ďalší monitor. Treba to spraviť ručne.
- Klávesovou skratkou Win + I otvoríme systémové nastavenia.
- Klikneme na ikonu “Systém”.
- Dostaneme sa do sekcie “Obrazovka”.
- Nájdeme tam ponuku “Viac obrazoviek”.
- Pod ňou sa nachádza tlačidlo “Zistiť”.
- Klikneme naňho. Windows 10 sa pokúsi identifikovať všetky pripojené obrazovky.
Preinštalovanie alebo aktualizácia ovládačov
V závislosti od toho, akým spôsobom sme nainštalovali ovládače pre grafickú kartu ich skúsime aktualizovať.
Ak sme to nechali na Windows 10, tak zamierime do sekcie Windows Update, kde klikneme na odkaz “Zobraziť voliteľné aktualizácie”. V prehľade následne môžeme nájsť nové ovládače pre grafickú kartu či dokonca priamo pre monitor.
- Klávesovou skratkou Win + I otvoríme systémové nastavenia.
- Klikneme na ikonu “Aktualizácia a zabezpečenie”.
- Dostaneme sa do sekcie Windows Update.
- Klikneme na “Zobraziť voliteľné aktualizácie”.
- Rozklikneme ponuku “Aktualizácie ovládačov”.
- Označíme vhodný ovládač.
- Klikneme na tlačidlo “Stiahnuť a nainštalovať”.
Ďalšou možnosťou je preinštalovanie grafického ovládača cez nástroj Správca zariadení.
- Cez ponuku Štart vyhľadáme a otvoríme “Správca zariadení”. Prípadne môžeme použiť klávesovú skratku Win + X a z ponuky vybrať možnosť “Správca zariadení”.
- Rozklikneme možnosť “Grafické adaptéry”.
- Na prítomnú grafickú kartu klikneme pravým tlačidlom myši.
- Zvolíme “Odinštalovať zariadenie” a začiarkneme “Odstrániť softvér ovládača pre toto zariadenie”.
- Potvrdíme stlačením na tlačidlo “Odinštalovať”.
- Reštartujeme počítač.
- Windows 10 by mal automaticky nainštalovať grafický adaptér.
- Ak k tomu nedošlo, tak otvoríme Správcu zariadení a v hornej lište klikneme na ikonu obrazovky s lupou – Zisťovať zmeny hardvéru.
Ak naopak všetko donedávna fungovalo a po inštalácii novej verzie ovládačov zrazu jeden monitor nefunguje, tak sa môžete skúsiť vrátiť k predošlej verzii.
- Cez ponuku Štart vyhľadáme a otvoríme “Správca zariadení”. Prípadne môžeme použiť klávesovú skratku Win + X a z ponuky vybrať možnosť “Správca zariadení”.
- Rozklikneme možnosť “Grafické adaptéry”.
- Na prítomnú grafickú kartu klikneme pravým tlačidlom myši.
- Zvolíme možnosť “Vlastnosti”.
- Klikneme na sekciu “Ovládač”.
- Ak je to možné, tak klikneme na tlačidlo “Vrátiť zmeny ovládača”.
Ďalšou možnosťou je, že aktualizáciu dostal samotný Windows 10. V tomto prípade je buď môžete ručne odinštalovať alebo využite bod obnovenia.
Ak sme ovládače pre grafickú kartu inštalovali ručne stiahnutím zo stránky výrobcu, tak k tomu pristúpime opakovane. Zistíme tak, či nie je dostupná novšia verzia a rovno môžeme preinštalovať aj tú súčasnú.
2 tipy na záver
Vyššie sú popísané základné postupy, ktoré sú rokmi celkom osvedčené. Ešte mi napadlo, že ak Windows 10 druhý monitor vidí, no reálne chýba obrazový výstup, tak môžete skúsiť softvérovou cestou zmeniť obnovovaciu frekvenciu alebo rozlíšenie.
Buď cez systémové nastavenia alebo ovládacie centrum, ktoré je súčasťou ovládačov – napr. Ovládací panel Nvidia.