Aplikácie pre nový počítač: Ktoré sa oplatí nainštalovať?

Či už ste nový počítač dostali pod stromček, k narodeninám alebo vám doslúžil ten predošlý a museli ste siahnuť po nástupcovi, čaká vás prvotné nastavenie a inštalácia užitočných aplikácií. Ktoré aplikácie by teda nemali chýbať v žiadnom počítači?

Pravdou je, že odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoduchá. To, čo je pre jedného používateľa nenahraditeľnou aplikáciu, pre druhého nemusí byť zaujímavé. Niekto potrebuje siahnuť po riešeniach tretích strán, inému úplne postačuje základná softvérová výbava z ponuky Windows 10.

Na druhú stranu, existuje taký všeobecný konsenzus, ktorého sa budem pridŕžať aj ja. Odporučím vám aplikácie, ktoré považujem za užitočné, osvedčili sa mi a inštalujem si ich do každého počítača. 

Možno vás neosloví konkrétna aplikácia. To je úplne prirodzené. Tak ako má každý z nás iné zloženie nutného softvérového základu, tak sa aj líšia naše obľúbené programy. Možno si aspoň spomeniete na to, že vám chýba obľúbenej z určitej kategórie.

Ako som už naznačil, Windows 10 dnes ponúka celkom solídny základ. Nájdeme tu webový prehliadač, multimediálny prehrávač, rozumné bezpečnostné riešenie či dokonca náhradu za legendárny Windows Movie Maker.

Hoci sa s tým dá celkom fungovať, stále ide len o úplný základ. Priam sa žiada rozšíriť ho. Minimálne v prípade, že chcete so svojim zariadením pracovať pohodlne. Bez ďalšieho zdržovania, poďme sa pozriete na moje tipy. 

Obľúbený webový prehliadač

Zabudovaný webový prehliadač môže byť celkom kvalitný, no vyhovovať bude len malej časti používateľov. Vec sa totiž má tak, že množstvo z nás má svojho favorita. 

Najpopulárnejšou aplikáciou z tejto oblasti je Google Chrome, no siahnuť môžete bez obáv aj po prehliadačov Firefox a Opera. Ak sa nebojíte trochu experimentovať vyskúšať môžete Brave. 

Osobne si myslím, že väčšina už má svoj obľúbený webový prehliadač a jednou z prvých vecí, ktoré na novom počítači spraví, je to, že si ho stiahne a nainštaluje. 

Ak ešte svojho favorita nemáte, tak dajte šancu najnovšej generácii Microsoft Edge. Stojí na rovnakom podvozku ako tak populárny Chrome.

Kancelársky balíček

Nástroje na jednoduchú a pohodlnú úpravu dokumentov by nemali chýbať v žiadnom počítači. Bez nich by sme sa zaobišli len veľmi ťažko. 

Zlatým štandardom sa stal Microsoft Office, no ten spadá do kategórie platených riešení. Bez najmenších problémov však môžete siahnuť po niektorej z bezplatných alternatív ako LibreOffice, FreeOffice alebo OpenOffice. Tie poslúžia veľmi dobre.

Na prácu s PDF súbormi vám dokáže poslúžiť aj webový prehliadač. Napríklad spomínaný Chrome či Microsoft Edge tieto súbory otvoria bez zaváhania. Ak ale chcete s PDF súbormi pracovať, nie len ich čítať, tak sa môže hodiť Foxit Reader. Inak je tu ešte klasický Adobe Reader.

Pre tých, ktorí si potrebujú značiť pracovné úlohy alebo poznámky sú vhodné aplikácie ako Todoist, Microsoft To Do alebo zabudovaná aplikácia Rýchle poznámky.

Univerzálny multimediálny prehrávač

Mojim jasným favoritom je prehrávač VLC. Na používanie jednoduchý, pritom ponúka skutočne široké možnosti, a čo je hlavné, poradí si prakticky so všetkým, čo mu predhodíte. Ako hudobný prehrávač dobre poslúži foobar2000.

Ak si túto službu platíte, tak si siahnite aplikáciu Netflix. Rovnako tak môžete siahnuť po aplikácii Spotify, cez ktorú sa dostanete k takmer neobmedzenej hudobnej knižnici a najnovšie aj k podcastom. Aj úplne zadarmo, no treba počítač s nejakou tou reklamou.

Komunikačné aplikácie

V tejto kategórii má každý opäť to svoje. Niekto dodnes používa Skype, iní prešli na Zoom či Microsoft Teams. Závisí to od pracovného či školského prostredia v ktorom sa pohybujete. Tu by ste skutočne nemali mať problém s výberom a inštaláciou.

Zaradil by som sem aj sociálne siete – napríklad aplikácia Facebook, Intagram, WhatsApp či Messenger z ponuky digitálneho obchodu Microsoft Store. Popularite najmä medzi hráčmi sa aktuálne teší Discord.

Bezpečnostné riešenie tretej strany

Z pohľadu ochrany proti škodlivým kódom je na tom Windows 10 celkom dobre. Zabudované riešenie, aktuálne nazývané už Microsoft Defender, má základnú ochranu zvládnutú

Ak by ste chceli niečo iné, tak môžete siahnuť po riešeniach Avast, Avira alebo AVG. Ide o bezplatné riešenie, ktoré sa v testoch pohybujú na rovnakej úrovni ako spomínaný Defender. No nie sú od Microsoftu, prípadne môžu patriť medzi vašich obľúbencov. 

Ak chcete niečo pokročilejšie, tak budete musieť siahnuť po platených riešeniach. Príkladom sú riešenia od firiem Kaspersky, McAfee, F-Secure či ESET.

Ďalšie užitočné aplikácie

Medzi ďalšie užitočné aplikácie, ktoré prídu vhod väčšine, by som označil WinRar alebo 7-zip pre prácu s archívmi. Na prácu s fotkami môže stačiť zabudovaná aplikácia Fotografie či Skicár, prípadne sa dá siahnuť po veciach ako IrfanView a XnView. Pre úpravu hudby a hlasových záznamov sa hodí Audacity.

Ak sa rozhliadate po programoch pre svoj nový počítač, prípadne sa vám nechce všetko inštalovať jednotlivo, osloviť by vás mohol web Ninite.com. Nájdete tam ponuku najpoužívanejších aplikácií, z ktorých si môžete vyklikať svoj “balíček” a nainštalovať ich naraz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať