Na počítačoch a notebookoch s klasickým pevným diskom (HDD) sa občas stane, že využitie disku dosahuje hodnoty 99 až 100%.
Je to veľmi nepríjemné, pretože reakcie systému vtedy zvyknú byť spomalené a občas sa s takýmto počítačom prakticky nedá pracovať.
Na nových strojoch alebo zariadeniach, kde bol čerstvo preinštalovaný operačný systém sa to môže diať ako prirodzený jav.
Operačný systém si takpovediac ešte úplne nedosadol a na pozadí vykonáva potrebné procesy. Spravidla by sa však mali procesy využívajúce disk po pár minútach upokojiť.
Ak však ide o dlhodobejší problém, tak to samozrejme treba riešiť. Bohužiaľ, využitie disku na úrovni 99% alebo rovných 100% môže spôsobovať viacero vecí.
Pokúsim sa pokryť tie najzákladnejšie, respektíve najčastejšie z nich. Úplným základom je obyčajné reštartovanie systému, hoci šanca, že to problém vyrieši je nízka. Nie je to práve exaktná veda…
Pokúste sa identifikovať problémový proces
Ak Windows dlhodobo zaťažuje disk na 100%, prípadne inú obdobne vysokú hodnotu, no vy pritom nevykonávate žiadnu úlohu a nepoužívate žiadnu aplikáciu, tak je dobré v Správcovi úloh pozrieť sekciu “Procesy”.
Zoraďte si ich podľa toho, ako využívajú disk. To znamená, že myšou kliknete na položku “Disk”. Procesy by sa mali zoradiť a vy môžete ľahšie zistiť, ktorý z nich predstavuje enormnú záťaž na disk.
Odtiaľ viete postupovať ďalej. Najlepšie bude daný proces hodiť do Googlu a nájsť o čo vlastne ide. Ak ide o proces, ktorý poznáte, môžete ho skúsiť ukončiť. Niekedy je problém len v tom, že sa niečo proste zaseklo a ručným vypnutím a zapnutím procesu dôjde k náprave.
Pozrite sa, čo všetko sa zapína pri štarte systému
Ak máte vo svojom počítači nainštalované desiatky rôznych programov, ktoré sa zapínajú pri štarte systému, tak aj to môže predstavovať poriadnu záťaž.
Spôsobiť to môže vysoké využitie disku, hoci väčšinou len relatívne krátkodobé – kým všetky aplikácie nenabehnú. Napriek tomu nemusí byť na škodu preriediť to.
Preto sa pozrite, čo všetko sa zapína a podľa možností to zredukujte, len na tie veci, ktoré vám treba. Napríklad pri každom zapnutí nemusíte hneď potrebovať Steam, Skype, Microsoft Teams či Discord.
- Klávesovou skratkou Ctrl + Shift + Esc vyvolajte Správcu úloh.
- Kliknite na sekciu “Spustenie”.
- Kliknite na aplikáciu, ktorej automatické zapnutie chcete zablokovať.
- Kliknite na tlačidlo “Zakázať”.
Windows pripravuje alebo spracúva aktualizáciu
Hlavne v prípade zariadenia, ktoré je zapnuté po dlhej dobe alebo tu bol preinštalovaný operačný systém môže na pozadí dochádzať k viacerým systémovým úkonom. Jedným z tých najnáročnejších je príprava systémovej aktualizácie.
Tento proces dokonca môže trvať dlhší čas, preto je pri vysokej záťaži disku dobré overiť, či v nástroji Windows Update neprebieha nejaký úkon.
Ak sa niečo sťahuje či pripravuje na inštaláciu, tak je dobré zariadenie nechať nejaký ten čas na pokoji, nech si svoje procesy dokončí.
Bezpečnostné riešenie sa aktualizuje alebo skenuje disk
Dnes by to už nemalo byť až také bežné, no disk využitý na 99% či 100% môže byť spôsobený aj tým, že aktuálne prebieha hĺbkový sken cez bezpečnostné riešenie.
Prípadne dochádza k inštalácii novej aktualizácie pre ochranný softvér. Pomalším pevným diskom to niekedy dokáže dať zabrať.
Súbežný beh viacerých bezpečnostných riešení
Windows Defender síce na základnú ochranu plne postačuje, no niektorí používatelia chcú viac, preto siahajú po bezpečnostných riešeniach známych firiem. To je úplne prirodzené.
Problémom sa to stáva vtedy, ak si nainštalujú nie jedno, ale hneď niekoľko bezpečnostných riešení toho istého druhu. Tie sa medzi sebou môžu dostávať do konfliktu. Výsledkom je znížený výkon zariadenia a môže to stáť aj za 99% či 100% využitím pevného disku.
