Popri nových informáciách o pripravovanom systéme Windows 10X sa okrajovo mihla aj celkom zaujímavá správa o klasickom systéme Windows 10. Týka sa spôsobu, akým bude tento systém aktualizovaný. Respektívne, lepšie povedané, termínu kedy bude aktualizovaný a rozšírený o nové funkcie.
Za ostatné dva roky sme prišli do kontaktu s tým, že namiesto dvoch veľkých aktualizácií ročne dostávame jednu relatívne veľkú (jar) a jednu doplnkovú (jeseň) aktualizáciu. Pred pár dňami sa však objavila správa, že v Microsofte uvažujú nad formálnym prechodom na mechanizmus jednej veľkej aktualizácie pre Windows 10 ročne.
Dôvodom má byť to, že dostupné zdroje (vývojári) majú byť alokované na projekt Windows 10X, ktorý vyžaduje viac úsilia než sa pôvodne očakávalo. Ak k tomu skutočne dôjde, tak sa tak vraj stane už v roku 2021.
V praxi by to malo vyzerať tak, že Windows 10X bude vydaný na jar 2021 a jeseň bude venovaná jednej veľkej aktualizácii pre klasický Windows 10. Následne (od roku 2022) to bude fungovať tak, že Windows 10X by bol vylepšený vždy počas jari a Windows 10 zasa počas jesene.
Za novým prístupom k vydávaniu aktualizácií sa však môže skrývať viac, než prostá optimalizácia pracovnej sily. Microsoft sa totiž už pred časom nechal počuť, že určité funkcie z Windows 10X chce preniesť aj do Windows 10. Preto by nový prístup dával zmysel aj z tohto pohľadu.
Novinky by sa najskôr objavili vo Windows 10X a ku koncu roka by sa niektoré z nich dostali aj do klasického Windows 10. Pripravovaná aktualizácia by okrem toho prechádzala ešte rozsiahlejším testovaním, ktoré je, ako sa stále ukazuje, tak veľmi potrebné.
Microsoft zatiaľ oficiálne žiadnu zmenu neohlásil, no aj vzhľadom na aktuálny stav testovacích zostáv v programe Windows Insider to vyzerá tak, že nejaké tie zmeny predsa len chystá. Kým však úpravy nebudú jasne ohlásené, treba to brať s bežným nadhľadom.