Automatické prehrávanie alebo akcie, ktoré sa automaticky vykonajú po pripojení USB kľúča, externého disku či po vložení DVD do mechaniky, nám v praxi uľahčujú prácu. Nie vždy však chceme, aby sa tá istá akcia vykonávala donekonečna. Niekedy to chceme zmeniť.
Či už chceme zmeniť to čo sa má automaticky udiať alebo chceme automatické prehrávanie vypnúť úplne a vyberať si sami, vždy máme možnosť ako si to nastaviť.
Základné nastavenia pre automatické prehrávanie vo Windows 10 nájdeme priamo v systémových nastaveniach (Win + I). Sekciu “Automatické prehrávanie” nájdeme v ponuke “Zariadenia”.
Tu môžeme automatické prehrávanie vypnúť alebo zapnúť, ako aj upravovať akcie priradené špecifickým typom médií. V závislosti od toho, aké aplikácie máme nainštalované si môžeme vybrať napríklad to, aby sa po pripojení USB kľúča či vložení pamäťovej karty spustil import fotiek do Photoshopu. Prípadne môžeme nastaviť, aby sa videá začali automaticky prehrávať v aplikácii VLC či Windows Media Player.
Taktiež je možné nastaviť, aby sa nevykonala žiadna akcia alebo, aby nám systém zobrazil rozhranie s prehľadom možností odkiaľ si akciu vyberieme ručne. Ako som spomínal, konkrétny zoznam možností závisí od nástrojov a aplikácií prítomných v systéme. Základ je dostupný každému.
Ponuka s rozšírenými nastaveniami
V systémových nastaveniach Windows 10 nájdeme základné nastavenia, no ak by sme nad automatickým vykonávaním úkonov chceli získať lepšiu kontrolu, stačí si otvoriť Ovládací panel.
S touto možnosťou navyše uspejete aj pri starších operačných systémoch ako Windows 7 a Windows 8. Cez ponuku Štart si vyhľadajte a otvorte Ovládací panel. Z ponuky zvoľte sekciu “Hardvér a zvuk”, kde nájdete ikonu “Automatické prehrávanie”. Práve tá otvorí rozsiahly prehľad možností.
Pre každý z dostupných typov médií si tu môžete vybrať príslušnú akciu, pričom akciu je možné špecifikovať aj pre konkrétny typ súborov. Ak chcete, aby vám systém pri každom vložení a pripojení média zobrazil dostupné možnosti, tak siahnite po možnosti “Vždy sa opýtať”.
Ak sa nemá automaticky spraviť nič, tak vyberte “Nevykonať žiadnu akciu”. To isté, ale plošne pre všetky médiá, dosiahnete aj vypnutím možnosti “Použiť automatické prehrávanie pre všetky médiá a zariadenia”.
V prípade, že by ste toto nastavovanie príliš prekombinovali a chceli by ste sa vrátiť k pôvodnému nastaveniu, tak na spodku ponuky nájdete možnosť “Obnoviť všetky výrobné nastavenia”.