Do svojho zariadenia preto neinštalujte viac ako jedno bezpečnostné riešenie konkrétneho typu. Ak ste ich nainštalovali viac a zrazu máte problém s výkonom či odozvou systému, tak si vyberte, ktoré riešenie budete používať a zvyšné odinštalujte.
Škodlivý kód využíva systémové prostriedky
Hardvérové prostriedky vášho zariadenia môže vyčerpávať aj škodlivý kód. Preto je v prípade náhlych problémov dobré preveriť, či sa v systéme náhodou neusídlil nejaký ten záškodník.
Použiť na to môžete spustenie systému v núdzovom režime v kombinácii s niektorým známym bezpečnostným riešením. Núdzový režim preto, aby došlo k obmedzeniu spúšťaných procesov a zníženiu využitia disku.
Prebieha indexovanie disku
Pomalšie pevné disky v notebookoch sa dokážu poriadne zadýchať kvôli indexovaniu súborov. To slúži na rýchlejšie a efektívnejšie hľadanie súborov uložených na disku.
Pomôcť vtedy môže vypnutie indexovania. Síce sa tak pripravíte o efektívne vyhľadávanie súborov cez Štart a rozhranie Hľadať, no za pokojný disk to stojí.
- Otvoríme systémové nastavenia (Win + I).
- Klikneme na sekciu “Hľadanie”.
- Zvolíme “Vyhľadávanie vo Windowse”.
- Klikneme na odkaz “Rozšírené nastavenia indexovania vyhľadávania”.
- Klikneme na tlačidlo “Upraviť”.
- Odznačíme všetky zložky.
- Klikneme na tlačidlo “Zavrieť”.
- Otvoríme Prieskumníka (Win + E).
- Klikneme pravým tlačidlom myši na diskový oddiel.
- Zvolíme “Vlastnosti”.
- Odčiarkneme možnosť “Spolu s vlastnosťami súborov povoliť aj indexovanie obsahu súborov na tejto jednotke”.
- Hotovo.
- Systém reštartujeme.
Druhou možnosťou je nechať systém v pokoji bežať a počkať kým indexovanie dokončí. Vysoké využitie disku býva zväčša jednorazovou záležitosťou.
Skontrolujte stav disku
Za náhlym znížením prenosovej rýchlosti a súčasným zvýšením využitia pevného disku môže byť aj jeho zhoršený softvérový či hardvérový stav.
Najmä v prípade, ak ide už o staršie zariadenie, by bolo určite vhodné vykonať zálohu, prinajmenšom tých najkľúčovejších súborov.
To môže byť vzhľadom na využitie disku problém, no pomôcť by mohlo spustenie v núdzovom režime, ktoré hardvér trochu odľahčí tým, že spustí len najdôležitejšie systémové procesy.
Stav disku je potom vhodné skontrolovať aspoň cez systémový nástroj CHKDSK (Check Disk Utility). Robí sa to tak, že cez ponuku Štart spustíte Príkazový riadok (cmd) a zadáte príkaz CHKDSK /R.
Ide o pomerne komplexnú kontrolu disku, ktorá nejaký ten čas potrvá. Je však možné, že kontrola sa nebude dať vykonať okamžite a nástroj vám dá možnosť, aby ste ju naplánovali pri najbližšom zapnutí systému.
Rozšírenie RAM alebo prechod na SSD
Príčinou môže byť teoreticky aj to, že vaše zariadenie má pomerne slabú hardvérovú výbavu. Napríklad môžete mať nedostatok operačnej pamäte (RAM) a systém musí neustále časť dát nahrávať na pevný disk a opäť ich načítavať.
Overiť si to môžete tak, že otvoríte Správcu úloh a pozriete sa, či náhodou úroveň využitia “Pamäť” nedosahuje hraničné hodnoty 80-90% a viac.
Ďalšou vecou môže byť skutočne pomalý pevný disk, kedy by mohla pomôcť výmena za rýchlejší model. Dnes už základné SSD disky nie sú drahou záležitosťou a vášmu stroju môžu náramne prospieť.
Ako vidíte, pohybujeme sa v dosť teoretických vodách, takže ešte predtým, než pristúpite k výmene či rozšíreniu hardvéru, poraďte sa so známymi, ktorí sú v počítačoch zdatnejší. Rovnako tak by vám totiž mohlo pomôcť aj prosté preinštalovanie systému.
Narazil som aj na informácie, že 99% či 100% využitie disku môže mať na svedomí dvojica systémových funkcií superfetch a prefetch. S tým ale nemám takéto pozitívne skúsenosti, takže som sa tomu nevenoval. Na druhú stranu mi príde, že to stojí aspoň za zmienku.