Technológia 3D tlače sa stáva dôležitým pomocníkom v boji proti nákaze novým typom koronavírusu. Tam, kde nedokázal pomôcť a efektívne zasiahnuť štát, spojili sa technologickí nadšenci, študenti a vedci, aby s pomocou svojmu umu a 3D tlačiarní začali vyrábať tak veľmi chýbajúce ochranné pomôcky.
Výrazným spôsobom sa do celého procesu začala zapájať aj spoločnosť HP, ktorá patrí k známym výrobcom 3D tlačiarní. Aktuálne oznámila, že so svojimi globálnymi partnermi úzko spolupracuje na zjednodušení výroby potrebných pomôcok.
Medzi spomínaných partnerov patria aj experti z Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) pri ČVUT, ktorí na tlačiarni z portfólia HP vyvinuli špeciálny typ respirátora. Budú ho využívať zdravotníci pri starostlivosti o nakazených pacientov.
Záujem o ochranné masky, ktoré poskytujú ochranu na úrovni triedy FFP3, už prejavilo Ministerstvo zdravotníctva ČR. Do projektu sa zapája aj spoločnosť HP Inc., ktorá podniká kroky, aby mohla byť zahájená výroba aj v ďalších štátoch.
TIP: 8 trendov v 3D tlači, ktoré potrebujete vedieť
Nedostatok lekárskeho materiálu je počas nákazy novým typom koronavírusu celosvetovým problémom. Výskumníci z Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky teraz pomocou 3D tlačiarne HP Jet Fusion 4200 vyvinuli riešenie, ktoré by túto situáciu mohlo zlepšiť.
Prototyp vytvorili za jediný týždeň
Tím odborníkov z CIIRC ČVUT za jediný týždeň vytvoril prototyp modelu s označením CIIRC RP95-3D, ktorý prešiel náročným testovaním a získal certifikáciu EN 140:1999 pre ochranné polomasky so stupňom bezpečnosti FFP3.
Na základe memoranda s Ministerstvom zdravotníctva ČR dodá CIIRC ČVUT v spolupráci s ďalšími partnermi do konca tohto týždňa prvú várku respirátorov, pričom výrobná kapacita sa bude postupne zvyšovať. Ďalším krokom je vývoj formy pre vstrekovanie materiálu, vďaka čomu by sa produkcia jednej 3D tlačiarne rádovo zvýšila.
3D tlač však umožní zjednodušenú výrobu aj ďalších pomôcok, samozrejme, nielen pre zdravotníkov. Príkladom môže byť otvárač dverí, ktorý umožňuje ich otvorenie bez použitia dlane. Spoločnosť HP Inc. teraz vynakladá veľké úsilie, aby sa v čo najkratšom čase začala výroba súčiastok pre ďalšie typy celotvárových krytov a iných pomôcok.
Sprístupnenie návrhov
Spoločnosť HP a jej partneri sprístupnia na tejto webovej stránke voľne na stiahnutie overené návrhové súbory pre veľa súčiastok, ktoré nevyžadujú komplexné zostavenie.
Majitelia 3D tlačiarní HP Jet Fusion 4200, ktorí sa chcú zapojiť do výroby respirátorov CIIRC RP95-3D, získajú viac informácií na webe CIIRC ČVUT.
Prvé overované a vyrábané pomôcky patria
Respirátory (polomasky): Diely z technológie 3D tlače pre zjednodušený respirátor umožňujú vyrobiť robustnú a menej zložitú zdravotnícku pomôcku. Výhodou je rýchla výroba a montáž. Účinný respirátor pomocou technológie 3D tlače Multi Jet Fusion vyvinuli odborníci z Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) pri pražskej ČVUT, ktorí teraz v spolupráci s HP pracujú na rozšírení výroby aj mimo ČR.
Bezdotykový otvárač dverí: Kľučky dverí patria medzi najzamorenejšie objekty v domoch, nemocniciach, továrňach a domovoch pre seniorov. Táto pomôcka umožňuje jednoduché a hygienické otvorenie lakťom, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.
Úchyty masky: Veľa nemocničných pracovníkov musí nosiť ochranné masky po dlhú dobu. Špeciálna spona pomáha zvýšiť pohodlie a zmierňuje pridružené bolesti uší.
Celotvárové kryty: Tvárové štíty sú jednými z najdôležitejších osobných ochranných pomôcok. Spoločnosť HP Inc. očakáva vydanie overeného konštrukčného súboru a diely pre tvárový štít potom vstúpia do výroby.
Niekoľko ďalších výrobkov je vo fáze testovania a overovania. Patria medzi ne aj technológiou 3D vytlačené diely pre masku s mechanickým vakom, ktorá je určená na použitie ako krátkodobá núdzová ventilácia pacientov s COVID-19.
Zdroj: Tlačová správa